poster

Všichni spolu (festivalový název)

 • Německo

  Berg Fidel

 • anglický

  Berg Fidel - A School for All

  (festivalový název)
 • Německo

  Berg Fidel - Eine Schule für Alle

  (festivalový název)

Dokumentární

Německo, 2011, 87 min

Režie:

Hella Wenders
 • Lanark
  *****

  Hella Wenders svému příjmení ostudu rozhodně nedělá. Žádné suchopádné řeči od odborníků či neodborníků na téma jak vychovávat "jiné" děti nečekejte. Hella se zaměřuje, ve schodě s filozofií samotné školy Berg Fidel, na samotné děti. Naslouchá jim nebo je z povzdálí pozoruje. Je vidět, že s dětmi strávila spoustu času, jelikož ty se chovají naprosto přirozeně, uvolněně a sebevědomě. Ukazuje jejich denodenní život v prostředí, kde se na hendicap nehledí jako na překážu, ale spíš jako na výzvu. Občas člověka napadne jestli si Hella jen neulehčuje práci se složitým tématem, jenže pak zjistíte, že právě ten dětský pohled je sakra důležitý a bohužel často přehlížený. Ano, my dospělí jsme zodpovědní za budoucnost dětí, nicméně neměli bychom k tomu samotné děti přizvat? Vždyť oni v té budoucnosti budou žít. Neznám fungování speciálních škol a přiznávám, že mi občas přišlo, že jsou v dokumentu téměř démonizovány, nicméně opět když slyšíte samotné děti, které jsou v Berg Fidel naprosto šťastné a nucený přestup je pro ně negativní zkušenost nebo vyhlídka, prostě cítíte, že tu něco nesedí a že bychom pro jednou měli my dospělí zavřít pusu a poslouchat..(2.4.2015)

 • Oonika
  *****

  Nádherná věc! Naprosto přirozený dokument, všechny děti jsem si prostě zamilovala, to nešlo jinak... Ona by ta integrace mohla fungovat i tady, kdyby se trochu chtělo :)(31.10.2015)

 • Lucka..
  *****

  Nádherně zpravovaný film. Pro mě bylo hodně překvapivé vyspělé přemýšlení teprve osmiletých dětí, způsob jakým spolu komunikují i to, jak se smířily s tím, co jim život připravil. Na místě byl i dětský humor, který příjemně zlehčoval situaci, ale nedělal z ní něco co by si nezasloužilo zamyšlení. Zajímavý snímek.(27.3.2013)

 • Naovy
  *****

  Byl jsem rád, že jsem se mohl u filmu i zasmát nad spontánností a krásou dětského uvažování. Připomnělo mi to opět, že to není jen o tom, co bychom my měli učit děti, ale také, co bychom se my mohli naučit od nich. Vzájemné učení se je nejlepší motivací a vyvolává radost na obou stranách.(11.3.2013)

 • mnaujohansso
  *****

  Včerejší projekce na jednom světě sklidila velmi kladné reakce od publika, tvůrkyně a kameramanka filmu jsou velmi milé mladé dámy. A slíbily, že bude pokračování tohoto pozoruhodného projektu :-)(6.3.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace