Návštěva z vesmíru

It Came from Outer Space

Sci-Fi

USA, 1953, 81 min

Film který je typickým příkladem scifi snímků s padesátých let, které formu jakési ho podobenství vyjadřují obavy amerického obyvatelstva z komunistického útoku. Podobně jako třeba ve Válce světů z roku 1953. Avšak Arnoldovi "Vetřelci z Marsu" nepřicházejí se zlými úmysly. V tomto filmu se na rozdíl od většiny produkce tohoto žánru bojí vlastně jen ti, kdo se bát nechtějí. Ve filmu, je jako přetvářen obraz tedy jaké-si podobenství o studené válce: kde obraz agresivního Sovětského svazu, který v Americe za časů studené války byl zdrojem atmosféry nejistoty, tvořící proto základ vlny všemožných scifi filmů pojednávajících právě o tomto nebezpečí v podobě ohrožení zvenčí. Ve většině filmů tohoto žánru viděl jsem jich zatím tak zhruba deset (tento, Things to Come, Incredible Shrinking Man, Válku světů, Ufo útočí, klasiky klasik Invasion of the Body Snatchers, Incredible Shrinking Man, a Netvora z Černé laguny ), stejně nakonec čestní a spravedliví vítězí nad vetřelci.(11.5.2007)

Sice to v závěru podstatně ztrácelo šťávu, ale nakonec musím konstatovat, že jde o nadprůměrný a dobře koukatelný film. Je škoda, že tvůrci vsadili spíše na konfrontaci dvou světů, našeho a mimozemského, než na postupné budování tajemné atmosféry a hororovější nádech (a že ten potenciál tu byl! Při výměnách obyvatel za jejich dvojníky, jéje, tam bylo příležitostí), ale když jsem se s tím smířil, bylo to moc příjemné pokoukání. Zvlášť v závěru, když emzák líčí o tom, jak tisíce let jeho soukmenovci vzhlíželi ke hvězdám, chtěli dobýt vesmír... Hezká sci-fi ukázka střetu dvou odlišných, a přitom tak podobných kultur. Škoda jen, že atmosféra se vytratila.(22.3.2014)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(15.9.2012)

V mnoha ohledech inspirativní sci-fi snímek poprvé zpracovává scénář Raye Bradburyho (ač přispěl jen myšlenkami) a je také režisérským debutem mistra trikového sci-fi Jacka Arnolda, jehož počin byl v době studené války osočen za levicový, nedodržuje totiž obvyklé paranoidní šablony. Přítomnost vesmířanů vnímáme a děsí nás skrze zvláštní hudební motiv, vněmž zaznívá elektronický nástroj theremin, už v té době spojován s žánrem sci-fi. Emzáci na sebe berou podobu lidí, neviditelnosti, ale i překvapivých záběrů z úhlu pohledu jednookých bytostí. Pacifistické vyznění filmu je jen omezené, mimozemšťané jsou opět děsivými predátory, kteří vědí co jsou lidské bytosti zač, přesto nemají zálusk na naší planetu, chtějí si jen opravit loď..(9.3.2014)

Rozpočet $800,000(20.8.2009)