Cesta

Natasha Braier

Antony Partos

Kostýmy:

Cappi Ireland

To, že mě Guy Pearce vždy dokáže mile překvapit v nějaké své roli, na to už jsem si zvykl. Ale že se to občas stane i Pattinsonovy...? To je pro mě opravdové překvapení. Jak byl hroznej v Twajlajtu, tak byl dobrej v "Nezapomeň na mě" , pak přišlo "Cosmopolis" kde jsem se z filmu a jeho výkonu málem několikrát pozvracel a hned na to si dá takovouhle parádu.... Tak si začínám říkat jestli náhodou něco nebere (ale jen při natáčení některých filmů...) . Tohle hnusný post-apo. road movie si rozhodně zaslouží 4 slunce. Rozhodně si ale nezaslouží toto 61% hodnocení. Tfuj! Takže udělám vyjímku, dám 5* a film mírně nadhodnotím. Za mě 78%(3.9.2014)

Je to nadpriemerný postapokalyptický thriller. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v Austrálii desať rokov po ekonomickom kolapse, ktorý život ľudí výrazne ovplyvnil, ale len k horšiemu. Muž si po ceste chce len na chvíľu oddýchnuť, no jeho auto mu ukradne trojica zločincov a tak urobí všetko preto, aby ich našiel a auto získal späť, pričom na ceste sa zoznamuje aj s bratom jedného zo zločincov a začnú si pomáhať. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa z toho získať aj viac. Síce sa v tomto prípade nejedná o plnohodnotný postapokalyptický film, táto doba je predsa len trochu iná, o niečo civilizovanejšia a tiež stále fungujú zákony a silové zložky, aj keď ich vplyv je už podstatne nižší, ale väčšina prvkov je stále rovnakých, takže mi to ani moc neprekáža. Ale chcelo by to zápletku trochu prepracovať, predsa len ten základ je až príliš jednoduchý, pričom ani motivácia nie je v priebehu vôbec známa, k hlavným postavám sa lepší vzťah ani moc vytvoriť nedá, keďže o nejakej kladnej postave sa tu hovorí len ťažko, ani ten ich vzťah mi neprišiel práve najideálnejší a tiež mi tu chýba nejaká výrazná scéna, na ktorú by sa dalo dlhšie spomínať. Ale ani takto nie som moc sklamaný, tempo je úplne ideálne, takže som sa nenudil ani na okamih, sadlo mi to nekompromisné prevedenie, kvôli čomu často umierajú nevinní a to aj rukami hlavných hrdinov, má to tú správnu žánrovú atmosféru a pochváliť musím aj úplne poslednú scénu, ktorá konečne ukáže motiváciu hlavného hrdinu, niečo takéto by som teda nečakal, ale páčilo sa mi to. Čo sa týka akcie, o nejakej výraznejšej sa tu vôbec hovoriť nedá, až na jednu, skôr pasívnu naháňačku sa tu nájde len pár krátkych prestreliek a úmrtí, ale aspoň je to obstojne natočené a pôsobí to správne drsne, takže mi to aj celkom vyhovovalo. S hereckým obsadením som spokojný, Guy Pearce to zahral úplne ideálne a tak som mu toho málovravného zabijaka veril, nesklame ani Robert Pattinson, poteší aj niekoľko skôr epizódnych postáv, hlavne doktorka, ale nesadol mi prístup k záporákom, keďže nemajú vlastne žiadny priestor. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, ideálna vizuálna stránka, slušná atmosféra, v rámci žánru nemám väčších výhrad. Takže ako fanúšik žánru určite nie som sklamaný, že som si to pozrel, celkom ma to aj bavilo, ale zároveň nepriniesol nič nové a to ani nejakú zapamätaniahodnú scénu. Takže je to len obstojná žánrovka na jedno pozretie. 62%(6.9.2014)

Pattinsona bych nepoznala a Guy Pearce hrál Erica tak přesvědčivě pochmurně, téměř beze slov, že jsem na konci měla pocity bezmoci a beznaděje jako už dlouho ne. Opravdu velmi nekonvenční road movie, kde se za touhou vrácení svého auta skrývá něco zcela jiného, temnějšího a mrazivějšího, co se lidské povahy týká. Co se týká mě samotné, tak mohli vynechat tvůrci tu pasáž s pejskama, na to jsem dost háklivá i když její význam tady byl zcela jasný. Přiznám se, že je to asi jeden z těch zvláštních filmů, kde by pro mě platila ta známá cedulka " Nepovolaným vstup zakázán."(4.9.2014)

David Michôd ma zaujal svojím Animal Kingdom a ohromne pobavil filmom Hesher, no bohužiaľ Rover je typická festivalovka ktorej tempo je až nebezpečne pomalé, postavy diskutujú medzi sebou ešte pomalšie lebo väčšinou času na seba neprítomne čumia. Napriek tomu film obsahuje pár silných scén a atmosféra je tiež výborná takže záleží od rozpoloženia či pri tom niekto zadrieme v prvej tretine kde divák ešte netuší o čo ide a prepasie to najlepšie a vzdá to alebo mu vyslovene takéto filmy pasujú.(9.9.2014)

No čekal jsem, že to bude trochu akčnější, ale nakonec mi i tak ten film celkem sednul. Byl správně temnej a syrovej. Jenom možná mohl být přeci jenom, tak aspoň o čtvrt hodiny kratší. Tempo občas trochu drhne. Jinak, ale Australani opět potvrzují, že poslední dobou točí celkem solidní filmy.65%(12.11.2014)