poster

Dotěrný chlap

 • francouzský

  L'emmerdeur

 • italský

  Il rompiballe

 • slovenský

  Dotieravý chlap

 • anglický

  A Pain in the A...

Komedie

Francie / Itálie, 1973, 85 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • borsalino
  ****

  Už jste někdy potkali dotěrného chlapa? Pokud si myslíte, že ano, doporučuji Vám shlédnout právě tento film s Lino Venturou v netypické roli nájemného vraha a s Jacquesem Brelem v roli dotěrného, vlezlého, otravného, neschopného, nevyrovnaného, nešikovného a zamindrákovaného chlapa. A pak si znovu položte otázku: Už jste někdy potkali dotěrného chlapa? Trochu komedie, trochu detektivka a tak trochu všechno dohromady…(19.6.2008)

 • dobytek
  ***

  Solidní francouzská komedie, která ale (aspoň podle mě) prostě neni tak dobrá, jako pozdější filmy na stejný téma s dvojicí Pierre Richard a Gérard Depardieu. Hlavně Jacques Brel mi do tý role moc nezapadal. Kdyby v tom místo Brela hrál Richard, možná by to i na ty 4 hvězdy bylo. Takhle dávám průměrný 3. Jinak potěšila akční jízda s Renaultem 12 Gordini. Tahle vzácná verze se ve filmech moc často nevidí.(1.2.2015)

 • Radko
  ***

  K Andertonovmu komentu: myslím, že Milan stvárenený Linom Venturom sa vo filme pousmial po podaní neuroleptika lekárom a po následnom precitnutí. Nezabudnuteľná scéna.(29.6.2013)

 • gudaulin
  ****

  Veberova situační komika obvykle staví na protikladu nesourodé dvojice a Dotěrný chlap se z téhle definice nevymyká. Právě na půdorysu tohoto snímku funguje jeho humor ale natolik dobře, že se k němu Veber na stará kolena vrátil a natočil remake filmu, ke kterému kdysi napsal scénář. Ještě před ním po stejné látce sáhli Američané a pověřili slavného Wildera, aby vylepšil rozpočet studia a ze setkání chladnokrevného zabijáka pověřeného klíčovým úkolem své kariéry a snaživého trouby vytěžil maximum. Bývá zvykem vyzdvihnout originální verzi a kydat hnůj na - jak říkají filmoví fanoušci - zbytečné remaky. V případě Dotěrného chlapa to ale neudělám, postupem času jsem zhlédl všechny tři verze a ani jednu z nich nepovažuju za umělecký neúspěch. Dokonce ani Osinu v zadku ne, i když ji filmová kritika a filmoví fandové rituálně odstřelili. Každá z verzí má své silné stránky, ale i své slabiny. Spojením toho nejlepšího ze všech tří snímků by vznikl skvělý biják. Na Dotěrném chlapovi je úžasná přítomnost Lina Ventury. Nebyl totiž komediální herec, zato role chladnokrevného zabijáka mu padla jako ulitá. Nepřehrával, tu postavu mu zkrátka věříte. Zoufalství v očích vypadá autenticky a o to větší veselí vyvolává. Naproti tomu Jacques Brel - a to ho jako šansoniéra mám rád a ačkoli se vlastně snaží o totéž, tedy hrát komickou postavu na vážno - tady působí spíš rušivě. Pignona mám zafixovaného jako sympaťáka, v Brelově podání ale představuje tak otravné individuum, že bych ho s chutí odkrouhl sám. Celkový dojem: 80 %.(10.4.2015)

 • Jeanne
  ***

  Film s naprostou samozřejmostí střídá vážnou psychologickou a kriminální zápletku (vztah nájemného vraha a smolaře, který se pokouší o sebevraždu a ani ta se mu nedaří) s okamžiky bláznivé komedie (př. přejetý turista a následný záběr jen na batoh na stromě). Nedá se zařadit do konkrétního stylu a může se pak snadno označit za jednoznačnou slátaninu, ale když tenhle „nadhled“ divák přijme tak mu bude průběh i ten závěr naprostou samozřejmostí. Lino Ventura reprezentuje „kriminální film“ v roli zabijáka (ačkoli tu přijde na humorné okamžiky „máte minutu, abyste mě postavil na nohy“ říká a neprojevuje právě ani reflexní reakce) :) a Jacques Brel v roli smolaře a hlupáka s typickým jménem Francois Pignon (běžné jméno „blbců“ ve francouzských komediích, viz. např. Kondomedie, Blbec k večeři) představuje „komedii“. Samozřejmě Brel vytváří jiný typ, než jsme zvyklí u smolařů v podání Bourvila. Je podivný asi jako texty jeho nepřeložitelných písní :-)(29.10.2003)

 • Lino Ventura

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace