Orange Is the New Black (TV seriál)

Drama / Komedie

USA, 2013 - 2016, 50 h 58 min (Minutáž: 52x57 min)

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Jason Biggs, Kate Mulgrew, Lorraine Toussaint, Natasha Lyonne, Yael Stone, Laura Prepon, Taryn Manning, Michael Chernus, Deborah Rush, Teena Byrd, Robert Stanton, Uzo Aduba, Vicky Jeudy, Madeline Brewer, Danielle Brooks, Samira Wiley, Pablo Schreiber, Annie Golden, Jackie Cruz, Rachel Brosnahan, Nick Sandow, Beth Katehis, Joanna Adler, Alysia Reiner, Matt McGorry, Natalie Knepp, Alexander Flores, Madison McKinley, Bill Hoag, Mary Looram, Robert C. Kirk, Stephanie Andujar, Sabrina Carpenter, Joe Caniano, Sebastian La Cause, Olivia Luccardi, Lauren Lapkus, Ruby Rose, Abigail Savage, Laverne Cox, Michael Harney, Oona Laurence, Conor Romero, Maria Di Angelis, Marko Caka, Mike Malvagno, Tyler Alvarez, Jamie Denbo, Chris Beetem, Erin Davie, Alexander Wraith, Morgan Spector, Portia Reiners, Constance Shulman, Dominic Comperatore, Lin Tucci, Matt Peters, Dascha Polanco, Norm Golden, Roy Jackson, Miguel Izaguirre, Beanie Feldstein, Maria Dizzia, Elizabeth Rodriguez, Lori Petty, Clare Foley, Amelia Fowler, Justin Morck, Patricia Kalember, Michael Rainey Jr., Tanya Wright, Dionne Audain, Blair Brown, Brad William Henke, Richard Masur, Jolene Purdy, Shannon Esper, Beth Dover, John Magaro, Mike Birbiglia, Chris Sarandon, Christopher Clawson, Judith Roberts, Demosthenes Chrysan, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Nick Stevenson, Kathryn Kates, Todd Susman, Beth Fowler, Harold Surratt, Christian Keiber, Jessica Pimentel, Arden Myrin, James McDaniel, David Aaron Baker, Michael Nathanson, Emma Myles, Diane Guerrero, Lea DeLaria, Lindsay Felton, Laryssa Lauret, Dominic Colon, Kim Director, Mary Boyer, Glenn Farnham, Adrienne Warren, Bekah Mulberg, Adrienne C. Moore, Brendan Burke, Lolita Foster, Yvette Freeman, Mckayla Twiggs, Kimiko Glenn, Barbara Rosenblat, Ramón Franco, Oksana Lada, Nina Rausch, Dale Soules, Deirdre Lovejoy, Leslie Lyles, Rosemary Howard, Skipp Sudduth, Mary Steenburgen, Conor Donovan, Selenis Leyva, Michael Buscemi, Laura Ramadei, Andi Matichak, Corey Parker Robinson, Joe Forbrich, Marija Skangale, Eric Zuckerman, Greg Keller, Isabel Shill, Ronen Rubinstein, John D'Leo, William Hill, Molly Gordon, Laura Gómez, Amanda Stephen, Mike Houston, Michael Torpey, Paulina Singer, Olga Merediz, Gameela Wright, Alfredo De Quesada, Victor Pagan, Stephen O'Reilly

Tara Herrmann

tri serie zhltnute za necely tyzden. to hovori za vsetko.(22.6.2015)

Yay ! Konečně zase skvělej skvělej seriál. Po druhé sérii jsem musela změnit hodnocení na 5*. Všechny vězeňkyně jsou hrozně příjemný a sympatický, že člověk úplně zapomene na to že jsou to zločinci a odpustí jim naprosto cokoliv. Je skvělý je poznat ve vězeňském prostředí a pak koukat na odbočky, které prozradí, jak se tam dostaly. Ani nemůžu vypsat oblíbené postavy protože to jsou fakt skoro všechny. Jen Jason Biggs se mi tam nehodí.(14.6.2014)

Dal jsem tomu šest dílů, už po třech mi ale bylo jasný, že do cílový skupiny tohohle seriálu zrovna nespadám. V čele Orange Is the New Black totiž stojí celá řada šablonovitě maskulinních negryň, který mě odpradávna šíleně iritujou. Navíc jsem dosud neprokouk ani tu provokaci ani drsnější humor, flashbacky dávaj dohromady tuctový příběhy bez vyvrcholení. A že bych viděl nějakej prostor pro gradaci, to taky nemůžu říct.(27.8.2013)

Při sledování seriálu Oz (HBO, vřele doporučuju) mě mnohdy napadalo, jak by to asi vypadalo, kdyby se příběh odehrával v ženském vězení místo mužského. Díky za Jenji Kohan, svéráznou scénáristku a tvůrkyni Trávy, která se rozhodla tohle téma prozkoumat ve svém dalším díle. Středobodem všeho je Piper Chapman, privilegovaná blondýnka, která před deseti lety spáchala zločin (drogy, Jenji to očividně baví), a teď za něj musí pykat. Příběh je vyprávěný ve více liniích (obvykle ve dvou, ale sem tam i ve třech), první linie se věnuje aktuálnímu dění ve vězení z pohledu Piper a ostatní se věnují minulosti a zločinu, za který se osoba do vězení dostala. Flashbacky prvního dílu se nepřekvapivě věnují zločinu Piper, v dalších ale zjistíme příběhy ostatních vězenkyň, většinou s překvapivou pointou. Sama Piper je dostatečně zajímavá postava, aby seriál utáhla, ne nepodobná Nancy Botwinové, s pohledem plaché laně, za kterým se skrývá nečekaně vynalézavá (MacGyver by občas záviděl) manipulátorka, ona ho ale sama táhnout nemusí, protože i ostatní postavy prakticky bez výjimky baví, ať už ty sympatické (transgender Sophie) nebo ty úplně nejhorší (nutno poznamenat, že ty se dost střídají, takovou Pennsatucky jsem v první sérii nemohl vystát, ale potom...). Orange má navíc i šťastnou ruku na obsazení, představitelka ústřední role, neokoukaná Taylor Schilling, hraje jak o život, a ostatní jí zdatně sekundují, především Laura Prepon v roli osudovky Alex (byť v některých záběrech vypadá jak po zfušované plastice) a Kate Mulgrew jako drsná ale férová Red. Nemůžu si dokonce stěžovat ani na Prcičkáře Natashu Lyonne (lesbička Nicky) a Jasona Biggse (snoubenec Larry). Zkrátka je to skvěle zahrané, pekelně zábavné, většinu času vtipné (Eggplant!), občas drsné a dramatické, zkrátka... Jenji is back! 90%(29.8.2013)

Prijemny prumer, ale vyvoj mezi sezonami potesil natolik, ze jeste stale vyckavam, kdy se zacnu nudit...(19.10.2014)