Králův dvojník (festivalový název)

• Jižní Korea

Gwanghae, The Man Who Became A King

(neoficiální název)

Historický / Drama

Jižní Korea, 2012, 131 min

Je to vydarená historická dráma. Má výborný príbeh o jednom zabávačovi, ktorý vyniká tým, že sa až na nerozoznanie podobá na kráľa. Keďže kráľ je priotrávený, pričom viacero vplyvných ľudí túži po ňom prevziať moc, jeho radca na kráľov príkaz chce od zabávača, aby ho na čas zastupoval a to aj urobí. Na tejto novej pozícii si začne uvedomovať, že šľachta myslí len na seba a pritom obyčajným ľuďom by sa dalo ľahko pomáhať a tak sa rozhodne robiť všetko, čo je v jeho silách, lenže to mu okrem rešpektu mnohých ľudí začne prinášať aj problémy a navyše viacerí začínajú tušiť, že nie je skutočným kráľom. So spracovaním som nadmieru spokojný, ešte spočiatku to pôsobí len tak obyčajne, pozerá sa na to dobre, ale nič výnimočné. No po tej úvodnej polhodine už ide úroveň filmu výrazne vyššie, celá táto myšlienka o obyčajnom mužovi, ktorý získa moc a tú aj začne využívať je tu podaná perfektne, či už vzťah medzi ním a radcom, ktorého má počúvať na slovo, ale čím ďalej viac sa mu v tomto vzdiaľuje, získavanie si rešpektu medzi služobníctvom, snaha získať si úctu manželky a mnoho iného sa skutočne vydarilo, potenciál tejto témy tu bol využitý asi úplne naplno. A navyše ma zaujalo, ako film strieda humorné s dramatickými sekvenciami, ale ani raz to nepôsobí samoúčelne, skvelo fungujú oba typy a aj prechody medzi nimi sú úplne prirodzené. Ale v záverečnej polhodine to už očakávane prejde takmer do čistej drámy, aj s touto časťou som spokojný, ale za vrchol filmu považujem predsa len tú strednú fázu. Takže tu skutočne fungujú všetky žánre, skvelý humor, hlavne to presadanie hlavného hrdinu a radcu ma vždy dostalo, príjemná romantika, akcie je minimum, ale aj tá je slušná a samozrejme plnohodnotný historický film. Herecké obsadenie je skvelé, perfektný Lee Byung-Hun v hlavnej a prakticky dvojitej úlohe, toto zahral skutočne vynikajúco, Ryoo Seung-Ryong v úlohe radcu a skvelé vedľajšie úlohy ako manželka, služobník, ochranca, kuchárka,bavili ma úplne všetci. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, či už skvelá vizuálna stránka, kostýmy, interiéry, funkčné jednotlivé žánre, ani tu sa nedá nič vytknúť. Keby bol celý film, ako stredná fáza, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak som veľmi spokojný, vydarený film, ktorý si určite ešte pozriem. 81%(15.4.2013)

Taká trochu cimrmanovská rozprávka.(19.5.2013)

Zábavné a velkorozpočtově podaný příběh alá Císařův pekař a Pekařův císař.... zápletka je dosti podobná. Lidský vládce s lidskou tváří a přemýšlením se vždycky ujme více než odměřený aristokrat. Film se mi líbil, hezké prostředí, zajímavá doba. Jak už to tak bývá, tak zase korejci tlačí na pilu s emocema (kdo říkal že je Interstellar ubulený, tak at se koukne na několikero korejských filmů). Hlavní postava je fajn a některé scénky se fakt vyvedly. Určitě záruka fajn filmového zážitku.(26.11.2014)

Počiarknutie toho, že politika a ľudskosť má od seba ďaleko ako od Ladičkovcoch Ivančice. Ak by sa trošku vyladil rozháraný strih a na konci by pán rejža nemusel žmýkať na grimasových gestách dáku tu slzu, uvoľnil by som aj poslednú hviezdu s mojej kráľovskej dupy. Gratulujeme Vaše veličenstvo!(4.7.2013)

Byl jsem až šokován, jak moc mě bavilo víc než dvouhodinové drama odehrávající se takřka výhradně za zdmi královského paláce. Chang-min Chu svádí diváckou pozornost především na fantastické herce a chytrý scénář, a svou režii nechává stát malinko v pozadí. Jako skoro každá korejská pecka se mi i Masquerade zdálo o těch deset patnáct minut delší, než by muselo být, ale to nic nemění na tom, že je to ohromně zábavné kostýmní drama. Ano, taky mi ty čtyři slova za sebou nedávají smysl. 90%(5.12.2013)