Dotěrný chlap

Dotieravý chlap

A Pain in the A...

Komedie

Francie / Itálie, 1973, 85 min

Když se srazí drsný zabiják s pomateným bláznem, je z toho komedie jako vyšitá. Ne, že bych se nařechtal, ... to nééé, ale příjemné pokoukání na Venturu a Brela to každopádně bylo. Mladíci a mladice asi pohrdnou tímto titulem, ale pro vyzrálejší filmové diváky to může být příjemně strávený čas s filmem. Brelova dotěrnost hýbala i mou trpělivostí a člověk by pro tu protivnou dotěrnost jednoho cvoka fandil snad i vrahovi. :-)) Tato francouzská komedie je jednou ze vzpomínek, kdy to ještě naši evropští sousedé s těmi komediemi uměli.(8.7.2008)

Film s naprostou samozřejmostí střídá vážnou psychologickou a kriminální zápletku (vztah nájemného vraha a smolaře, který se pokouší o sebevraždu a ani ta se mu nedaří) s okamžiky bláznivé komedie (př. přejetý turista a následný záběr jen na batoh na stromě). Nedá se zařadit do konkrétního stylu a může se pak snadno označit za jednoznačnou slátaninu, ale když tenhle „nadhled“ divák přijme tak mu bude průběh i ten závěr naprostou samozřejmostí. Lino Ventura reprezentuje „kriminální film“ v roli zabijáka (ačkoli tu přijde na humorné okamžiky „máte minutu, abyste mě postavil na nohy“ říká a neprojevuje právě ani reflexní reakce) :) a Jacques Brel v roli smolaře a hlupáka s typickým jménem Francois Pignon (běžné jméno „blbců“ ve francouzských komediích, viz. např. Kondomedie, Blbec k večeři) představuje „komedii“. Samozřejmě Brel vytváří jiný typ, než jsme zvyklí u smolařů v podání Bourvila. Je podivný asi jako texty jeho nepřeložitelných písní :-)(29.10.2003)

Jméno Francois Pignon je ve Francii patrně synonymem pro otravného smolaře (namátkou Uprchlíci, Otec a otec, Kondomedie, Dablér, Blbec k večeři, Osina v zadku). I v tomtopřípadě by nájemný vrah Milan přijel, picnul do černého a zase odjel. Jenže pignonovy psí oči ho donutí neustále telefonovat, prohánět se autem a přitom krotit pitomcovy sebevražedné touhy. Přiznám se, že jsem se docela bavil, ale i k tomu, že nemluvný zabiják s kamenným výrazem v tváři pobral veškeré mé sympatie a smolař by letěl z prvního okna, které bychom společně potkali.(17.9.2012)

Je pre mňa málo pochopiteľné, že som na tento film videný pred mnohými rokmi zabudol. Bol totiž predobrazom dvoch remakeov (Braček, braček 1981, Osina v zadku 2008) a viac, či menej podobných filmov (48 hodín, Utečenci a Drž hubu!). Ale originál je originál, aj keď chybičky sa nájdu. V každom prípade by sme otravnejšieho chlapa, než akého zahral Jacque Brel, ťažko hľadali. Pre ním kapituloval aj Lino Ventura a ten nekapituloval pred hocikým.(11.1.2015)

Lino nepotřebuje žádnou zbraň, jemu stačí jediný pohled a mrtvoly padnou bez hlesu na zem. Miluju tyhle herce, kteří pohledem a mimikou mnohdy řeknou daleko víc než mluveným slovem. Ke konci jsem přemýšlela, jestli by nebyl nejlepším východiskem dobrovolný pád ze střechy dolů. Já osobně bych to nutkání měla:-) Čas od času se ráda dívám na tyhle praštěné komedie, kde se jen báječně odreaguju od těch skutečných trablů života. A taky se mně moc líbil ten typicky francouzský hudební podkres(8.12.2013)

• Lino Ventura