Zelená poušť

Slovensko, 2012, 60 min

Michal Gálik

Michal Gálik

Zdeněk Suchý

V prvom rade musím napísať, že obsah je zaujmavý, ale spracovanie pokrivkáva. Pokladám si otázku, že do kedy to naša planéta vydrží a k čomu budu tolké peniaze ludom, čo zarábajú na ničeni planéty, keď ju úplne zničia. Najhoršie je, že tento druh osvety je neúčinný. Možno dnes sa divák dokumentu v obchode zamyslí pri nakupovaní, že či neobsahuje palmový olej, ale o pár dní a nehovoriac po pár týždnoch si ani nespomenie na tento problém. Udelil by som 3*, ale vzhladom k obsahu (nie filmová kvalita a spracovania) dám 4*.(13.1.2013)

Pokud někomu příjde téma palmového oleje zbytečně lobbystické nebo trendy, měl by se podívat na tenhle dokument. Palmové plantáže nejenže pomalu přetvářejí původní biotopy na jednostrannou poušť, ale především berou domov nespočetným druhů organismů. Až budete příště stát u regálu s potravinami a budete chtít mávnout nad závažností situace, vzpomeňte si na pláč orangutaních mimin, které v tomhle filmu taky mimo jiné taky uvidíte...(2.2.2017)

Po technickej i režisérskej stránke "obyčajný" dokument. Ale má dostatočne zaujímavú tému a úderné dávkovanie informácií. Snaha o zakomponovanie miestnych obyvateľov mi prišla trochu silená, ale inak veľmi výstižné pomenovanie problému, ktorý nie je len na Borneu a netýka sa len oleja. Zelené stromy nezanemenajú automaticky, že je všetko v poriadku...(13.3.2013)

Dokument zajímavý hlavně svým obsahem bojující proti Palmovému oleji. Netušil jsem jaký vliv na prostředí má palmový olej cpaný všude možně. Bohužel to asi nijak průlomové účinky mít nebude pokud se tohle téma nebude cpát do novin a pořadů a korporace si budou stále podplácet a přehrabávat koryta na úkor matičce zemi.(1.11.2014)

Peníze vládnou světu, to není nic nového. A tento dokument se zabývá problémem, který vzniká a stále se rozšiřuje na Borneu. Ostrově, který ještě v 50´byl téměř celý porostlí jedním z nejstarších pralesů na světě. Ale teď se zde provádí těžba uhlí či odlesňování a ilegální zabírání půdy pro vznik palmových plantáží, které ničí nejen flóru, ale i faunu. .. Je až neuvěřitelné, co všechno si dovolí nadnárodní společnost pro zisk. Vykořisťování, krádež půdy, ignorace při únicích chemie do užitkové vody, vypalování pralesů spojené s vymíráním druhů či vraždění zvířat, které se třeba jen zatoulají na plantáže. .. A proč tamní vláda nic nedělá? To a mnohem více se můžete dozvědět když zhlédnete tento dokument. .... HODNOCENÍ: 90% (5*)(26.3.2016)

• - Film vznikal s veľmi obmedzenými finančnými prostriedkami, s použitím amatérskej videotechniky a bez predchádzajúcich skúseností s natáčaním. „Film Zelená púšť vznikal bez sponzorskej podpory a profesionálneho štábu. Hnacou silou projektu bolo predovšetkým nadšenie pre ochranu prírody a zvierat. Z tohto dôvodu film nie je určený pre komerčné využitie. Rád by som preto zdôraznil, že film je voľne šíriteľný a čím viacej ľudí ho uvidí, tým väčší zmysel bude mať," objasnil Michal Gálik. (mgalik)