• Česko

• Japonsko

Shûsen no enperâ

Drama / Válečný / Historický

USA / Japonsko, 2012, 105 min

Očekával jsem, že snímek bude poněkud zábavnější, ale ve výsledku mě těší pohled na historii jako takový v trochu jiném filmu než jsme zvyklí. Matthew Fox dostal po dlouhé době hlavní roli a náležitě si to vychutnává, opravdu škoda milostné linie, která tu opravdu nikoho nezajímá a zajímat nebude, od toho tu jsou jiné filmy. Každopádně závěr byl hodně silný a výprava taktéž skvělá.(7.8.2013)

Velice zajímavý námět dávající spousty možností dramaticky jej rozvinout. Bohužel zůstaly trochu nevyužité. Vedení vyprávění ve dvou rovinách (vojenskopolitické a milostné) je nevyvážené, ona romantická linka je slabá a fakticky nezajímavá, takže hlavně zdržuje příběh viny a dalšího osudu japonského císaře a nejvyšších japonských vojenských a politických osobností odpovědných za napadení USA a vtažení Japonska do války.(19.7.2015)

• Morholt

Tak trochu o ničem. V tomto případě jsem vůbec neměl pocit, že by císaři hrozila smrt, která by výrazně ohrozila následnou obnovu Japonska. Chyběla naléhavost, se kterou by se generál snažil dokázat Hirohitovu nevinu. Prostě se jednalo jen o suché shromažďování faktů. Romantická zápletka tu pak byla jako pěst na oko. Co stálo za to, byl Tommy Lee Jones coby MacArthur a i Matthew Fox zahrál slušně. Ale to bylo na mě moc málo. 30%(7.9.2013)

Vizuálně televizně působící film, který zaujme hlavně velice dobrými hereckými výkony, než velkolepou výpravou nebo zajímavým vyprávěním, které je až zbytečně plytké a bez zajímavých nápadů.(21.12.2013)

Druhá světová válka a vyšetřování po kapitulaci Japonska. Zajímavá zápletka, kde odpovědi přicházejí pomaleji než byste chtěli. Děj filmu nás přenese do Japonska v nepříliš světlý moment jeho historie a stáváme se svědky hledání pravdy o tom, zda císař je nebo není vinen a má li tedy být souzen jako válečný zločinec nebo nikoli. Jak jistě víte, Japonský císař Hirohito se sám vzdal svého božského postavení, aby vyšetřován být mohl a také díky němu nedošlo k mnohým dalším krveprolitím. Věřím, že sledování tohoto poutavě natočeného příběhu bude zajímavé i pro vás.(10.12.2013)

• - Po bitke v bare, keď generál Fellers (Matthew Fox) ide zbitý a mokrý po ulici, si môžeme všimnúť, že mu krváca tvár na oboch stranách. Keď poslednýkrát odchádza od džípu, krv na ľavej strane tváre chýba. (Johnny.ARN)

• - Ve filmu je několik odkazů na seriál Ztraceni (od r. 2004), kde ztvárnil Matthew Fox hlavní roli. Příkladem je pohled z okénka v letadle v úvodu filmu, nebo bambusový les, který sehrál v souvislosti s jeho postavou důležitou roli. (lost815)

• - Okrem Japonska prebiehalo natáčanie snímky aj na viacerých miestach na Novom Zélande. (MikaelSVK)