Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Monika Le Fay začala dokument připravovat s básníkovým požehnáním ještě za jeho života. Než ale stačila vzít do ruky kameru, zemřel. Vznikl tedy film s těmi, které tu po sobě zanechal – ženou Juliánou, dcerami Františkou a Martou, synem Danielem a v neposlední řadě i jeho přáteli. Magor sám je také přítomen díky audionahrávkám, ve kterých svým nezaměnitelným zasněným hlasem čte Labutí písně. (MFDF Ji.hlava)

(více)

Recenze (13)

prkalil 

všechny recenze uživatele

Martina Jirouse jsem potkala před dávnými lety - v klubu Na Chmelnici na nějakém bigbítu - svlečený (ale kalhoty měl) se tam - věren své přezdívce - mezi tančícími diváky s někým pral :) ... Má krásné děti - a jeho žena Juliana - to je opravdu andělská bytost. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

I. M. Jirous byl jistě magor a alkoholik, zřejmě občas nesnesitelný, ale byl to také člověk vzdělaný a statečný a zůstane po něm jistě více než pět veršů (což je prý počet, který je dostatečný k ospravedlnění básnické existence), které přežijí tuto dobu. Jsem rád, že zde byl dán hlas rodinným příslušníkům, kteří jej vnímali jinak než spolubojovníci z undergroundu. A paní Jirousová je i svérázná umělkyně, jak se lze přesvědčit zde: http://www.juliana-jirousova.cz/ ()

Aelita 

všechny recenze uživatele

Typ člověka, o kterém se lehce vyprávějí různé historky, ale těžce se s ním žije. Názorný příklad toho, že se svátým, bláznům, šaškům, umělcům, hlupákům, podivínům i hrdinům a oblíbencům aktuálních politických režimů se toleruje to, co se netoleruje konformním lidem. Z hlediska sociologie je Jirous jasným příkladem sociálního devianta. Wikipedie uvádí následující teorie deviace: 1. Teorie kulturního přenosu tvrdí, že deviantnímu chování se učíme v interakci s jinými lidmi, tedy stejným způsobem jako chování konformnímu. Deviantní chování proto vzniká v určitých subkulturách, kde je pokládáno za „normální“. 2. Teorie strukturálního tlaku předpokládá, že v každé společnosti vznikají situace, na něž určitá část populace reaguje chováním odchylným od normy (tedy např. „totalita nebo nespravedlnost plodí odpor“). 3. Kontrolní teorie vysvětluje deviantní chování oslabením či absencí sociální kontroly. 4. Etiketizační teorie (labelling) chápe deviaci především jako výsledek označování za devianty. Jedinec na toto označení může reagovat rekonstitucí vlastní identity, proměnou sebepojetí. Sekundární deviace je reakcí aktéra na reakci veřejnosti na jeho primární deviaci. ____ Není jasné, proč si konkurují různé teorie místo vzájemného doplnění se, vždyť každá teorie přináší svůj úhel pohledu a žádná teorie není zcela vyčerpávající ve svém vysvětlení konkrétního jevu. A to v podstatě platí o všech jevech a teoriích. Stejně tak Ivan Martin Jirous Magor je soustředěním všech teorií sociální deviace zároveň. To, že byl přitom básník a inteligentní člověk, jeho chování hlavně vůči rodině nijak neomlouvá, spíše naopak. Nicméně každý zřejmě hledá to, co mu chybí, a tak i jeho andělská manželka evidentně postrádala něco z živočišnosti a nekonformnosti, kterou nacházela v tomto člověku. ()

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Ivan Martin Jirous - Magor, přezdívka absolutně sedící tomuhle člověku, protože on prostě takovej byl... volnomyšlenkář, bohém, alkoholik, "anarchista" a hlavně vynikající básník, kterej se nesmazatelně zapsal do dějin naší literatury. A když člověk vidí ty jeho kamarády - rockery/punkery, šílence a ulítlý lidi (berte s nadsázkou), není se čemu divit. On se toho prostě nebál... ()

transbeskyd 

všechny recenze uživatele

První dokument, kde není dominantní jen Magor a jeho parta z podzemní mokré čtvrti, ale i jeho rodina - dcery, syn a hlavně žena Juliána, která si s ním užila svoje. Citlivě natočený dokument o nepřehlédnutelné osobnosti, která kromě excesů a vulgarit uměla taky moc hezky básnit a naplno žít. ()

sebajda 

všechny recenze uživatele

Nejlepší film natočený o Ivanu Martinu Jirousovi. Dávám 5 hvězd, toto si to opravdu zaslouží! Odpovědi pro lidi kteří píší "Bylo to vůbec potřeba" nebo "Mělo to smysl" --> Ano mělo, aby jste byly vzdělanější, a né lidé takoví jací tu píšou s prominutím takové koko*iny! ()

pidla 

všechny recenze uživatele

Nijak objevný, na osobnosti spíše parazitující dokument nepřináší téměř nic nového. O Magorovi byly natočeny daleko lepší snímky, např. Vis Magor Andreje Kroba, Poezie v podzemí z cyklu Alternativní kultura a konec konců i Jirousova 13. komnata o něm řekly daleko víc. ()

Reklama

Reklama