Králův dvojník (festivalový název)

• Jižní Korea

Gwanghae, The Man Who Became A King

(neoficiální název)

Historický / Drama

Jižní Korea, 2012, 131 min

Je to vydarená historická dráma. Má výborný príbeh o jednom zabávačovi, ktorý vyniká tým, že sa až na nerozoznanie podobá na kráľa. Keďže kráľ je priotrávený, pričom viacero vplyvných ľudí túži po ňom prevziať moc, jeho radca na kráľov príkaz chce od zabávača, aby ho na čas zastupoval a to aj urobí. Na tejto novej pozícii si začne uvedomovať, že šľachta myslí len na seba a pritom obyčajným ľuďom by sa dalo ľahko pomáhať a tak sa rozhodne robiť všetko, čo je v jeho silách, lenže to mu okrem rešpektu mnohých ľudí začne prinášať aj problémy a navyše viacerí začínajú tušiť, že nie je skutočným kráľom. So spracovaním som nadmieru spokojný, ešte spočiatku to pôsobí len tak obyčajne, pozerá sa na to dobre, ale nič výnimočné. No po tej úvodnej polhodine už ide úroveň filmu výrazne vyššie, celá táto myšlienka o obyčajnom mužovi, ktorý získa moc a tú aj začne využívať je tu podaná perfektne, či už vzťah medzi ním a radcom, ktorého má počúvať na slovo, ale čím ďalej viac sa mu v tomto vzdiaľuje, získavanie si rešpektu medzi služobníctvom, snaha získať si úctu manželky a mnoho iného sa skutočne vydarilo, potenciál tejto témy tu bol využitý asi úplne naplno. A navyše ma zaujalo, ako film strieda humorné s dramatickými sekvenciami, ale ani raz to nepôsobí samoúčelne, skvelo fungujú oba typy a aj prechody medzi nimi sú úplne prirodzené. Ale v záverečnej polhodine to už očakávane prejde takmer do čistej drámy, aj s touto časťou som spokojný, ale za vrchol filmu považujem predsa len tú strednú fázu. Takže tu skutočne fungujú všetky žánre, skvelý humor, hlavne to presadanie hlavného hrdinu a radcu ma vždy dostalo, príjemná romantika, akcie je minimum, ale aj tá je slušná a samozrejme plnohodnotný historický film. Herecké obsadenie je skvelé, perfektný Lee Byung-Hun v hlavnej a prakticky dvojitej úlohe, toto zahral skutočne vynikajúco, Ryoo Seung-Ryong v úlohe radcu a skvelé vedľajšie úlohy ako manželka, služobník, ochranca, kuchárka,bavili ma úplne všetci. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, či už skvelá vizuálna stránka, kostýmy, interiéry, funkčné jednotlivé žánre, ani tu sa nedá nič vytknúť. Keby bol celý film, ako stredná fáza, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak som veľmi spokojný, vydarený film, ktorý si určite ešte pozriem. 81%(15.4.2013)

Byl jsem až šokován, jak moc mě bavilo víc než dvouhodinové drama odehrávající se takřka výhradně za zdmi královského paláce. Chang-min Chu svádí diváckou pozornost především na fantastické herce a chytrý scénář, a svou režii nechává stát malinko v pozadí. Jako skoro každá korejská pecka se mi i Masquerade zdálo o těch deset patnáct minut delší, než by muselo být, ale to nic nemění na tom, že je to ohromně zábavné kostýmní drama. Ano, taky mi ty čtyři slova za sebou nedávají smysl. 90%(5.12.2013)

Korejske kostymove dramy velmi nemusim (ked vidim tie ich sietkove vyskove klobuciky moje nadsenie vidiet takyto pribeh velmi rychlo opada), ale Masquerade je nielen ze jedna z vynimok, ale je to i vynikajuci film. Kostymova drama s komedialnymi prvkami o zamene krala dvojnikom pocas obdobia 2 tyzdnov prinasa vyborny herecky dvoj-vykon cukrikoveho Lee Byeon-hona, a hoci schematicku, ale dobre naplneu kostru pribehu, kde s narastajucimi minutami narasta nielen povedomie nahradnika o spinavostiach a politickych hrach na kralovskom dvore, ale i moje sympatie k tomu, ako film umne balansuje production value, prvky dramy a dobre nacasovane komedialne situacie. A hoci tie hrubozrnnejsie trocha vytrcaju, tie jemnejsie nuansy, nielen vo vyraze ale i v hovorenom slove su vyzivne. 9/10(12.2.2013)

Prej že i císař pán tam musí pěšky a sám. Tak musím říct, že větší blbost jsem ještě neslyšela. :^) Po Králi a klaunovi druhé korejské historické drama, které mě dostalo vyvážeností komedie, historie i drama. Jediné, co mi tam nesedlo byla královna. Han Hyo-joo jsem nepřišla na chuť v Iljimae a ani teď. Ještě že výborný Byung-hun to vyvážil.(13.4.2013)

Byeong-heon Lee podal bezchybný herecký výkon. Nic není dokonalé, ale dovolím si díky němu udělit pětihvězdičkové hodnocení.(26.1.2014)

• - O výrobě snímku byla jeho tvůrci média informována z kraje roku 2011. To ještě v době, kdy rozpracovaný projekt nesl zavádějící pracovní název I Am The King Of Joseon. S inspirací, čerpající z úspěšné historické novely amerického autora Marka Twaina "The Prince And The Pauper" (1881), započal tehdejší režisér snímku Woo-suk Kang (Glove (2011), Two Constables (2014)) výrobní proces s jihokorejským hercem Jae-young Jung (Countdown (2011), The King's Wrath (2014)) v hlavních úlohách, zatímco ve vedlejší roli se měl objevit herec Jun-sang Yoo (The Target (2014), Fists Of Legend (2013)). Vše se ale změnilo nedlouho poté, co filmová produkční společnost CJ E&M projevila nespokojenost s režisérovými záměry, které se ne docela shodovaly se záměry produkční společnosti. Woo-suk byl na sklonku roku 2011 odvolán, aby na jeho místo přišel Chang-min Choo (I Love Thee (2011), Mapado: Island Of Fortunes (2004)). S ním se změnilo i obsazení. V hlavní roli se objevuje Byung-hun Lee (The Good, The Bad, The Weird (2008), G.I. Joe: Retaliation (2013)), který se do této doby neobjevil byť v jediném historicky laděném celovečerním snímku, a jen o měsíc později se potvrzuje účast herečky Hyo-joo Han (Love 911 (2012), Miracle Debikuro's Love And Magic (2014)). Snímek vznikal ve slavném jihokorejském filmovém studiu Namyangju Studio Complex, nacházejícím se provincii Kjonggi, v němž vzniklo nespočet ikonických, ale i těch méně slavných korejských filmových snímků a televizních dramat; Three Musketeers (2014), Hwang Jin-yi (2006), Empress Ki (2013) ... (Conspi)