Tokarev

Tokarev

Rage

Akční / Krimi / Thriller

USA / Francie, 2014, 98 min

Nicolasovi Cageovi unesou dceru a on se ji vydává pomstít. Zabíjí jednoho mafiána za druhým, ovšem tak mu z toho drbe, že začne kosit i vlastní kamarády. Je to celkem dobrá akční jednohubka, i když Nicolas Cage opět jako ve filmu Outcast hraje v některých chvílích narušenýho člověka. Nick je můj oblíbenec, doted se mi líbily jeho filmy i Nickovi výkony v nich, ale to co předvádí v roce 2014 je trošku zklamání, ty jeho role už nejsou tak dobré jako dřív.(8.4.2016)

|| Scenár: Jim Agnew, Sean Keller | Hudba: Marco Werba | Distribúcia: Image Entertainment | Štúdio: Hannibal Pictures | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: - $ || Staromódna drsňárna, na ktorú musí mať človek vhodnú náladu. Mne sa to podarilo, a tak som sa slušne bavil. Film okrajovo naozaj pripomína štruktúru pc hry Max Payne, ale nedosahuje jej temnosti a velkoleposti. Navzdory miestnym reakciám, mne sa netradičný záver filmu celkom páčil, nakoľko nabúral hollywoodsky štandard na plné obrátky. Cage v tej lepšej forme, avšak ešte stále s problémom odhadnutia zdravej miery stvárnenia emócií :D 60% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(5.5.2014)

V hlavní roi Nicolas Cage, jeho grimasy + jeho účes a kadeřník, co měl dávno dostat padáka. Někdo unesl a zabil dceru stavebního magnáta Paula Maguira (Nicolas Cage) a přivolal tím na sebe jeho stráááááááášlivou pomstu. Její ctěnou, šestnáct let starou hlavinkou prošla nábojnice ze staré armádní pistole Tokarev. Stín podezření okamžitě padá na ruskou mafii, se kterou měl Maguire, coby někdejší zločinec, v minulosti pletky. Anebo to celé bylo jinak a smrt milované dcery, má na svědomí někdo jiný? Odpovědi se divák pochopitelně dočká. Jde se na to značnou oklikou a "béčkovost" je pro tento thriller doménou. Režijní styl Paco Cabezase neohromí. Není výjimkou, že často zabředává do průměru, včetně všech akčních scén, které ve filmu jsou. Přesto je styl vyprávění stále poměrně přijatelný, který z diváckého pohledu není nejatraktivnější, ale dokáže plnit funkci efektního thriller pojetí, kterému chybí zásadní povýšení na vyšší režijní level, kterého snaživý režisér nedosáhne. To, co neobsáhl a nedovyprávěl režisér, to totiž bohatě zastoupí Nicolas Cage. Jeho vlasový styling ala "kotlety & kouty" a 105+ jedna grimasa navíc, jsou bezpečně tím nejepším, co film nabízí. Cage pláče, saje (to kecám), rdousí a je temnější než Batman nad Gotham City, a přestože je jeho postava, vzhledem k jeho zločinecké minulosti, veskrze negativní, a tedy jen s obtížemi se ji dá fandit, on ji hraje sympatickým způsobem, kdy mu přece jen divák pomáhá najít spravedlnost v tom zkaženém nitru i jeho okolí. No chudák si akorát nevede evidenci, co doma přechovává za pistole, nebo trpí Alzhaimerem, protože o tom nepíši jen tak. S tím totiž souvisí závěrečné rozuzlení, kdo stojí za zabitím jeho dcery. Závěr je veden v rozporu s předešlým vyprávěním a popírá to, co před diváka do té doby předestřel. Dá se to brát ve dvou rovinách. V jedné se zkrátka a jednoduše zapomene, co divák do odhalení "killera" viděl. Druhou možností je zcela rezignovat na logiku vyprávění příběhu a vše přisoudit na vrub "béčkovému" scénáři z "béčkové produkce, kam Cage po oscarových ambicích během let spadl. Snímek vedle své rozporuplnosti, jak jej brát, také postrádá napětí i originalitu. Mnoho toho, co je v něm k vidění, už bylo videno i jinde, pře(d)vedené lepší a sevřenější formou s případným nádechem nějaké specifické atmosféry. Atmosféra většinu času absentuje a nějaké náznaky se dostaví až v závěrečné fázi. Rovněž pointa, se kterou se film vytasí, už byla v obdobném ražení vidět i v jiném filmu z devadesátých let, který ale nebyl béčkový. Za zmínku stojí možná herecké výkony ve vedlejších rolích, minimálně veterán Danny Glover v roli kamarádského detektiva, nebo sličná Rachel Nichols v roli manželky, odvedli slušnou práci. A s nimi i Cage, kterému se, i přes jeho částečně negativní charakter, nějakým způsobem bude fandit. Tenhle film je tím lepším z jeho soudobé filmografie. Lepším se rozumí, to horší, než je jeho nejhorší film. Mé hodnocení: 60%(13.12.2014)

• lillien

Kdyby měl náhodou někdo náladu na totálně klišoidní a stupidně natočený i stupidně zahraný céčkový akčňák, tak Tokarev může posloužit. Cagův "herecký výkon" mohl do této roviny posunout jedině rozdrážděný žaludeční vřed, takhle blbě jsem ho snad nikde hrát neviděla.(4.5.2014)

Momentálně má Tokarev na kontě 52% a já tomu plně rozumím. Jelikož tenhle snímek, v hlavní roli s velkým Cageem, je jednoduše slabý. Akce-dost zvláštně natočeny a je jich na akční film pramálo. Děj-neskutečně se táhne. Dialogy-nudí. Jediné, co pozvedává finální dojem směrem vzhůru, je závěrečné rozuzlení. Nebýt toho, byla by to jednoznačně podprůměrná krimi akčňárka. Asi pouze z úcty k Nicolasovi, jehož filmy mám v podstatě rád, dávám vymodlených 60%.(19.5.2014)

• - Film se natáčel v Mobile v Alabamě. (rafix)

• - Film je pojmenován po staré armádní ruské pistoli Tulský Tokarev vz. 1933. Ta vychází ze svého předchůdce TT 30, jenž vychází z amerických pistolí Colt. Dnes jde spíše o sběratelskou záležitost. Používali ji i československé jednotky během i po druhé světové válce. (v.indruchova)

• - Paul Maguire (Nicolas Cage) vo filme jazdí na aute Mustag GT500 z roku 1967. Je to totožné auto s "Eleanor", rovnako nalakovaným vozidlom, známym z jeho predošlého filmu 60 sekúnd (2000). (MikaelSVK)