Je těžké být bohem (festivalový název)

Trudno byt' bogom

Drama / Sci-Fi

Rusko, 2013, 170 min

Alexej German

Předloha:

Arkadij Strugackij (kniha), Boris Strugackij (kniha)

Jurij Klimenko

Když to přeženu, tak řeknu, že to je ruská "Nebeská brána." Neskutečná inscenační virtuozita jednotlivých scén a poctivé dekorace do nejmenších detailů. Opravdu nebudete mít problém uvěřit, že se na filmu dělalo 13 let. Jenže srdce zabolí při vědomí, že tohle všechno úsilí je ve službách zmateného nepříběhu bez gradace, kde jsem chápal smysl možná tak desetiny rozhovorů. Film by mohl mít hodinu a půl, nebo taky 5, bylo by to jedno. Nudit jsem se díky výše zmíněnému nemohl, ale nezůčastněně jsem se na to díval a opájel se technickou stránku filmu. Být to klasický dramatický příběh, mohlo jít o jeden z nejlepších historických filmů vůbec.(9.7.2014)

• Marigold

Je to přesně tak chaotické, mazlavé a nechtěně vtipné, jak naznačoval dokument o filmu. Je těžké být hovnem. Tohle se nikdy nemělo dotočit, jako urban legend to bylo mnohem zábavnější.(5.7.2014)

• Dadel

Tříhodinové Pole v Anglii v ruštině.(5.7.2014)

Divák, který zná tvorbu Alexeje Germana a zejména jeho odpornou, ale o to působivější vizi skomírajícího stalinismu "Chrustaljove, vůz!" nebude zaskočen estetikou hnusu ani chaotickým stylem vyprávění, což jsou výrazné atributy snímku "Je těžké být bohem". Germanova verze se nechává svým literárním předobrazem spíše volně inspirovat a na jeho základě rozvíjí ponuré, dekadentní podobenství o lidském zlu a všeobecné zkáze mravů. Tušil jsem do čeho jdu a nebyl jsem zklamán - nikoliv doslovný obsah, ale pesimistického ducha a ironický tón předlohy vystihl režisér opravdu zdařile. Kdo, jistě rovněž oprávněně, očekával epickou a přímočarou adaptaci jednoho z nejznámějších románů bratří Strugackých, ten se musí spokojit s o poznání konvenčnější koprodukční verzí z roku 1989, nebo si bude muset počkat na nějaké zpracování, které se bude více držet v intencích daného žánru.(21.7.2014)

• Pluhy

Markéta Lazarová se pomazala hovnem, kopla do sebe dva litry vodky a vyrazila na BDSM párty. Naprosto epické zpracování, kdy levitující kamera zachytává pohledy do tváří obyvatelům fiktivní planety, kde civilizace zamrzla v době našeho středověku. Před kamerou neustále vyskakují něčí ruce, plivance, výkaly, koňský penis, prdele, pod jejichž vahou mi unikala dějová linka. Je těžké být bohem jsem tak v polovině regulérně zalomil, propadl spánku a film nedokoukal.(12.7.2014)