The Incredible Shrinking Man

Ellis W. Carter

Albert Zugsmith

Kostýmy:

Jay A. Morley Jr.

Rozpočet $750,000║ úžasná práca s postavami, s príbehom, trikmi a samotným posolstvom, __stiesňujúce, živelné__ /100%/(26.4.2009)

Šok! Podle senzačního názvu jsem čekal naivní dobové béčko stavící na "estetice úžasu" a samoúčelných atrakcích a místo toho se mi dostalo nesmírně napínavého a nápaditého existenciálního dramatu s lehce filozofickým přesahem v závěru (Matheson se nezapře). Dlužno říci, že optické triky - zvláště pak útok kočky a souboj s pavoukem - neztratily ani v digitální éře nic ze své původní síly a preciznosti. Stále jsou neskutečně vtahující i úchvatné na pohled zároveň!(19.8.2010)

To se tak pomalu začnete zmenšovat, až měříte 3 stopy a už to vypadá, že to zmenošvání konečně přestalo, až jednoho dne skončíte v domečku pro panenky a váš kocour se vás chystá sežrat. Možná by se mohlo zdát, že to bude další z mnoha sci-fi blbostí, jakejch se v 50. letech natočily mraky, ale v případě tohoto filmu to neplatí. Klobouk dolu před jeho tvůrci. Po trikový a technický stránce je to na svou dobu rozhodně unikátní film, kterej ani v roce 2008 nepůsobí nijak komicky, jak bejvá u podobně starejch scifáren zvykem. Všechny rekvizity ve filmu (nejdřív poněkud nadměrnej nábytek, telefon, cukřenka, atd... a později obrovský špendlíky, struktura na dřevě, nůžky, krabička od sirek, tužka, past na myši a hromada dalšího harampádí) vypadaly naprosto skvěle, stejně tak i souboj s pavoukem. V 50. letech z toho museli bejt lidi asi na větvi. Jenom by mě zajímalo, kde ten maník sebral ty miniaturní kalhoty a miniaturní nátělník.(30.8.2008)

Je to tragédie, když se muž začne náhle a nepochopitelně zmenšovat (a co teprv pro jeho manželku), začnou mu být velké košile, padají mu kalhoty, pak sotva zvedne telefonní sluchátko a když se chce podívat z okna, musí stát na špičkách. Z domečku pro panenky s miniaturním nábytečkem, do kterého "doroste", musí utéct před vlastním kocourkem mourkem do sklepa, kde na něj pro změnu vystartuje tarantule. Skutečně obdivuhodné, jak jeho zmenšení napřed opticky podpořil velký nábytek, sklon kamery, nakonec i triky, jak důmyslné byly nápady s pastičkou na myši, špendlíky a nití. A ani tady ze zmenšujícího se človíčka nespadly miniaturní trenýrečky :-)).(11.12.2005)

• Houdini

NFR 2009(1.1.2010)

• - Film byl natočen na motivy románu Richarda Mathesona „The Shrinking Man“. (Hans.)

• - Efektu obřích kapek se docílilo tak, že se naplnil kondom a poté se upustil na zem. (HellFire)

• - Orson Welles se svým hlasem podílel na traileru k filmu. Toho času pracoval v Universal na filmu Dotek zla (1958). (HellFire)