Horký vzduch

Drama / Komedie

Československo, 1965, 51 min

Nezajímavé dědkovské plkání na pozadí osobní tragédie venkovského opilce. Místy silné a slušně natočené, solidně zahrané, ale také dosti jednovárné a vzhledem ke stopáži nudné. A nepokrytě se příznávám k fandění králíkovi.(31.8.2015)

Zdeněk Štěpánek.(31.8.2013)

• Jara.Cimrman.jr

"Vy jste spadl z jahody na záda." No co si to ten nový hostinský dovoluje - chtít jednu korunu za hraní kulečníku? Das ist ein Skandal! A těch skandálů tam bylo víc, jen mě prostě nudily či spíše prudily. Zejména neustálé pořvávání Štefky na hladovějícího zloděje vajec dědu Březinu bylo hodně protivné. Sázející se důchodci na návsi byli o něco lepší, ale za mě je tohle nuda, nuda, šeď, šeď.(30.12.2015)

,,Seš z Kréty, tak seš kretén..." ,,Sv.Jene z Nepomuku, drž nade mnou svatou ruku....abych tak nechlastal...a Štefce roztrhni hubu!" Začátek mi připomněl Papouškovy a Formanovy filmy, pak se do přehouplo do hrabalovského smutnění. ,,Když byl mladej, lítal za čubkama, teď má rozum, tak leží."(27.7.2015)

Výborný Zdeněk Štěpánek v klasické atmosféře 60tých let. Jedinečný humor, ale i, musím použít to slovo, "nádherný" dramatický nádech. Několik pohledů na dědkovská léta s perfektními dialogy. Časy vejminku jsou ty tam a dožít v klidu, může být občas složité. Ovšem staré přátelství a obyčejná radost ze života, jsou silné medikamenty na dlouhý věk. Zásadní krok v tvorbě Václava Gajera. Osvícen novou vlnou, natočil po tomto ještě další dva snímky s šedesátkovou atmosférou. Po filmu Kateřina a její děti, kde se pokusil o skvělé psychologické, před-normalizační drámo z vesnice, a který se stal obětí nového, rudého koštěte, které nejen dobře mete, ale hlavně stříhá, se vrací ke své, režimem podporované, tvorbě nevinných, rodinných filmečků. Tento snímek lze tedy nazvat zásadním v režisérově filmografii.(1.10.2012)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v českých obciach Dražice a Vinec. (dyfur)

• - Film šel po natočení rovnou do trezoru. Důvod byl ten, že tehdejší prezident Antonín Novotný si nechával pouštět všechny nově natočené filmy. Uprostřed tohoto filmu se náhle zvednul a se slovy, že se nenechá dále urážet, z projekce odešel. Dlouho se nevědělo proč. Bylo to kvůli scéně v hospodě, ve které visí reklamní kalendář se jménem živnostníka Antonína Novotného, který dodá vše, od nití až po ponožky. (Max Q.)