• Dánsko

Předloha:

Anastassia Arnold (kniha)

Peter Asmussen

Dirk Brüel

Duševne chorý človek si Vás opantá ako pavučina a je veľmi ťažke tu pavučinu zpretrhať a kráčať dalej, aby ste sa tiež psychicky nezrútili. Súcit tu nemá miesto, ked chcete normálne žiť.(23.7.2013)

• fallangell

strasna nuda. verim ze autenticka, ale strasna nuda. divat se v muzeu na obrazy je vic akcni.(25.11.2014)

• Jossie

Nudně natočené kostýmní drama ze života dvou dánských umělců. Ještěže měli tu mentální chorobu, jinak by se na to nedalo dívat.(12.5.2014)

Těžký osud těžce zkoušené ženy ve filmu, který to divákovi chtěl dát co nejvíc najevo. Tenhle film je totiž plný bezmoci, deprese, smutku a zášti, která ne a ne zastavit. A nezastaví se ani v moment, kdy bych to tý Marii fakt strašně přál. Seveřani se tady pustili do své zajímavé historie a zasekli se na emocích, které ve svých filmech bravurně zvládají, ale dál s nimi už nikam nepokročili. Po celý film tak nezbývá nic jiného, než za Marii přetrpět její těžce zkoušený život a je otázka, jestli někdo takový film dokáže překousnout.(16.10.2013)

Asi dva roky jsem měla možnost žít v domě, kde nade mnou bydlel i velmi známý umělec, malíř se svou o dost mladší, velmi atraktivní ženou a jejich malým synem. Tak mám pocit, že jsem trochu toho, co chtěl předat z historie Bille August o Marii dokázala v malé míře pochopit. Pro Marii nebylo rozhodně jednoduché vypořádat se s tolika rolemi nejen v rodině, ale ani se svými pocity, které s tím souvisely. Vnitřně rozpolcená jako manželka, matka a nakonec i jako milenka. Připomínala mně svým životem mořský odliv a příliv, frustrující, plný velkých citových výkyvů. Po skončení filmu jsem si o ní přečetla ve wiki a vůbec se nedivím tomu, jak ve výsledku všechno dopadlo. Život je zkrátka někdy pes a nemusí se vždy jednat jen o ženu s malířskými vlohami. Byla jsem maximálně spokojená po vizuální a kostýmové stránce, ale moc mně nesedly ty přespříliš patetické momenty a závěrečná část byl až příliš velký tlak na pilu, ale kdo ví........(15.12.2014)