Strážci (festivalový název)

The Gatekeepers

Dokumentární

Izrael / Francie / Německo / Belgie, 2012, 95 min

Dror Moreh

,,TRAGÉDIE VŠECH DEBAT O BEZPEČNOSTI IZRAELE JE V TOM, ŽE SI NEUVĚDOMUJEME, ŽE SICE VYHRÁVÁME KAŽDOU BITVU, ALE PROHRÁVÁME VÁLKU."… /// Řiditelé služby všeobecné bezpečnosti Šabak - Ami Ayalon, Avi Dichter, Yuval Diskin, Carmi Gillon, Yaakov Peri a Avraham Shalom promluvili… Hodně dobovejch záběrů a komentářů k událostem, se kterejma měla Šin Bet co do činění. Taky o verbování, pachuti selhání či úvahy, co je či není etický. Politickej dokument se zajímavejma názorama na (nekonečnej) mírovej proces, u kterýho mě překvapilo hlavně ono (asi) věrný popsání reality. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju službu (tajnou), která se nebojí umlátit teroristy. 2.) Plánuju útok na Skalní dóm. 3.) Thx za titule ,,KarljaNippert“. /// PŘÍBĚH ****(2.12.2014)

Pravda zo stanu izraelskej tajnej služby o tragédii Stredného Východu.(4.10.2013)

• *CARNIFEX*

"Šin Bet" je izraelská kontrarozviedka, zameraná na boj s terorizmom. Od "Šesťdňovej vojny" v roku 1967 riadi väčšinu operácii v Palestíne. V tomto dokumente prezentujú svoj názor na celkové dianie, či spôsob vykonávania svojej práce niekoľkí vrchní predstavitelia, ktorí stáli na čele tejto organizácie. Samotný snímok bol nominovaný na udelenie Oscara za najlepší dokument. Dnes už "tuším" prečo. Celý scenár je poňatý názormi (aj keď vábivo prezentovanými), ktoré vedú k politickej mienke západnej mocnosti (USA), ktorá schvaľuje okupáciu Palestíny, či linčovanie tamojšieho národa, ako správnu ideu. Je to niečo obdobné, ako keď sa nejaký dement zaslúži o genocídu, prispieva k vojnovým konfliktom, no následne dostane Nobelovú cenu za mier. Presto všetko, absolútne neviem, ako mám tento počin vnímať. Lebo jeho protagonisti akoby sami od seba, odstupom času pochopili, že vojna je najhoršia voľba, ako dosiahnuť mier. Nič to však nemení na fakte, že im akosi uchádzajú dôvody a príčiny utláčaného národa, ktorý volí formu protestu tým najbizarnejším spôsobom - teda teroristickým útokom. Je to na "odpad" či 5 hviezd? Napriek tomu, že som zvolil prvú variantu, vzhliadnuť tento dokument odporúčam.(17.11.2016)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Dokument(11.1.2013)

,,Pod záminkou boje proti terorismu, stali jsme se krutí sami k sobě.,,(20.9.2014)