Dotěrný chlap

The Fun Maker

Komedie

Francie / Itálie, 1973, 85 min

• Chrustyn

I pes slušný nápad, který mohl přinést řadu zábavných gagů a humorných scén, jsem se moc dobře nepobavil.(9.7.2013)

Je pre mňa málo pochopiteľné, že som na tento film videný pred mnohými rokmi zabudol. Bol totiž predobrazom dvoch remakeov (Braček, braček 1981, Osina v zadku 2008) a viac, či menej podobných filmov (48 hodín, Utečenci a Drž hubu!). Ale originál je originál, aj keď chybičky sa nájdu. V každom prípade by sme otravnejšieho chlapa, než akého zahral Jacque Brel, ťažko hľadali. Pre ním kapituloval aj Lino Ventura a ten nekapituloval pred hocikým.(11.1.2015)

Viděno 14 měsíců po americké remakové verzi s Lemmonem a Matthauem, jež se tímto stala zbytečná. Příběh smolařského nájemného vraha není špatným filmem, ale cosi tomu dle Veberova žebříčku chybí. Výborný český dabing (Filmové studio Barrandov Dabing 1975, Martin Růžek, Eduard Cupák) to naopak slušně vylepšuje.(16.6.2012)

Film s naprostou samozřejmostí střídá vážnou psychologickou a kriminální zápletku (vztah nájemného vraha a smolaře, který se pokouší o sebevraždu a ani ta se mu nedaří) s okamžiky bláznivé komedie (př. přejetý turista a následný záběr jen na batoh na stromě). Nedá se zařadit do konkrétního stylu a může se pak snadno označit za jednoznačnou slátaninu, ale když tenhle „nadhled“ divák přijme tak mu bude průběh i ten závěr naprostou samozřejmostí. Lino Ventura reprezentuje „kriminální film“ v roli zabijáka (ačkoli tu přijde na humorné okamžiky „máte minutu, abyste mě postavil na nohy“ říká a neprojevuje právě ani reflexní reakce) :) a Jacques Brel v roli smolaře a hlupáka s typickým jménem Francois Pignon (běžné jméno „blbců“ ve francouzských komediích, viz. např. Kondomedie, Blbec k večeři) představuje „komedii“. Samozřejmě Brel vytváří jiný typ, než jsme zvyklí u smolařů v podání Bourvila. Je podivný asi jako texty jeho nepřeložitelných písní :-)(29.10.2003)

Už jste někdy potkali dotěrného chlapa? Pokud si myslíte, že ano, doporučuji Vám shlédnout právě tento film s Lino Venturou v netypické roli nájemného vraha a s Jacquesem Brelem v roli dotěrného, vlezlého, otravného, neschopného, nevyrovnaného, nešikovného a zamindrákovaného chlapa. A pak si znovu položte otázku: Už jste někdy potkali dotěrného chlapa? Trochu komedie, trochu detektivka a tak trochu všechno dohromady…(19.6.2008)