Orange Is the New Black (TV seriál)

Orange Is the New Black

Drama / Komedie

USA, 2013 - 2016, 50 h 58 min (Minutáž: 52x57 min)

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Jason Biggs, Kate Mulgrew, Lorraine Toussaint, Natasha Lyonne, Yael Stone, Laura Prepon, Taryn Manning, Michael Chernus, Deborah Rush, Teena Byrd, Robert Stanton, Uzo Aduba, Vicky Jeudy, Madeline Brewer, Danielle Brooks, Samira Wiley, Pablo Schreiber, Annie Golden, Jackie Cruz, Rachel Brosnahan, Nick Sandow, Beth Katehis, Joanna Adler, Alysia Reiner, Matt McGorry, Natalie Knepp, Alexander Flores, Madison McKinley, Bill Hoag, Mary Looram, Robert C. Kirk, Stephanie Andujar, Sabrina Carpenter, Joe Caniano, Sebastian La Cause, Olivia Luccardi, Lauren Lapkus, Ruby Rose, Abigail Savage, Laverne Cox, Michael Harney, Oona Laurence, Conor Romero, Maria Di Angelis, Marko Caka, Mike Malvagno, Tyler Alvarez, Jamie Denbo, Chris Beetem, Erin Davie, Alexander Wraith, Morgan Spector, Portia Reiners, Constance Shulman, Dominic Comperatore, Lin Tucci, Matt Peters, Dascha Polanco, Norm Golden, Roy Jackson, Miguel Izaguirre, Beanie Feldstein, Maria Dizzia, Elizabeth Rodriguez, Lori Petty, Clare Foley, Amelia Fowler, Justin Morck, Patricia Kalember, Michael Rainey Jr., Tanya Wright, Dionne Audain, Blair Brown, Brad William Henke, Richard Masur, Jolene Purdy, Shannon Esper, Beth Dover, John Magaro, Mike Birbiglia, Chris Sarandon, Christopher Clawson, Judith Roberts, Demosthenes Chrysan, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Nick Stevenson, Kathryn Kates, Todd Susman, Beth Fowler, Harold Surratt, Christian Keiber, Jessica Pimentel, Arden Myrin, James McDaniel, David Aaron Baker, Michael Nathanson, Emma Myles, Diane Guerrero, Lea DeLaria, Lindsay Felton, Laryssa Lauret, Dominic Colon, Kim Director, Mary Boyer, Glenn Farnham, Adrienne Warren, Bekah Mulberg, Adrienne C. Moore, Brendan Burke, Lolita Foster, Yvette Freeman, Mckayla Twiggs, Kimiko Glenn, Barbara Rosenblat, Ramón Franco, Oksana Lada, Nina Rausch, Dale Soules, Deirdre Lovejoy, Leslie Lyles, Rosemary Howard, Skipp Sudduth, Mary Steenburgen, Conor Donovan, Selenis Leyva, Michael Buscemi, Laura Ramadei, Andi Matichak, Corey Parker Robinson, Joe Forbrich, Marija Skangale, Eric Zuckerman, Greg Keller, Isabel Shill, Ronen Rubinstein, John D'Leo, William Hill, Molly Gordon, Laura Gómez, Amanda Stephen, Mike Houston, Michael Torpey, Paulina Singer, Olga Merediz, Gameela Wright, Alfredo De Quesada, Victor Pagan, Stephen O'Reilly, Edmund Donovan, Wai Ching Ho, Ezra Knight, Michael Bryan French, Gregory Korostishevsky

Tara Herrmann

Scénografie:

Michael Shaw

Během dvou dnů jsem to celé zkoukla.. tak je to podle mě dobré. Potěšilo mě, že jsem po dlouhé době někde viděla Lauru Prepon od That '70s show. Ta tu válela, stejně jako Natasha Lyonne a spousta dalších.. ovšem hlavní hrdinka mi přišla jako šedá myška tak trochu.. ale postupně jsem si na ní zvykla. Další z paradoxů, kdy jsem žrala všechny postavy kromě té hlavní. VELKÝ SPOILER - ty pi*o!!! Ten poslední díl?Úplně na konci, jak ji nemohla přestat mlátit a bylo mi jasné, co se stane jsem jen zírala s děsem v očích a ústy dokořán a k tomu zpívali Adeste fideles? What the f*ck??? Úplnou husinu jsem z toho měla. KONEC SPOILERU. Tenhle klenot mě opravdu překvapil. P.S. Nemůžu se dočkat 2. série. Konec 2. série (10. 8. mnou dodíváno.. teprve): Tak jo, v průběhu celé 4. série jsem si říkala, že je to pořád skvělé a něco se tam děje, ale už to není takový ten "wau efekt", tím pádem bych tomu možná i snížila hodnocení na 4*, ale poslední dva díly mě přesvědčily, že je to stále klenot na 5*, oh jeee. Rossa to prostě rozjela a to doslova a do písmene, až někoho neomaleného přejela a nakonec ujela užít si své 3 poslední týdny svého života na svobodu, než ji dojede rakovina.(3.1.2014)

