Svědek

The Inquisitor

The Grilling

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1981, 86 min

Do silvestrovské půlnoci zbývá už jen několik hodin a noční veselí v Paříži nabírá na obrátkách. Zatímco jinde stoupá hladina alkoholu, ve služebně kriminální policie stoupá napětí. Dva muži proti sobě, dva úplně odlišné cíle. Jeden klade otázky a neúprosně tlačí soupeře do kouta. Druhý mlží, uhýbá a kličkuje. Dvě mrtvá dětská těla nutí policii pracovat i v poněkud nezvyklou dobu. Je otázkou času, kdy se ze svědka stane obviněný... Jak dlouho potrvá, než si uvědomí, že z téhle pasti nevyklouzne? Svědek má mnohem blíž k psychologickému dramatu než ke klasické kriminálce. Drtivá většina času se odehrává v interiéru a prim hrají vybroušené dialogy. Drama staví na jménech a herectví tří slavných filmových hvězd své éry. Napsal bych, že staví i na scénáři, ale po dlouhou dobu bezchybně fungující příběh vede v závěru k logickému zkratu, který dojem z filmu bohužel snižuje a pointu znevěrohodňuje. Jakkoli je její idea zajímavá a nosná, takhle by to v reálu nefungovalo. Celkový dojem: 70 %.(21.1.2014)

"Může se stát, že mě rozčílíte, překvapíte, možná i zmatete. Ano, to je možné. Ale dokud Vás budu podezírat, že jste zabil dvě děti, je vyloučené, abyste mě bavil, Martinaude." A to já jsem se dokázal pobavit při Gallienově vyšetřování, Belmontově fackování i úžasné strohosti paní Martinaudové. Nic na tom nemění ani skutečnost, že jsem již dříve viděl Pouhou formalitu i Podezření, takže jsem nemohl být dějem zase až tak moc překvapen. Nicméně originál je jen jeden a ten je velmi dobrý.(1.3.2016)

Vynikající talky show Lina Ventury s šokantním závěrem. Koho zaujme, doporučuju ještě lepší Pouhou formalitu. 80%(27.7.2015)

• WANDRWALL

Od začátku je jasné, že to obviněný nemohl udělat, i když proti němu postupně přibývají důkazy o jeho vině, i když se přizná, neb - něco v případě nehraje... Logika je v pravý filmový čas odkryta, a podobný film, rovněž fr. jsem z těch časů viděl, jen vše bylo obráceno, a nakonec jen detektiv věděl, kdo je vrah...(28.10.2010)

Sice jde o nenápadnou minimalistickou záležitost, ale také je to snímek s pečlivě propracovaným vývojem postav a skvěle vygradovaným příběhem.(17.8.2007)

• - Claude Miller vzpomíná, že se při natáčení bál dvou hereckých es, která obsadil do hlavních rolí. Jeho strach umocňovala scéna, jež byla postavena na stupínku a obehnána provazy, takže připomínala ring. (Snorlax)