Lovci krajt

(pořad)
  • USA Python Hunters

Více než deset tisíc krajt tmavých žije a bez kontroly se rozmnožuje ve floridském parku Everglades. Nemají zde žádné přirozené nepřátel, sežerou čtyřikrát více potravy než aligátor, a pokud je nezastavíme, mohli by zničit jeden z nejdůležitějších amerických ekosystémů. Elitní jednotka se ale nyní chystá na protiútok. V tomto exkluzivním dokumentárním seriálu budeme sledovat tři charismatické lovce krajt na jejich nebezpečné misi, při níž se snaží zachránit Everglades před ohrožením. (oficiální text distributora)

RipperJosh

Já viděl epizodu a tihle "lovci krajt" mi přišli spíš jako banda dementů postrádající jakoukoliv úctu ke zvířatům... Hnus. ()

altaica

Zavlečení nového živočišného druhu do lokalit, kam nepatří a kde se začne množit, končí obvykle průšvihem pro danou floru a faunu. Obzvláště když se jedná o typově nového a potenciálně vrcholového predátora, dostávají místní živočichové pořádně na frak. Krajta tmavá za pár let stačila v Everglades totálně zdecimovat populaci mývalů a rysů. Dalšími přímo ohroženými druhy jsou místní populace vodních ptáků a nejen jich. Dospělá krajta tmavá si troufne napadnout i pumu a aligátora. Posledně jmenovaný je zatím jediným regulujícím prvkem počtu krajt. Ovšem sám se občas ocitne na jejích jídelníčku. Po hurikánu při kterém byla část Floridy a sousedních států zničena (nejčastěji je zmiňován hurikán Andrew z roku 1992) a zatopena si dali ochránci přírody dost dlouho na čas, než se situace začala řešit. A v případě krajt tomu spíše napomohla jejich expanze do velké vzdálenosti a zároveň blízkosti lidských obydlí. Pánové v dokumentu svým odlovem krajt sice nic nevyřeší, ale hezky se na ně kouká. Plošné rozšíření krajty tmavé a její šíření i do okolních států nezastavil přes veškerou snahu člověk, ale hranici jejího teritoria určilo drsnější zimní podnebí ve směru migrace. Florida se může „pyšnit“ jednou z největších populací nepůvodních obojživelníků a plazů – to dokazuje nedávná studie místní University of Florida . Některé z nich jsou v dokumentu vidět - varani, (ti také plení hnízda ptáků, ale i krajt a loví jejich mláďata) leguán zelený atd.. Smysl tohoto snímku není ani tak v ukázce lovu krajt, jako v dokumentování skutečného stavu s ohledem na budoucí vývoj. ()

Kadas97

Úžasný dokument s mojím obľúbeným tvorom v hlavnej roli. Chytanie hadov sprevádzané hláškami pohoďáckych lovcov hadov. 8 z 10 ()