Baví mě, jak se nejen Piper, která se do vězení dostala jakoby omylem, ale všechny charaktery vyvíjí. Baví mě odskakování do doby na svobodě, které strašidelnou ženskou hodí do zcela jiného světla. Naopak mě nebaví momenty, kdy mi příjde můj intr před lety nepohodlnější než tohle vězení. Už nevím, co mě k Oranžový vedlo, ale dneska, jak se blíží konec druhé série, si začínám rozplánovávat porce, protože se ještě nechci s tímhle babincem loučit. Zvláštní je, že hlavní postava mě tolik netáhne, zato vedlejší skoro všechny. Jediný castingový lapsus vidím v obsazení Jasona Biggse - ty Prcičky z něj čiší na sto honů. Kdo se z nich ale dokonale vymanil, je Natasha Lyonne, i když stále je tendence jí obsazovat do rolí silných, trochu obhroublých žen se sklony k nevyžádanému poradenství, ale jinak je to herečka famózní, tady to rozjíždí na celý čáře. Další trefa je v podobě Laury Prepon ze Zlatých sedmdesátek, tentokrát černovlasé a mnohem drsnější. Taky celá černá parta je dechberoucí, nejvíc Lorraine Toussaint jako Vee, co naskočí až do druhé série. Nechybí tu ani náboženská fanatička, buddhistka, transka, ruská šéfkuchařka, svérázná ostraha ... a stejně jako všude se tu drbe, droguje, nenávidí i miluje, sexuje, něco se shání a něčeho se tu zbavuje. Super scénář dovoluje herečkám špičkově odehrát lidi z masa a kostí, ke kterým - teď nevím, jestli bohužel nebo bohudík - si vytvoříte vztah, a v rolích se vyřádit (kde všechny ty úžasný herky vzali?). A že to občas z dáli zavoní telenovelou ... nic nemění na tom, že se jedná o neskutečně vybroušenou a chytlavou záležitost. . PS: neskutečná gradace střemhlav druhou řadou, ale místo třetí série se raději věnujte háčkování, to nebude taková marnost - tohle je škola zlomených srdcí říznutá vyšší dívčí a sešup do rozčarování.(1.8.2014)

Ve stoje tleskám Netflixu, který během jednoho roku přišel ne jen s jedním, ale hned se třemi klenoty seriálové produkce Jenže zatímco House of Cards bylo díky britské předloze i hvězdné záštitě sázkou na jistotu, a kýžené pokračování Arrested Development splněným snem fanoušků tohoto kultu, Orange Is the New Black mělo podmínky jako nijak zvlášť nevynikající drama mnohem těžší. Prvním trumfem je hned vedle zajímavého a bohatého prostředí vynikající obsazení v čele s neodolatelnou ústřední Piper a tou dost možná nejvíc sexy dračicí Alex. Ty krásné ženské (a přestože jich mnoho není tak krásných navenek, o to krásnější jsou uvnitř) se prostě nedá nemilovat, tvůrci se mi totiž jejich každodenními radostmi i útrapami trefili přesně do toho sweet spot, kdy jejich příhody jsou sice jednoduché, vtipné i dojímavé, ale přitom ne banální, často i hodně drsné, a především tak hřejivě lidské, jak je to jen možné. Prakticky žádná postava tu není jen do počtu a postupné odvyprávění jejich pohnutých osudů to dokazuje. Ten pocit vlastně perfektně vystihují už i skvělé úvodní titulky. Jak první, tak i druhá řada jsou bez jediné chybičky a nemám nejmenší pochyby o tom, že si OITNB své kvality udrží až do blížícího se skončení trestu hlavní postavy. Tvrdit, že je třetí série mírným zklamáním by bylo trochu pokrytecké, ale nemůžu se tomu dojmu ubránit. Seriál totiž dál pokračuje v nastavených postupech, a prohlubování dalších postav se pořád daří stejně dobře. Problém mám nicméně s docela radikální proměnou Piper, kdy se prakticky zničehonic naplno projevily všechny negativní stránky její osobnosti najednou - a v tu ránu jsem ji až nepřirozeně moc začal nenávidět, přičemž mi spolu s tím začala vadit jedna z hlavních linek série. Ty ostatní ale zůstávají špičkové. Prostě fenomén. Remember all their faces, remember all their voices, everything is different the second time around. And you've got time.(19.6.2014)

Bylo nebylo, Piper Chapman měla přítelkyni Alex. Žily si skvěle, milovaly se, pořádaly večírky, hodně cestovaly, ale místo aby si z cest do Kambodže, Istanbulu nebo na Seychely přivezly nějaký ten suvenýr, vozily...heroin. O deset let později ale minulost Piper dostihne a ona vyfasuje 15měsíců natvrdo. K velkému překvapení Larryho, jejího snoubence, který do té chvíle neslyšel nejen o heroinu, ale ani o jisté Alex, která byla na import bílého prášku expert a která, scénáristo div se, sedí ve stejné base, do níž teď zamířila Piper. Takhle nějak začíná Orange is the New Black, nová série Netflixu. Překvapivě, vtipně, naivně a trochu sebelítostivě. Ale během třinácti epizod, které nám Jenji Kohan podle knižní předlohy Piper Kerman pěkně najednou a bez čekání nachystala, se celá ta přehlídka lidských trosek, podivínek, gangsterek a smažek, jak se Piper (a nám) na první pohled chovanky státního vězení zdály, změní pomocí skvělých flashbacků v lidské bytosti, z nichž každá se ve vězení ocitla z jiného důvodu, ovšem podobně jako Piper kvůli sérii chybných rozhodnutí. Seriál stojí a padá s lidskými příběhy a s herečkami a herci, kteří je ztvárňují. Scénář je brilantní, graduje z prvotního oťukávání nového prostředí (pilot), přes humornou vložku (The Chickening) až po husté drama (Fucksgiving a závěrečné epizody). Taylor Schilling je výborná, jako zpočátku zdánlivě nevinná Piper, v níž se ve vězení možná probudí to pravé, sobecké já, stejně jako Laura Prepon a její (the hot one) Alex, Kate Mulgrew nebo Natasha Lyonne (nemluvě o ultra slizkém dozorci v podání Pabla Schreibera). (Jen ten Biggs mi tam nesedí, ale jenom proto, že totálně shippuju Piper a Alex). Systém jedna epizoda - jedna postava o jejíž minulosti se dozvídáme, mi plně vyhovuje, stejně jako černý humor, kterým je to celé proložené. A titlní song od Reginy Spektor to celé jen korunuje. Takže pro mě seriál roku, směle do druhé řady!_"I've been starved out, teased, stalked, threatened, and called Taylor Swift!" // "Everything is different, the second time around..." zní v titulní písni z úst Reginy Spektor a na druhou řadu to sedí víc než přesně, protože to, co bylo napoprvé jen takové pošťuchování v druhé řadě nabralo neuvěřitelné obrátky. Piper a její příběh byly tentokrát lehce upozaděny (ale ne na úkor několika výživných flashbacků), Alex se taky na čas ztratila, ale zato Litchfield přivítal novou vězenkyni Vee, která pořádně zamíchala kartami. A hlavně - ti, o nichž jsme v první řadě jenom matně tušili, jaký jej jejich příběh, se dostali konečně ke slovu a že jde o pořádně silné příběhy - sestra Ingalls, Morello, Black Cindy, Poussey (Poussey!) a taky slečna Rosa mají za sebou ( a před sebou) spoustu věcí a Jenji Kohan to dobře ví a umí to divákovi naservírovat víc než skvěle. Druhá řada je za skvělých pět a za rok se zase těším.(18.7.2013)

První díl mystifikuje svým vážným a pateticky emočním vyzněním, avšak pokud jej přetrpíte, dočkáte se skvělého a odlehčeného "sborníku" nápaditých, zábavných a barvitě vykreslených charakterů. Jedna zajímavá postava střídá druhou, vyznění zůstává realistické, ale podání je většinou příjemně odlehčené. Je vidět, že Oranžová neaspiruje na druhý Oz - tedy na seriálovou špičku - zdaleka ne každý díl zaslouží plné hodnocení, ale seriál jako celek představující komplexní, funkční mozaiku, přeci jen většinu dnešní vyumělkované, či jiným způsobem odlidštěné/neautentické tvorby nepochybně poráží... 9/10(26.4.2016)