To je tak špatná dokumentární série, že by se na ní lidi neměli dívat ani dnes, natožpak za pár let, kdy už nebudou chápat, o co v těch dokumentech jde. V jednotlivých dílech není moc vysvětleno, o co se jedná, takže divák, neznalý tématu, se snadno ztratí. Velmi nekvalitní, amatérské + natažení na 50 minut = obrovská ztráta času... Kdo žil v roce 2012 a občas se podíval na zprávy, může tyto dokumenty s čistým srdcem vynechat...... Doplněno po třech letech: tahle série se postupně vyvinula v něco, co velmi rád sleduju a co mi doplňuje moje představy o české společnosti a o jejích jednotlivých problémech. Na první pohled banální tvorba, která ale ve výsledku donutí k zamyšlení.(27.4.2013)

Smetana: 3*, Tanvald: 4*, Pančovaná republika: 2*, Spřízněni přímou volbou: 1*(20.2.2013)

Vemte někdo Remundu s Klusákem na rýžové plantáže severní Korei místo vodních buvolů, nechte je tam pár let dřít, pak proveďte nějakou menší terapii elektrošoky. Ne že by to pomohlo, aby zase začali natáčet dobré dokumenty a ne poloodpady, ale aspoň by uvolnili místo mnohem lepším, kteří nepodlézají a nedělají z diváků idioty tím, že jim musí vysvětlit, co si mají myslet. Nebo zapnout deset robertků a minutu je natáčet, jak si na stole poklidně vibrují (dělníci bulváru).(19.2.2015)

Pozoruhodný a rozmanitý cyklus. Vážné a střízlivé je to jen výjimečně (Ukrajina), často je to spíš sebeironické (ze svého hrdiny - Smetany - neváhají udělat Švejka), někdy formátově kousavé (etika snímání v Bulváru). Velká většina dílů je ale každopádně režijně zvládnutá. Ba co víc: i v jednom z režijně NEzvládnutých dílů se z natočeného vykřeše dobrý a o mnohém vypovídající materiál :) (zpovídaní na útěku v Rozezlených Lidicích). __________ Jednotlivé díly: I - Tanvald ****, Rozezlené Lidice ***, Pančování ****, Přímá volba ****, Smetana *****, II - Bulvár *****, Gadžo ****, Zločin Opencard **, Horník! **, Obnažení ***, III - Zrození ***, Babišův Matrix ****, Ubytovny ***, Afghánistán ***, Blízká daleká Ukrajina *****.(6.8.2013)

• dvopet

Po Smetanovi, Tanvaldu a Lidících s konečným hodnocením ještě vyčkám. Nicméně už v této chvíli je potřeba ocenit odvahu k otevírání naprosto aktuálních témat a formální otevřenosti při práci s natočeným materiálem, který má opravdu velký potenciál. Projektům Klusáka s Remundou fandím, obzvlášt když se jim tentokrát podařilo spolupracovat se zkostanatělou ČT, a jen doufám, že se neozve nějaký "příkaz shora" a povede se odvysílat všech 5 dokumentů. Na další části se velmi těším!(17.3.2013)