poster

Cesta

 • český

  Tulák

 • anglický

  The Rover

 • slovenský

  Tulák

  (festivalový název)
 • český

  Rover

  (festivalový název)

Krimi / Drama

Austrálie / USA, 2014, 103 min (Alternativní: 99 min)

Režie:

David Michôd

Kamera:

Natasha Braier

Hudba:

Antony Partos

Kostýmy:

Cappi Ireland
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Zeck
  ***

  Utahaný postapokalyptický road trip po australském vnitrozemí za ukradeným autem. Pearce hraje extrémně necharismatického a apatického mumlala, Pattinson zase mentálně retardovaného idiota, takže jestli je děj v podstatě o ničem, konverzační stránka filmu taky. Pokud nudí děj a tvůrci to nejsou schopni kompenzovat zajímavými dialogy, tak sorry, je to o ničem. Bohužel za nic nestála ani samotná pointa filmu, kterou se divák doví až v úplně poslední scéně filmu a vnitrozemí Austrálie stojí za hovno i dnes, takže fanda postapokalyptických filmů mého ražení si nemohl chrochtat blahem ani v této rovině. Pokud bych nedojížděl na vlně nadšení z Temného případu, mé pochopení pro tempo a styl vyprávění by u tohoto filmu bylo o dost menší a zjevně by se i odrazilo na celkovém hodnocení. 55%(3.9.2014)

 • Fr
  *

  ,,TY MUSÍŠ MÍT TO AUTO VÁŽNĚ RÁD, MILÁČKU. JEN TAK SE NEVIDÍ NAJÍT V SOBĚ ODVAHU V TĚCHTO DNECH A DOBĚ. CO JE NA TOM AUTĚ, ŽE HO MÁŠ TAK RÁD?"... /// Bejt prchlivější, tak zdrhnu po 5ti minutách. Bezcharizmatičtí občané (i ty Pearci!) se pohybujou po světě, kterej je postapokalyptickej hlavně tím, že se v něm vobjevujou podivný osoby. Dement hledá auto, který si nechal ukrást. Další dement ho doprovází. Když někdo promluví, je to vo hovně, páč vyplodí naprostou zbytečnost. Pearce se tváří jako… kokot (?) a Pattinson… ach jo. Navíc se všichni chovaj podivně (asi abych se vžil tý beznaděje či co). Řadím se do fronty mezi nepochopený… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že ani apokalypsa mi nezaručuje klid, při prstění cizí manželky. 2.) Chybí mi cokoliv připomínající western. 3.) Thx za titule ,,johnny.ka“. /// PŘÍBĚH * HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(5.9.2014)

 • Seabeast
  *****

  ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Guy Pierce silně připomínající vzhledem a výrazem Karla Rodena (brát s rezervou) a Robert Pattison jako prostoduchý odvrhnutý mladík. Pro oba velmi zajímavé role, které podnětně zahráli a nutno zmínit, že naprosto bez chybičky. Může se zdát, že na první pohled je příběh prostý a o ničem, kdy krádež auta dovede roli Pierce k tomu, aby ji získal zuby nehty zpátky. Do toho jeho totálně apatická a cynická postava postřílí pár lidí a nekňuba Pattison, který je bratrem jednoho ze zlodějů, ho na společné cestě vede k nim domů. O tom, ale Rover dle mě vůbec není. Svou děsivě antiutopickou atmosférou ve všech charakterech odráží bezcitnost, bezvýchodnost a sklíčenost, která každého v této situaci pohltila a veškerá lidskost je smetena z povrchu zemského. Právo silnějšího je na vrcholu pyramidy. A také rozum a cit je na hromádce dříví spálený na popel, ze kterého Fénix jen tak nepovstane. Právě v tom je přednost Rover, která při té představě, že se lidstvo dostane do takového bodu, dokáže ve mě rozbouřit vlnu emocí. Vzpomněl jsem si malinko na Refnův Drive, přestože se od sebe podstatně liší, ale něco mají společného. Především to rozvláčnější tempo, které zde k dekadentní atmosféře skvěle sedí a hlavně tu znovuzrozenou lidskost, kterou tam přes tu neprůstřelnou skořápku máte na konci spatřit.(11.7.2014)

 • Zeebonk
  ****

  Už se ze mě dralo něco ve stylu: "Umouněná road-movie napříč prašným australským prdelovem.", ale pak to ve mně hrklo a řekl jsem si, že mám na něco lepšího. Následující jsem tedy složil na počest tohoto filmu: "Pot, špína a shnilé zuby, mrtvým čoklům smrdí z huby. Pták a víko od kanálu patří dětem do análu. La la la.". Neříkám, že tu mrtvým čoklům smrdí z huby a že se tu rvou víka od kanálu dětem do análu, prostě jenom říkám... Ááá, kurva. To je jedno. Chápete tu myšlenku, ne? Srát na to. Pointa je, že mám tenhle typ drsných, špinavých a brutálních post-apo hovnaření tuze rád. Jasně, je to občas pomalé jako zombík s dělovou koulí zaraženou v prdeli, ale čtvrtou hvězdu kvůli tomu žrát nebudu.(5.9.2014)

 • Radek99
  ****

  Byl jsem hodně zvědavý, co David Michôd předvede po svém vynikajícím celovečerním debutu Království zvěrstev. The Rover je zajímavě stísněná postapo roadmovie, z níž přímo sálá obsesivní fascinace vizemi kolapsu civilizace, pochopitelná jak v dnešní době očekávaného civilizačního zlomu, tak i u národa, který dal světu Šíleného Maxe. Co se žánru týče, postapo estetika a vnitřní logika navazuje na western; Michôdův snímek není revoluce, nýbrž sotva znatelná evoluce, nic moc převratného, hlavní předností je ale ona podmanivá atmosféra, která se doslova vrývá pod kůži. David Michôd postavil vše na vynikající formě - skvělá, až magická kamera, hudba, mizanscéna, ruchy... Závěrečná scéna je jasným důkazem toho, jak bez ohledu na bezpráví, chaos, který obklopuje člověka v Hobbesově ,,přirozeném stavu", jen zásady a čest znamenají všechno a na ničem jiném nezáleží. Tematicky se se svým skvělým debutem neprotnul a nekonkuruje mu ani kvalitou, přesto je to povedený a originální snímek, Michôd je opravdu svébytný tvůrce. A zvláštní vjem - chvílemi jsem měl neodbytný pocit, že v hlavní roli hraje Karel Roden...(20.6.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace