Je těžké být bohem (festivalový název)

Trudno byt' bogom

Drama / Sci-Fi

Rusko, 2013, 170 min

Alexej German

Předloha:

Arkadij Strugackij (kniha), Boris Strugackij (kniha)

Jurij Klimenko
  • Mertax

Před třemi lety měly Vary Turínského koně, loni Pole v Anglii a letos je to tento černobílý film, který testuje divácké limity. Buď si z toho utrpení budete chtít mrsknout do očí řídké hovno, nebo vás to zcela strhne. Nic mezi tím, byť práce s mizanscénou a rámováním je vynikající, místy připomínající Marketu Lazarovou, a to nejen obrazem, ale i hrubostí a surovostí. Svůj silný potenciál však film nevyužil a do kánonu se nikdy nezapíše. [49. MFF KV](9.7.2014)

• Pluhy

Markéta Lazarová se pomazala hovnem, kopla do sebe dva litry vodky a vyrazila na BDSM párty. Naprosto epické zpracování, kdy levitující kamera zachytává pohledy do tváří obyvatelům fiktivní planety, kde civilizace zamrzla v době našeho středověku. Před kamerou neustále vyskakují něčí ruce, plivance, výkaly, koňský penis, prdele, pod jejichž vahou mi unikala dějová linka. Je těžké být bohem jsem tak v polovině regulérně zalomil, propadl spánku a film nedokoukal.(12.7.2014)

Nejhnusnější film za hodně dlouhou dobu. Po celou stopáž je snad v každém záběru špína, bordel, bláto, sračky, chcanky, krev, vnitřnosti a tak podobně (omlouvám se, ale slušnější slova nedokáží skutečnost vystihnout). Co zbylo z předlohy Strugackých, odvyprávěl komentář. Zkouška odolnosti diváků vznikala 13 let a nevím, zda se máme chlubit, že se točila u nás.(14.7.2014)

Divák, který zná tvorbu Alexeje Germana a zejména jeho odpornou, ale o to působivější vizi skomírajícího stalinismu "Chrustaljove, vůz!" nebude zaskočen estetikou hnusu ani chaotickým stylem vyprávění, což jsou výrazné atributy snímku "Je těžké být bohem". Germanova verze se nechává svým literárním předobrazem spíše volně inspirovat a na jeho základě rozvíjí ponuré, dekadentní podobenství o lidském zlu a všeobecné zkáze mravů. Tušil jsem do čeho jdu a nebyl jsem zklamán - nikoliv doslovný obsah, ale pesimistického ducha a ironický tón předlohy vystihl režisér opravdu zdařile. Kdo, jistě rovněž oprávněně, očekával epickou a přímočarou adaptaci jednoho z nejznámějších románů bratří Strugackých, ten se musí spokojit s o poznání konvenčnější koprodukční verzí z roku 1989, nebo si bude muset počkat na nějaké zpracování, které se bude více držet v intencích daného žánru.(21.7.2014)

• Dadel

Tříhodinové Pole v Anglii v ruštině.(5.7.2014)