Král zlodějů

Kráľ zlodejov

King of Thieves

Nizozemsko / Belgie / Německo / Slovensko, 2004, 120 min

• bassator

36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Talent Visegrádu: Ivan Fíla (Král zlodejov / KÖNIG DER DIEBE / Král zlodějů)(4.8.2010)

Já tenhle film panu režisérovi sežrala i s navijákem, pokud je tedy tak průměrný, jak si myslí většina zdejších uživatelů. Poprvé jsem jej viděla při své první návštěvě LFŠ v Uherském Hradišti v roce 2004. A nadšení z tamější atmosféry možná trochu ovlivnilo mé hodnocení. Každopádně je nutno ocenit už ten fakt, že se český režisér Ivan Fíla popasoval s tématem, které se naší republiky nedotýká (nelegální prodej dětí pocházejících z chudých evropských zemí zahraničním překupníkům, kterými jsou potom nuceni ke krádežím či prostituci). Ač Král zlodějů nejspíš není filmem dokonalým, já mu nemám co vytknout.(15.5.2008)

• Houdini

Český Lev 4 : Herec HR - Yasha Kultiasov, Kamera, Hudba, Zvuk + 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Lazar Ristovski, Herečka VR - Katharina Thalbach, Scénář, Střih(7.3.2005)

Film, který sice má pár silných scén, ale nepřináší nejen nic nového, ale ani dobře nerekonstruje to staré. Všechno v něm obsažené už jsem někdy někde viděl. A žel bohu mnohem lépe zpracované... A myšlenka, že ti pouliční zloději "jsou vlastně fajn kluci", mi taky není zrovna po chuti.(1.4.2004)

Rozhodně zajímavá filmová variace klasické dějové osy Dickensova Olivera Twista, kterou Ivan Fíla převlékl do moderního hávu a zaktualizoval zapojením do autentického kontextu. Základní vyznění díla je však zachováno - poukázat na strašlivou sociální situaci určité vrstvy dětí, v tomto případě běženců a ilegálních imigrantů, nově také na obchod s ,,bílým" masem kvetoucí v naší ,,civilizované" Evropě... Podobné filmy: Dům k pověšení , Andělé Slunce(26.3.2009)