Lost River

Ryan Gosling

Ryan Gosling

Benoît Debie

Johnny Jewel

Ryan Gosling by rád šel ve šlépějích Nicholase Windinga Refna a Dereka Cianfranceho jako svých velkých režijních vzorů, bohužel se mu ale nedaří uspořádat směsku různých stylů a vlivů do kompaktního a fungujícího celku. Tato ambiciózní snaha kopírovat a napodobovat jde až tak daleko, že Lost River při sledování připomene hned několik filmů z poslední doby - nejvíce však magický realismus Divokých stvoření jižních krajin, který opět využívá bezmála postapokalyptického prostředí zuboženého kraje (zde vydatně suplováno sociálními problémy sužovaným Detroitem) a realistického zachycení života lidí nižší sociální třídy, typického Refnova samoúčelného a estetizovaného násilí, jenž nemá ve filmu výraznější funkci, a postav jako pouhých žánrových figurek. Ve výsledku vlastně trochu jako Jen Bůh odpouští s rozdílem v tom, že tady absentuje druhá vrstva hry s konvencemi uměleckých filmů, a na povrch vyvstává spíše režijní nevyzrálost, v níž je sice zachyceno několik zajímavých nápadů či scén, ale spíše jde jen o audiovizuální fetiš a exhibici než plně soustředěné vyprávění s potřebným přesahem. O Goslingově debutu více v recenzi...(23.5.2014)

S hodnocením jsem dlouho váhal, no je to zkrátka někde mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami, ale zatím to nechám níž. Gosling natočil audiovizuálně parádní film, kterému však chyběl z mého pohledu lepší nebo více dovyprávěný příběh, který by se vyrovnal kvalitě technické stránky filmu. Ano, všichni píší, že Gosling je hodně ovlivněný Refnem, Malickem, Cronenbergem nebo Cianfrancem, ale podle mě měl tohle v sobě vždycky. Nicméně bylo to velice zajímavé a určitě se těším do budoucna na další Goslingovu tvorbu.(19.4.2015)

• kaylin

Hech? Ryan Gosling si na chvilku odskočil od hraní k režírování a psaní scénářů, aby natočil něco, co se podobá jeho režisérským kolegům, pro které hrál, ale ve skutečnosti je to jen něco jako tvorba Herschella Gordona Lewise (a já mám Herschella moc rád), kdy se ale Gosling útrpně snaží o to, aby to mělo nějakou hloubku, kterou ale sám nenachází. Jako herce mám Ryana rád, ale po jeho debutu nebudou jeho případné další filmy něčím, co bych vyhledával.(20.4.2015)

• TheDon

Na čem ten Rájen frčí ? Tohle totiž nemůže normálně myslící člověk myslet vážně. Film naprosto o ničem. Nechápu Evu jak se mohla k tomuhle propůjčit. Mladej čóruje měď a matka si řeže ksicht, aby jim nezdemolovali tu dřevěnou barabiznu. Mr. Bully stříhá kamarádům nůžkama rty a to je asi tak všechno. Pro mě naprosto nezkousnutelnej film. Nechápu nic.(6.5.2015)

Srovnání s Refnem Goslingův autorský debut nemá šanci ustát. K tomu mu i přes zjevnou podobnost chybí chytré využití veškerých dostupných technických prostředků k důmyslnému navození atmosféry, i opírání se o účelný hnus a násilí. Naproti němu se totiž zdá, že za rozvážným tempem a technickými hokusy nic promyšleného neleží, takže výsledek z větší části působí jen jako prázdná manýra, a tam kde tomu tak není, je účelnost až příliš okatá. Ovšem co se týče té většiny, je mi to vlastně nakonec jedno, post-apokalyptické předměstí Detroitu mě totiž i tak dokonale vtáhlo do děje a atmosféry. Ve zobrazení ošklivosti veškerého druhu se pak naštěstí Gosling držel příhodně při zemi, takže je Lost River docela neškodným hispterským pokusem o artovku. A já mu v takové formě nemám co vyčíst, ani nemusím být shovívavý kvůli skvělým výkonům Matta Smithe a Soirse Ronan.(10.6.2015)

• - Matt Smith (Bully) natočil své scény v přestávkách mezi natáčením seriálu Doctor Who(od r. 2005). Jelikož si kvůli roli tyrana oholil hlavu, musel poté během natáčení seriálu nosit paruku. (jezurka42)

• - Pôvodne sa mal film volať How to Catch a Monster. (beso74)

• - Roli Belladonny měla původně hrát Karen Black. Herečka však těsně před natáčením podlehla rakovině, a tak se její role ujala Barbara Steele. (jezurka42)