Lost River

Beth Mickle

Kostýmy:

Erin Benach
  • TheDon

Na čem ten Rájen frčí ? Tohle totiž nemůže normálně myslící člověk myslet vážně. Film naprosto o ničem. Nechápu Evu jak se mohla k tomuhle propůjčit. Mladej čóruje měď a matka si řeže ksicht, aby jim nezdemolovali tu dřevěnou barabiznu. Mr. Bully stříhá kamarádům nůžkama rty a to je asi tak všechno. Pro mě naprosto nezkousnutelnej film. Nechápu nic.(6.5.2015)

• honajz

Vizuálně zajímavé, ale jen pár efektů s kamerou a barvou film nedělají. „Rodina má držet při sobě“, a jak tato věta zazní, je jasné, kudy se film bude ubírat. Nakonec z celé té rádoby fantasy záhady zbude jen jedna sice hezky natočená, ale jen jedna výprava na jezero, kdy se rozsvítí lampy (asi nejlepší scéna ve filmu, a žel jediná). Mezitím deprese, opuštěná města a domy, chlípníci, do podivného světa nezapadající krvavé divadlo orgií (ocenil bych něco míň dekadentního, protože pak nefunguje ta rádoby poetika Bonese a Rat), a Frankie, kterého celou dobu nikdo nehlídá, nepotřebuje jíst, ale objeví se ve scéně, když je potřeba pro silnější emoce. Fuj, normální hra na existenciálno v tajemném hávu, ale je to normální podvod, asi jako když vám mají servírovat mandlovou paštiku, ale dostanete jen kus obarveného sádla.(26.4.2015)

Only God Forgives in Lost River. Ryan Gosling trávil na pľace Nicholasa Windiga Refna až príliš mnoho času a tak sa rozhodol, že si jedného takého „Refna“ natočí aj sám. Vizuálne to zvládol, aj keď sa mi žiada skôr uviesť okopíroval, na jednotku. Lost River hýri farbami, štýlovým hudobným doprovodom, nesie sa v snovej, temnotou nasiaknutej atmosfére (ale s fantasy nemá nič spoločné, nenechajte sa zmýliť chybne uvádzaným žánrom na čsfd) a podarilo sa vykresliť aj depku v chudobou poznačenou prostredí amerického predmestia a jeho ľudí z nižšej sociálnej vrstvy, ktorí sa snažia pretĺkať životom. Bohužiaľ sa mu to celé nedarí spojiť do zmysluplného celku. Zameriava sa výhradne na spomínaný vizuál a atmosféru, ale zabúda na všetko ostatné. Jeho debutu tak chýba potrebné katarzia, smeruje od nikam nikde, jeho príbehové motívy vyplynú do prázdna a postavy v ňom nejakú výraznejšiu funkciu. Dokonca aj tá občasná brutalita alebo pokus o sexuálnu zvrhlosť (scény v druhej polovici v bare) sú skôr samoúčelné, než by mali pre samotnú story zmysel. V podstate typický Refn, akurát tento krát zrežírovaný Groslingom. Chápem, čo sa Gosling snažil svojim debutom dosiahnuť a režijné kvality v ňom určite tkvejú, akurát v prípade Lost River to je až také prílišné, ale hlavne prázdne napodobňovanie v jeho už podaní videného, akurát v prípade Drive a Only God Forgives iba pred kamerou. Jeho premiestnenie za ňu neprináša nič špeciálne, má síce pár zaujímavých scén, depresívnu atmosféru a temný vizuál, ale vo výsledku to je len o niečo menšie sklamanie než z Refnovho Only God Forgives. CELKOVO: 2,5* (5/10)(17.4.2015)

S hodnocením jsem dlouho váhal, no je to zkrátka někde mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami, ale zatím to nechám níž. Gosling natočil audiovizuálně parádní film, kterému však chyběl z mého pohledu lepší nebo více dovyprávěný příběh, který by se vyrovnal kvalitě technické stránky filmu. Ano, všichni píší, že Gosling je hodně ovlivněný Refnem, Malickem, Cronenbergem nebo Cianfrancem, ale podle mě měl tohle v sobě vždycky. Nicméně bylo to velice zajímavé a určitě se těším do budoucna na další Goslingovu tvorbu.(19.4.2015)

• Rob Roy

Ryan Gosling dal dohromady talentované tvůrce (obzvláště hudba Johnnyho Jewela z mých oblíbených Chromatics) a natočil blábol. Přitom prvních 20 minut je velkým příslibem...(16.4.2015)