Zelená poušť

Slovensko, 2012, 60 min

Michal Gálik

Michal Gálik

Zdeněk Suchý

Borneo a Sumatra sú dva z najviac biologicky rozmanitých oblastí na svete a napriek tomu majú najdlhší zoznam ohrozených druhov, vrátane mierumilovného orangutana. Odhaduje sa, že 6 až 12 týchto orangutanov je zabitých každý deň kvôli palmovému oleju. Tieto jemné stvorenia sú buď zabité v procese odlesňovania, keď sa zatúlajú do plantáží palmového oleja hľadajúc jedlo, alebo pri nelegálnom obchode so zvieratami potom, čo sú zajatí a držaní v extrémne zlých podmienkach. Ročne sa vyrába zhruba 50 miliónov ton palmového oleja, pričom takmer všetok palmový olej je nenahraditeľným zdrojom, čím nahrádza 12 mil hektárov hustého, biologicky rozmanitého dažďového pralesa. To je ekvivalent každoročné odlesneného územia o veľkosti Severnej Kórey iba kvôli účelu palmového oleja! Keby nebolo takýchto dokumentov, ľudia by o ničom ani nevedeli.(16.8.2014)

Po technickej i režisérskej stránke "obyčajný" dokument. Ale má dostatočne zaujímavú tému a úderné dávkovanie informácií. Snaha o zakomponovanie miestnych obyvateľov mi prišla trochu silená, ale inak veľmi výstižné pomenovanie problému, ktorý nie je len na Borneu a netýka sa len oleja. Zelené stromy nezanemenajú automaticky, že je všetko v poriadku...(13.3.2013)

:-((( Světu vládne lobbing zkurvených korporací a dementní politici bez špetky morálky. Proti tomu se blbě bojuje... Mimochodem asi napíšu do Bohemia Chips do Choustníku, aby přestali tu sračku dávat do mých oblíbených brambůrek.(26.5.2014)

Dobrý a koukatemný Slovenský dokument o vlivu průmyslu na naší přírodu (Tedy pokud se dá o ostrově Borneo říci "naše příroda".(3.4.2013)

Uvedomte si, že tento film vznikal s obmedzenými finančnými prostriedkami s použitím amatérskej videotechniky a bez predchádzajúcich skúseností s natáčaním. Hnacou silou bolo nadšenie, nie je pre komerciu, je určený pre tých, ktorých zaujíma ochrana prírody. Čo ste tu chceli retrospektívy alebo nebodaj nejaké tarantinovské miešanie žánrov? Podľa mňa veľmi kvalitný dokument, ktorý poukazuje na problém, ukazuje ho z rôznych pohľadov a dáva aj riešenia, ktoré môžme robiť my, lebo tie spoločnosti to robia kvôli peniazom, ktoré im my za to dávame. Takýto svet sme si stvorili a je to z našej strany veľmi nezodpovedné, veľmi ho chválim, treba ho vidieť, zamyslieť sa, konať a najmä by som ho odporučil ľuďom.(31.3.2013)

V prvom rade musím napísať, že obsah je zaujmavý, ale spracovanie pokrivkáva. Pokladám si otázku, že do kedy to naša planéta vydrží a k čomu budu tolké peniaze ludom, čo zarábajú na ničeni planéty, keď ju úplne zničia. Najhoršie je, že tento druh osvety je neúčinný. Možno dnes sa divák dokumentu v obchode zamyslí pri nakupovaní, že či neobsahuje palmový olej, ale o pár dní a nehovoriac po pár týždnoch si ani nespomenie na tento problém. Udelil by som 3*, ale vzhladom k obsahu (nie filmová kvalita a spracovania) dám 4*.(13.1.2013)

Peníze vládnou světu, to není nic nového. A tento dokument se zabývá problémem, který vzniká a stále se rozšiřuje na Borneu. Ostrově, který ještě v 50´byl téměř celý porostlí jedním z nejstarších pralesů na světě. Ale teď se zde provádí těžba uhlí či odlesňování a ilegální zabírání půdy pro vznik palmových plantáží, které ničí nejen flóru, ale i faunu. .. Je až neuvěřitelné, co všechno si dovolí nadnárodní společnost pro zisk. Vykořisťování, krádež půdy, ignorace při únicích chemie do užitkové vody, vypalování pralesů spojené s vymíráním druhů či vraždění zvířat, které se třeba jen zatoulají na plantáže. .. A proč tamní vláda nic nedělá? To a mnohem více se můžete dozvědět když zhlédnete tento dokument. .... HODNOCENÍ: 90% (5*)(26.3.2016)

Skvělý dokument, škoda jen, že se tvůrce konkrétně nezabývá korporacemi, které tyhle problémy způsobují.(9.7.2015)

