Léto ztracených polibků

Drama / Komedie / Romantický

Německo / Gruzie / Velká Británie / Francie, 2000, 98 min

Produkce:

Oliver Damian

Postava štrnásťročnej Sibyli je úžasná a ja milujem bezprostredné dievčatá. Ale iba ked' sú so mnou !(25.4.2011)

• Radko

Gruzínske malomesto, videné poeticky roztúženými očami mladosti. Zámerom bolo zrejme vyvolať úsmevom predchnutú melanchóliu na stratené prvé lásky, ku ktorým ľudia tak radi utiekajú. Panoptikum zaľúbencov, paničiek, alkoholikov, neverníkov sa snaží tu viac, tu menej vydarene zobraziť „krásy života“. Nasilu dosadené postavy a epizódy, v štýle –„ale veď sa tu neustále niečo mimoriadne deje“ - ale z tohto boršča trčia ako slama z topánok.. Napriek istej pútavosti (prostredie, hlavná hrdinka) film ako celok nezapôsobí. Intenzívnejšiemu prežívaniu zabránilo nestotožnenie sa s emočným naladením väčšiny postáv a pocit už viackrát videného v minulosti, a na lepšej úrovni. Túto neveľmi podarenú recykláciu najlepšie charakterizuje hudba Gorana Bregoviča, ktorá je takmer do bodky zhodná s tou, ktorá zaznela v Kusturicovom filme Arizona dream. Pri jej stlmenom zvuku a nie celkom vhodnom použití sa ale v tomto prípade jej katarzný účinok takmer vytratil.(6.7.2006)

Film, ktery me pripomel ceske filmy ze sedesatych a sedmdesatych let. Sice pozvolne, ale se zaujetim vypravene historky z jednoho zapadakova urcite potesi milovniky "nezavislych" filmu.(28.7.2002)