Za trnkovým keřem

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1980, 72 min

Závěr, že tyto "holovské" dětské filmy, založené na poněkud skautsky chápaném souznění přírody a jejího vnímání dětskýma městskýma očima mají mnoho co do sebe. Vedle kvalitních dospělých herců - v tomto případě zejména Brejchové, Kemra a hlavně Valácha - jsou důstojným památníkem jedinečného hereckého talentu předčasně zesnulého Tomáše Holého. Jeho osud v mnohém připomíná dětské období dalšího zázračného talentu našeho dětského filmového herectví Vladimíra Dlouhého.(25.12.2010)

Poslední z řady příběhů Veny a pana Straky. Poněkud plytké a slabší, než díly předchozí. Nevím, co bych k tomu více dodal. Jde o spor lesníka a člověka, kterému jde o pokrok na úkor přírody. Maličko trapné a kýčovité, ale ta příroda je opět velmi krásná. Bohužel v dialozích to malinko vázne a už tu ani není toliko humoru. 60%(23.12.2012)

• Smok

Prečo prepána tam tvorcovia pchali každé 3 minúty záber na letiaci vrtulník ponad les? Fakt to po 20ty krát už bolo neznesiteľné, dávať stále tichšie televízor :( Upozorniť na potrebu ochrany prírody sa dá aj inak...(19.10.2008)

Další česká klasika s jednou z největších dětských hereckých es, Tomášem Holým.(14.8.2008)

"Počkejte, pane Straka, připravila jsem Venovi kousek bublaniny !!" - "Děkuju.." - "Ale ty to nejez !! Byl bys ještě víc nabublanej.." ;)(13.9.2015)