Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový název)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

POMO

Žiadna samoúčelná triková atrakcia, ktoré sa v paťdesiatych rokoch liahli pásovo. The Incredible Shrinking Man je nesmierne nápadité a napínavé dobrodružstvo s ukážkovo nepredvídateľným scenárom a existenciálnym myšlienkovým presahom. Je to pútavá dráma o človeku, ktorému sa odrazu od základu zmení život a musí sa vyrovnať s neodvratným pádom do úplnej izolácie, bojovať o potravu, o holé prežitie. Jeden z pilierov sci-fi žánru, ktorému sa dnes málo čo vyrovná. ()

Aluska88

The Incredible Shrinking Man dává ukázkově na prdel všem zeleným plátnům současného filmu a díky době svého vzniku podnítí diváka k zamyšlení a neskonalému obdivu nad tím, jak vlastně všechny ty úžasné triky prováděli. Vizuální stránka je obdivuhodná, ale to, jak všechno působí tak realisticky, je neuvěřitelné. Při sledování jsem žasla nad propracovaností jednotlivých scén a tím, jak dokážou být napínavé, ani jsem nedutala a čekala, jaký bude další krok "malého muže", a jak vše nakonec dopadne. Finální střet s pavoukem je vrcholem filmu a já tak zhruba odhadovala, jak velký asi musí být, podle pasáže, kdy se sápe na krabičku od sirek a říkala si, co za obrovskou potvoru to tam ve sklepě mají:) Samotný závěr filmu je mistrovský. Sci-fi filmy z 50-tých let většinou končí happy endem a proto byl tento konec velmi překvapivý a zároveň tak mimořádný a silný, že mě z něj až mrazilo a měla jsem trochu i slzy v očích. The Incredible Shrinking Man patří právem mezi kulty, nejen svým trikovým zpracováním, ale i poselstvím. "l nadále jsem se zmenšoval, stával jsem se... čím? Nekonečně malým? Čím jsem byl? Ještě pořád lidskou bytostí? Nebo člověkem budoucnosti?" ()

TheRaven

Vskutku velmi drsný film, který mě silně zasáhl i v osobní rovině. Sám moc dobře vím, jaké to je, když je vaše žena vyšší než vy, navíc když vyška muže kolísá v závislosti na velikosti mizerného podpatku. Někdy se cítím tak titěrný, že mám chuť ji odehnat a na vše zapomenout. Ale, ale smiřuji se s tím, tělesná výška přece není vše a bez ohledu na ni, mohu dosáhnout až ke hvězdám. (A hlavně jsem vyšší než strougy, takže OK). ()

Xeelee

[FOD 2024] Neuvěřitelný skvost o neuvěřitelně se zmenšujícím muži, který příběhem, triky a zpracováním obstojí i v dnešní době. Ve snímku se neustále něco děje, příběh svižně odsýpá, udržuje si divákovu pozornost, nechává nás žasnout nad trikovými sekvencemi a kulisami a na konci si pak zafilosofujeme o budoucnosti lidstva a vesmíru v nezvykle otevřeném konci. Vše se tak rychle mění, že netušíte co bude za pár minut. Tvůrci projevili neuvěřitelnou míru kreativity. Obzvlášť po přechodu do sklepního mikrosvěta. Souboj s kočkou byl děsivý, ale boj s pavoukem je nezapomenutelný. Celkový dojem pak podrthává způsob, jakým je dění snímáno. Fascinuje mě, s jakou lehkostí i takovéto veledílo přichází s premisou, proč se hlavní hrdina zmenšuje. Prostě potkal náhodný radioaktivní mrak na lodi a pak ho později projízdějící auto postříká sajrajtem na hubení hmyzu. Normálka. Jen se to snažte nekombinovat. Každopádně jde o jeden z nejlepších filmů, jaké v 50. letech znikly, a neměl by ujít vaší pozornosti. Promítáno jako double feature s obrovskou Tarantulí (1955) a spoustou dobových reklam a dalších podivností mezi filmy. Plus s dobovým fast food občerstvením k zakoupení během projekcí. Předfilm: A is for Atom (1953) ()

Jirka_Šč

Příběh stále se zmenšujícího se muže mě upřímně nenadchl tak, jak jsem čekal, že mě to nadchne (nesedlo mi filozofování na konci), na druhou stranu ani nesklamal. Určitě na tu dobu úžasné triky a nápady. Geniální myšlenka. Člověk na konci filmu přemýšlí, kam až zmenšování dojde: "Bůh nezná nulu." Přestože jsem byl na konci filmu nucen přemýšlet nad tím, kolik přirozených predátorů na něj venku čeká (a že asi nevydrží dlouho), hodnotím film v konečném důsledku plným počtem. Jedna hvězdička je za rok 1957. ■ Kritika zoologa - amatéra: Při velikosti pod dva centimetry začíná mít teplokrevný živočich problémy s termoregulací. Prostě neudrží svoji tělesnou teplotu (a musí skoro stále žrát - viz. rejsek, například). Ale čert vem takovéto nepodstatné detaily :). ()

• Když Lousie mluví po telefonu s operátorem ohledně nového čísla, zní v rádiu úvodní znělka filmu Psané ve větru (1956), který byl natočen studiem Universal rok před Incredible Shrinking Man a hlavní roli v něm také hraje Grant Williams. (HellFire)
  • Efektu obřích kapek se docílilo tak, že se naplnil kondom a poté se upustil na zem. (HellFire)

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (více)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (více)