Divoké Slovensko (TV film)

• Německo

Wilde Slowakei

Wild Slovakia

Dokumentární

Slovensko / Německo, 2015, 53 min

Jan Haft, Tomáš Hulík

Matej Landl (vyp.)

Komentáře uživatelů k TV filmu (12)

Autogram správne pomenoval, že ide o populárno-náučný film. Ten, kto písal scenár, má zároveň veľké srdce milovníka prírody. Dobre vie, že kruté boje o prežitie sa zďaleka nedotýkajú len populárnych a v množstve iných dokumentov zachytených šeliem a dravcov ako medveď orol, rys či vlk. Obrazy filmu sa ich naozaj dotýkajú zľahka, občas, čo kritizuje v komentári YoZo8. Toto občasné spestrenie obrazu veľkým zvieraťom ale zodpovedá zhruba tomu, ako často ich môže milovník túlačiek lesmi vo voľnej prírode uvidieť. Skôr uvidí množstvo nevšedných chrobákov, komárov a iného hmyzu či myriady rôznofarebných tráv a kvetov. Divokosť sa predsa dotýka každého živého stvorenia (áno aj toho v zajatí, veľkochove či poľnohospodárskom obrábaní pôdy). Rastliny, pokúšajúce sa vysemeniť, používajú rôzne rafinované až kruté (z hľadiska antropocentickej morálky) spôsoby na prežitie druhu. Zdanlivo drobné živočíchy môžu v akčnej dravosti predstihnúť kadejakého z "mamutích" predátorov - napr. tu ukázaný útok mravcoleva a jeho ostreľovanie do pasce spadnutého mravca spŕškami piesku. K tomu všetkému rovnako podmanivé zábery ukazujúce rôzne formy krajiny od úrodných poľnohospodárskych nížin s množstvami bocianov na dedinských stĺpoch až po najvyššie a najmenšie veľhory na svete - Vysoké Tatry s kamzíkmi ohromujúcimi svojimi lezeckými výkonmi nejedného horolezca. Vhodne zvolený hlas sprievodného komentára poučuje a zároveň miestami jemne upozorní na potrebu ochrany prírody a zamedzenie pokračujúceho ničenia zatiaľ ešte stále úžasného prírodného bohatstva Slovenska. Vydarená záležitosť.(2.9.2015)

Chýbalo mi tu mnoho živočíšnych druhov a trocha aj niektoré krásy Slovenska, ale obrazovo je to krásne napriek tomu, že som mal pocit, že svetu vtákov sa tu až príliš venovalo v pomere k iným zvieratám a občas som mal zas pocit, že to chce vyzdvihnúť práve ojedinelé druhy. No, skrátka ma to až tak neuchvátilo, ale medzi súčasnými dielami na Slovensku je to špička. Prístup to má ozaj dosť environmentálny a zároveň aj pre širšie publikum, dokonca aj dĺžkou to je prispôsobené aj tým, ktorých by to nemuselo zaujímať, čiže aj marketingovo to zvládli, najmä po vytvorení atmosféry, že niečo, čo už vyšlo v Nemecku asi bude pre naše publikum skvelé. Inak záver bol pekný, aj keď moja fantázia by to ešte vedela vystupňovať.(14.9.2015)

Veľmi vydarený pútavo-náučný dokument o divokej prírode na Slovensku vtesnaný do 53minútach. Chválim vynikajúcu kameru. Potešila ma aj pasáž o krásnej nočnej oblohe, ktorú osobne rád pozorujem napr. vysoko nad Štiavnickými Baňami, kde sa svetlá veľkomiest nedostanú a tak ostávate len vy verzus miliardy hviezd. Nakukneme na rozmanité zastúpenie zvieracej a rastlinnej ríše (uvidíme aj menej vídané druhy) a ich chovanie sa vo voľnej prírode, kde som si pripomenul chrobáčika, ktorý ma na “začiatku“ tohto roka veľakrát doprevádzal a vďaka ktorému sa mi podarilo nezablúdiť, keďže sa "vyvaľoval" na tom istom kamienku na slnku vyše pol hodinky – díkes Májka. ---90%---(24.9.2015)

Potrava pre mozog a uzasny balzam pre oko, ucho, a hlavne dusu. Chcem viac a viac.(1.1.2016)

Rýchly prehľad slovenskou prírodou, živou aj neživou, dokonca sa dotkneme aj pohľadu na hviezdy. V neuveriteľne krátkom čase je veľké množstvo informácií a zaujímavých zaberov, za niektoré by sa nemusela hanbiť ani BBC. Jej dokumentami sa tvorcovia asi najviac inšpirovali a neurobili žiadnu chybu. Všeobecné informácie o krajine sa striedajú s popisom typických slovenských druhov a občas sa objaví chuťovka vo forme netradičného zvieratka alebo jeho mimoriadneho správania. Veľmi dobre pozerateľné, tu sa hodí prívlastok populárno-náučný film.(1.9.2015)

Mať v názve "divoké" a venovať sa hlavne vtáčikom a rybičkám je trošku trápne. Neponúknuť divákovi poriadne zábery vlkov, medveďov a rysov v takomto dokumente je veľký omyl. Síce sa ich človek dočká, no vo veľmi okrajových záberoch. Dokument je zaujímavý a relatívne pútaví, hlavne keď diváci vidia zákonom chránené a málo vídané zvieracie druhy. Vysoké hodnotenie dávam hlavne kvôli peknému vizuálu. Tak krásne zábery Karpát som jakživ nevidel. Zaujali ma aj kvalitne zábery miniatúrnych živočíchov. Na pár drobnosti a tomu nepodarenému názvu filmu je to dokument na úrovni.(1.9.2015)

Vyskladať dokumentárny film len na peknej kamere a nespočetnom množstve time-lapsov je bohužiaľ málo. Sklamanie.(24.9.2015)

Zaujímavý dokument plný perfektných záberov na rastlinstvo a živočíšstvo Slovenska. 5*(2.9.2015)

Slovenský dokumentaristi mi už viackrát ukázali svoju dokumentaristickú vyspelosť a prekvapili ma. Tento dokument nie je výnimkou - vlastne trochu je... neprekvapil ma, je síce natočený vééľmi pekne, krásne zábery (skoro všetko v slowmotion) za ktoré by sa nemusela hanbiť ani BBC či National Geopraphic. No predsa ma neprekvapil ale ani nemusel...spokojnosť. No práve kôli tomu u mňa pomyselný "zenit" nedosiahol.(5.7.2016)

Nazvime to veľmi pekný rýchloexkurz. :)(25.9.2016)

Výborný poučný dokumentárny film o slovenskej prírode, ktorý zrozumiteľne podáva odkaz: Vážte si a ochraňujte tú prírodu, ktorú máte.↵  Tento film by sa mal premietať deťom na školách. Pretože je vizuálne veľmi pekný, dokáže spoľahlivo upútať pozornosť, nevenuje sa len pár prefláknutým druhom, ale ukazuje pestrosť prírody v jej plnej šírke, a tiež dopad ľudského konania na biodiverzitu.(27.12.2015)

vinikajuci dokument , vela krasnych zaberov ale chybalo mi tu viac zivocichov nie len vtaky.(26.8.2016)