Dokument zajímavý hlavně svým obsahem bojující proti Palmovému oleji. Netušil jsem jaký vliv na prostředí má palmový olej cpaný všude možně. Bohužel to asi nijak průlomové účinky mít nebude pokud se tohle téma nebude cpát do novin a pořadů a korporace si budou stále podplácet a přehrabávat koryta na úkor matičce zemi.(1.11.2014)

ja som reval. fakt(14.5.2013)

Statickosť filmu podmienená pomalším tempom absolútne neprekáža, pokiaľ hľadáme v dokumentárnom filme poznatky a nie umelecký zážitok. Nezaujímalo ma prevedenie ale obsah, ktorý naozaj nesklamal. Problematikou palmového oleja som bola čiastočne oboznámená tlačovou formou, ale tento filmársky počin ma nasmeroval k markantnému zníženiu spotreby suroviny, ktorej pestovanie a následné spracovanie devastuje a ničí biodiverzitu pralesov, intoxikuje rieky, vykorisťuje ľudí a v neposlednom rade cielene usmrcuje orangutány – len v skratke. Dokument z kategórie MUST SEE.(17.9.2013)

Na bezsponzorský dokument je to hodně dobrý, ale hlavně to téma.......mazec. Palmový olej je asi ve všem, takže už budu jíst jen jablka a mrkve, jen abych zachránil ty roztomilý nosatý opičky :-D :-))) Ale něco to do sebe má, kdyby to viděli všichni lidi na světě, tak by se asi něco změnilo, ale to je u všeho co ničí naši planetu. 80%(16.1.2015)

Opravdu silný dokument o destruktivní výrobě palmového oleje, který je dnes snad v každém výrobku. Navíc přeprava přes půlku světa zanechá uhlíkovou stopu, spíš dluh. Nebýt EU tak nevíme, že ten rostlinný olej v cukrovince je z palmy. Jako spotřebitelé máme možnost tomu zamezit jen musíme bojkotovat takové výrobky. Již před lety běžela anti-reklama na výrobky Nestlé v souvislosti se zabíjením orangutanu. Dokument mě šokoval jen tím přístupem palmových společností k místním lidem, zbytek mě moc nepřekvapil a několik článků a videí jsem na toto téma už viděl. Takže sdílejte mezi přáteli a šiřte osvětu na toto téma. Je to jen na nás!(20.10.2015)

Sakra práce, mám takový pocit bezmoci, když tohle vidím! Film jako takový poskytuje vysvětlení, co a proč se děje. Je natočen bez zbytečného přibarvování a s malým rozpočtem a je dobře, že existuje. Je potřeba, aby tento film vidělo mnohem více lidí než 340 (počet hodnocení zde na ČSFD).(16.12.2015)

Silné téma, překvapivě dobré zpracování.(2.1.2014)

Velké díky za tento dokument! Obdivuji, že i s minimálními prostředky se povedlo natočit něco tak kvalitního a srdcervoucího (mám snad jen připomínku ke zbytečně táhlému úvodu).. Je otřesné sledovat, co vše je nenávratně pryč kvůli penězům, děsivé, jak je ničen celý pralesní ekosystém a zdejší vládu to nechává chladnou. Snad tedy tento dokument přispěje k malé osvětě.(30.8.2013)

Jako jo. Ale na všechno se přece dá něco najít. I na fair-trade jsem slyšel špínu. Stejně jako továrny na Nike, kde pracují malé děti nakonec byly dobrým nápadem, protože po jejich zrušení rodiny musely prodat dívky do nevěstinců. Prostě, přijde mi, že je nakonec jedno, které zlo se zvolí, v dnešním konzumním světě se prostě vybrat nedá.(11.1.2014)

Díky tomuto dokumentu a jeho úžasné schopnosti probudit v lidech zcela základní soucit se živými bytostmi, mi tato otázka už nebude nikdy lhostejná. Myslím, že nedávné označení "tichý zabiják" je pro palmu olejnou zcela trefné, jenže drtivá většina Evropanů si neuvědomuje, jak moc vražedného zabijáka si v supermarketech láduje do košíků.(13.2.2013)

Téma, myšlienka a odkaz filmu boli veľmi dobré. Spracovanie dokumentu bolo trochu horšie. Aspoň ten začiatok mohol byť o trochu svižnejší.(24.6.2013)

kľudne mohol zbehnúť aj ku nám do Malých Karpát. Mafiánske skupinky z Bratislavy lesy za posledné 2 roky tak spustošili, ako puma RED Mercury v Red2, teda ale že ľuďom zdá sa toto na Slovensku ani veľmi nevadí, stačí, že sa špŕtajú v nekonečných story typu Panelák, červené víno , Riťmusovi a Frickovi na výbornom informačnom webe zvanom ťopky. Ak niekto toto konečne natočí, zbuntujem 100 000 ľudí a začneme vysádzať stromky. Škoda, že tu ani len tie palmy namiesto zdevastovaných holorubov nevidno.(19.9.2013)

<< předchozí 1 2