Je těžké být bohem (festivalový název)

Trudno byt' bogom

Drama / Sci-Fi

Rusko, 2013, 170 min

Alexej German

Předloha:

Arkadij Strugackij (kniha), Boris Strugackij (kniha)

Jurij Klimenko
  • bassator

Být stopáž poloviční to bych možná to kálení na hlavu a soplení na okolí přetrpěl, ale zde to nemělo cenu pokračovat déle. Ani černobílá kamera, originální nápad to co na filmu ocením nejvíce zde nemělo téměř váhu. Po pár dnech přemýšlení jsem se uklidnil a vydal se na druhou projekci a opět to nedal... Obdivuhodné jak měl někdo trpělivost se tímto zabývat 13 let,... - 4. 7. 2014 - 1/6 filmu + 8. 7. 2014 - 1/2 filmu - 10%(5.7.2014)

Žádné sci-fi pojetí, ale kronika společnosti, prostě historický film z budoucnosti, proč ne, historické filmy ohlížející se do minulosti už jsou ohrané. Domovská planeta je nahrazena diváky, vůči nim Rumata působí jako průvodce a zprostředkovatel, k divákům přímo promlouvá. A místní demonstrují zaostalost své civilizace takovými pohledy do kamery, jak kdyby ji viděli prvně v životě. German vypiplal jiný svět, animální na způsob pozemského středověku, stvořil úplně jinou kinematografii, jako by se divák ocitl v nějakém obraze Bosche či Brueghela a tři hodiny putoval mezi příšerami. Všude jen samé bahno, hovna a střeva, no prostě božská nádhera.(7.5.2014)

• Mertax

Před třemi lety měly Vary Turínského koně, loni Pole v Anglii a letos je to tento černobílý film, který testuje divácké limity. Buď si z toho utrpení budete chtít mrsknout do očí řídké hovno, nebo vás to zcela strhne. Nic mezi tím, byť práce s mizanscénou a rámováním je vynikající, místy připomínající Marketu Lazarovou, a to nejen obrazem, ale i hrubostí a surovostí. Svůj silný potenciál však film nevyužil a do kánonu se nikdy nezapíše. [49. MFF KV](9.7.2014)

• Marigold

Je to přesně tak chaotické, mazlavé a nechtěně vtipné, jak naznačoval dokument o filmu. Je těžké být hovnem. Tohle se nikdy nemělo dotočit, jako urban legend to bylo mnohem zábavnější.(5.7.2014)

• Pluhy

Markéta Lazarová se pomazala hovnem, kopla do sebe dva litry vodky a vyrazila na BDSM párty. Naprosto epické zpracování, kdy levitující kamera zachytává pohledy do tváří obyvatelům fiktivní planety, kde civilizace zamrzla v době našeho středověku. Před kamerou neustále vyskakují něčí ruce, plivance, výkaly, koňský penis, prdele, pod jejichž vahou mi unikala dějová linka. Je těžké být bohem jsem tak v polovině regulérně zalomil, propadl spánku a film nedokoukal.(12.7.2014)