Návštěva z vesmíru

It Came from Outer Space

Sci-Fi

USA, 1953, 81 min

Sice tu tento film byl dříve než lupiči těl, ale na rozdíl od nich, jsem ani vteřinu necítil strach nebo alespoň napětí. Příjemné padesátkové sci-fíčko, nic víc. Malé městečko, mimozemšťani, policie, hlavní hrdina, kterému nikdo nevěří. Tahle tématika mě nikdy neomrzí. 63%(6.10.2010)

Jde již o třetí snímek společně s filmy Válka světů a Invaders from Mars z roku 1953, který jsem viděl, v němž Zemi navštíví mimozemská civilizace. Tento film se od ostatních s podobnou tématikou odlišuje ve způsobu, jak se k lidem chovají a v důvodu jejich návštěvy.(10.7.2012)

Rozpočet $800,000(20.8.2009)

• JohnnyD

Začína sa to skvelo. V prvých sekundách už vidíme vesmírnu loď, v šiestej minúte sa nám v plnej kráse objaví emzák. Lenže potom sa niečo stane. Film upadne do bľabotania, mimozemšťania zmiznú alebo nadobudnú body-snatcher podobu a výsledok je rutina s mizerným dejom. V týchto okamihoch potešia len občasné patetické hlášky (skvelá bodka za filmom), ešte patetickejšie herecké výkony a skvelá béčková hudba. Inak je to veľká škoda. No už za dva roky si Universal napravil povesť s brilantným This Island Earth!(18.7.2011)

V mnoha ohledech inspirativní sci-fi snímek poprvé zpracovává scénář Raye Bradburyho (ač přispěl jen myšlenkami) a je také režisérským debutem mistra trikového sci-fi Jacka Arnolda, jehož počin byl v době studené války osočen za levicový, nedodržuje totiž obvyklé paranoidní šablony. Přítomnost vesmířanů vnímáme a děsí nás skrze zvláštní hudební motiv, vněmž zaznívá elektronický nástroj theremin, už v té době spojován s žánrem sci-fi. Emzáci na sebe berou podobu lidí, neviditelnosti, ale i překvapivých záběrů z úhlu pohledu jednookých bytostí. Pacifistické vyznění filmu je jen omezené, mimozemšťané jsou opět děsivými predátory, kteří vědí co jsou lidské bytosti zač, přesto nemají zálusk na naší planetu, chtějí si jen opravit loď..(9.3.2014)