The Incredible Shrinking Man

Ellis W. Carter

Albert Zugsmith

Kostýmy:

Jay A. Morley Jr.

Dobře rozpracovaný ústřední nápad, vůbec netriviální přístup k látce, dodnes slušné a nápadité triky (souboj s pavoukem!), ale nejvíc mě Incredible Shrinking Man dostal svým závěrem (v dnešní době v mainstreamovém filmu takřka nepředstavitelným). Fanoušci Fontány z něj musí být nadšení!(22.6.2007)

Ono ze začátku by zmenšování nemuselo být tak hrozné, konečně by člověk dopnul staré kalhoty, oblékl oblíbené košile, bez nějakých drastických diet, ale v momentě, kdy by dokázal projít klíčovou dírkou (výjimku dostává pouze Alenka z Říše divů), tak už by to taková sranda nebyla. The Incredible Shrinking Man je poutavá podívaná, která díky slušnému tempu a krátké stopáži velice rychle uteče, aniž by byť jen vteřinku nudila. Vše stojí na perfektních tricích (většinou založených na zadních projekcích), které jsou na rok 1957 velice kvalitní. Navíc k tomu hraje podmanivá hudba a ostudu si nedělá ani herec v roli ,,malíčka", který svádí zoufalý boj o holý malinkatý život. Jeden z těch méně známých klenotů.(10.7.2011)

Trochu nadržuji, protože v mých očích ten film není úplně na plný počet. Problém je v tom, že snad kromě pár nezáživnějších míst v začátku, jsem se všemi složkami filmu spokojen na 100%, takže v čem to vězí? Asi jen v mém chorém mozku. Incredible Shrinking Man je výjimečné dílo, které vděčný námět o zmenšujícím se člověku dokázalo, obzvláště v kontextu doby, zpracovat takovým způsobem, že z toho jde hlava kolem. Skoro by se mi chtělo říct "incredible".(20.11.2007)

Šok! Podle senzačního názvu jsem čekal naivní dobové béčko stavící na "estetice úžasu" a samoúčelných atrakcích a místo toho se mi dostalo nesmírně napínavého a nápaditého existenciálního dramatu s lehce filozofickým přesahem v závěru (Matheson se nezapře). Dlužno říci, že optické triky - zvláště pak útok kočky a souboj s pavoukem - neztratily ani v digitální éře nic ze své původní síly a preciznosti. Stále jsou neskutečně vtahující i úchvatné na pohled zároveň!(19.8.2010)

Mňááááuuuu....Incredible Shrinking Man aneb jak účinně v naoko béčkové blbině skloubit náběh na psychologické drama s dobrodružným příběhem a zakončit to nečekaně filozofickou tečkou. V některých je scénách je sice prťavý hlavní hrdina vinou dodatečného vlepování do záběru poněkud průsvitný, ale i tak funguje působivá souhra triků, kvalitní výpravy a vynalézavé režie i po všech těch letech. Naháněná s kočkou a hákování pavouka samozřejmě vede, ovšem třeba takové škrtání sirkou (velikosti běžného půlkmenu) jsem si taky pouštěl několikrát....(27.11.2008)

• - Film byl natočen na motivy románu Richarda Mathesona „The Shrinking Man“. (Hans.)

• - Studio Universal mělo původně naplánované pokračování, ve kterém by se zmenšila také Louise Carey. K natáčení však nikdy nedošlo. (HellFire)

• - Scottovu kočku hrála Orangey, kterou můžete vidět také ve filmu Rhubarb (1951). (HellFire)