Tokarev

Tokarev

Rage

Akční / Krimi / Thriller

USA / Francie, 2014, 98 min

V hlavní roi Nicolas Cage, jeho grimasy + jeho účes a kadeřník, co měl dávno dostat padáka. Někdo unesl a zabil dceru stavebního magnáta Paula Maguira (Nicolas Cage) a přivolal tím na sebe jeho stráááááááášlivou pomstu. Její ctěnou, šestnáct let starou hlavinkou prošla nábojnice ze staré armádní pistole Tokarev. Stín podezření okamžitě padá na ruskou mafii, se kterou měl Maguire, coby někdejší zločinec, v minulosti pletky. Anebo to celé bylo jinak a smrt milované dcery, má na svědomí někdo jiný? Odpovědi se divák pochopitelně dočká. Jde se na to značnou oklikou a "béčkovost" je pro tento thriller doménou. Režijní styl Paco Cabezase neohromí. Není výjimkou, že často zabředává do průměru, včetně všech akčních scén, které ve filmu jsou. Přesto je styl vyprávění stále poměrně přijatelný, který z diváckého pohledu není nejatraktivnější, ale dokáže plnit funkci efektního thriller pojetí, kterému chybí zásadní povýšení na vyšší režijní level, kterého snaživý režisér nedosáhne. To, co neobsáhl a nedovyprávěl režisér, to totiž bohatě zastoupí Nicolas Cage. Jeho vlasový styling ala "kotlety & kouty" a 105+ jedna grimasa navíc, jsou bezpečně tím nejepším, co film nabízí. Cage pláče, saje (to kecám), rdousí a je temnější než Batman nad Gotham City, a přestože je jeho postava, vzhledem k jeho zločinecké minulosti, veskrze negativní, a tedy jen s obtížemi se ji dá fandit, on ji hraje sympatickým způsobem, kdy mu přece jen divák pomáhá najít spravedlnost v tom zkaženém nitru i jeho okolí. No chudák si akorát nevede evidenci, co doma přechovává za pistole, nebo trpí Alzhaimerem, protože o tom nepíši jen tak. S tím totiž souvisí závěrečné rozuzlení, kdo stojí za zabitím jeho dcery. Závěr je veden v rozporu s předešlým vyprávěním a popírá to, co před diváka do té doby předestřel. Dá se to brát ve dvou rovinách. V jedné se zkrátka a jednoduše zapomene, co divák do odhalení "killera" viděl. Druhou možností je zcela rezignovat na logiku vyprávění příběhu a vše přisoudit na vrub "béčkovému" scénáři z "béčkové produkce, kam Cage po oscarových ambicích během let spadl. Snímek vedle své rozporuplnosti, jak jej brát, také postrádá napětí i originalitu. Mnoho toho, co je v něm k vidění, už bylo videno i jinde, pře(d)vedené lepší a sevřenější formou s případným nádechem nějaké specifické atmosféry. Atmosféra většinu času absentuje a nějaké náznaky se dostaví až v závěrečné fázi. Rovněž pointa, se kterou se film vytasí, už byla v obdobném ražení vidět i v jiném filmu z devadesátých let, který ale nebyl béčkový. Za zmínku stojí možná herecké výkony ve vedlejších rolích, minimálně veterán Danny Glover v roli kamarádského detektiva, nebo sličná Rachel Nichols v roli manželky, odvedli slušnou práci. A s nimi i Cage, kterému se, i přes jeho částečně negativní charakter, nějakým způsobem bude fandit. Tenhle film je tím lepším z jeho soudobé filmografie. Lepším se rozumí, to horší, než je jeho nejhorší film. Mé hodnocení: 60%(13.12.2014)

• rollman1

A je to tady zase. Otec, který má kriminální minulost, se jde mstít za mrtvou dcérku. K tomu nějaká ta mafie, pár mrtvých a nějaká ta pointa, která sice byla fajn, ale že bych z ní ejakuoval na monitor nebo mě zničila, to opravdu ne. Herecké výkony slabší na takové béčko a Cage je v bitkách větší dřevo než nos od Pinocchia. Prostě jsem mu to nevěřil. Dvě větší akce které dohromady trvají 3 minuty, jedno slow-motion, ze kterého jsem opravdu neslintal a kde je ta brutalita? Asi jsem koukal na špatnej film. Kdyby se nebral tak vážně, tak se na to dá dobře koukat, takhle to je podprůměrné béčko, které nepřekvapí vůbec ničím. Paco je opravdu pako.(17.5.2014)

Neni těch otců a dcer poslední dobou trochu moc? Tentokrát se v roli mstícího tatíka ocitl Cage, takže se daly očekávat promluvy alá leklá ryba a psí oči. A taky že jo. Naštěstí tu byl celkem solidní kompars, takže se ta Cageova neschopnost trošku rozmělnila. První půlhodina je docela nudná, ale když pak zdrcený otec se svojí partičkou rozjede irsko-ruskou válku, má to sem tam koule a třeba scéna s cihlou a lanem byla parádní. Závěrečný zvrat pak potěšil i překvapil. To jsem fakt nečekal. Nebýt Cage, bylo by lépe, ale i tak se jedná o lehce nadprůměrný počin. 55%(11.5.2014)

Rozpočet $21miliónovTržby Celosvetovo $2,060,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $787,111 //počet predaných kusov 17,267Tržby za predaj DVD v USA $2,627,445 //počet predaných kusov 161,236║ opäť zaujímavé obsadenie, snaha o prekombinovaný dej, plný prekvapení, zvratov ale v konečnom výsledku to ostane len akčným bezvýznamným béčkom /40%/(14.4.2015)

• genetique

Tokarev je film, ktorým sa Cage medzi svojimi hereckými kolegami určite chváliť nebude. herecky je to ozaj chabé, v jednej scéne totálne prehrané, v druhej zas totálne sterilné. Banálny príbeh s množstvom logických prešľapov, impotentná réžia, otrasná hudba a neskutočne sprostá auto-naháňačka. Touto vetou by som zhodnotil celý priebeh tohto trápenia. Občas sa objaví nejaká akcia a drsná scéna, ktorá ma prebrala z tej strašnej nudy, ale moje odporúčanie je - nekazte si deň týmto filmom. 35%.(21.6.2014)