poster

04826 Jirous (TV film)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2012, 53 min

 • Katullka
  *

  Alkoholik v televizním náhledu, po kterém si budete říkat: Bylo to vůbec potřeba? // 16. MFDF Ji.hlava(28.10.2012)

 • tuntavala
  **

  Melo to smysl?(10.11.2012)

 • Lukoboss
  ***

  Ivan Martin Jirous - Magor, přezdívka absolutně sedící tomuhle člověku, protože on prostě takovej byl... volnomyšlenkář, bohém, alkoholik, "anarchista" a hlavně vynikající básník, kterej se nesmazatelně zapsal do dějin naší literatury. A když člověk vidí ty jeho kamarády - rockery/punkery, šílence a ulítlý lidi (berte s nadsázkou), není se čemu divit. On se toho prostě nebál...(10.11.2012)

 • BigLebowski
  ***

  3,5 ......Finále Plzeň 2013(23.4.2013)

 • Aelita
  ***

  Typ člověka, o kterém se lehce vyprávějí různé historky, ale těžce se s ním žije. Názorný příklad toho, že se svátým, bláznům, šaškům, umělcům, hlupákům, podivínům i hrdinům a oblíbencům aktuálních politických režimů se toleruje to, co se netoleruje konformním lidem. Z hlediska sociologie je Jirous jasným příkladem sociálního devianta. Wikipedie uvádí následující teorie deviace: 1. Teorie kulturního přenosu tvrdí, že deviantnímu chování se učíme v interakci s jinými lidmi, tedy stejným způsobem jako chování konformnímu. Deviantní chování proto vzniká v určitých subkulturách, kde je pokládáno za „normální“. 2. Teorie strukturálního tlaku předpokládá, že v každé společnosti vznikají situace, na něž určitá část populace reaguje chováním odchylným od normy (tedy např. „totalita nebo nespravedlnost plodí odpor“). 3. Kontrolní teorie vysvětluje deviantní chování oslabením či absencí sociální kontroly. 4. Etiketizační teorie (labelling) chápe deviaci především jako výsledek označování za devianty. Jedinec na toto označení může reagovat rekonstitucí vlastní identity, proměnou sebepojetí. Sekundární deviace je reakcí aktéra na reakci veřejnosti na jeho primární deviaci. ____ Není jasné, proč si konkurují různé teorie místo vzájemného doplnění se, vždyť každá teorie přináší svůj úhel pohledu a žádná teorie není zcela vyčerpávající ve svém vysvětlení konkrétního jevu. A to v podstatě platí o všech jevech a teoriích. Stejně tak Ivan Martin Jirous Magor je soustředěním všech teorií sociální deviace zároveň. To, že byl přitom básník a inteligentní člověk, jeho chování hlavně vůči rodině nijak neomlouvá, spíše naopak. Nicméně každý zřejmě hledá to, co mu chybí, a tak i jeho andělská manželka evidentně postrádala něco z živočišnosti a nekonformnosti, kterou nacházela v tomto člověku.(13.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace