Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Irsko / Filipíny, 2014, 132 min

Tak to co je The Raid 2 (2014) pro mne v oblasti bojovejch filmů, tak Need for Speed 2014 jako film ze závodního prostředí ... Když si člověk uvědomí, že to je film "POUZE" podle videohry určený pro zábavu, celou více než desítkovou herní sérii to skvěle vystihuje a stejně tak oslavuje řadu klasik od počátku 70.let .... Závody s úplně aktuálně nejsilnějšíma autama planety (CCV / Agera, ...), cesta poslední verzí Shelby (3 na planetě...) přes USA, závody ve městech, zátahy policajtů a přitom neskutečně šílená rychlost a adrenalin od začátku do konce ... sympatičtí herci ... Prostě SKVOST!! 5/5(13.7.2014)

Od hráčů pro hráče. Přesněji od lidí, kteří se prezentují jako hráči videoher (protože je to marketingově výhodné) pro diváky, které tito lidé za hráče považují (mladí muži z chudších poměrů a bez vysokého vzdělání, snící o tom, že budou na své řidičské schopnosti lovit krásné ženy). Waughnův film je možná jednou z nejdůslednějších herních adaptací a tak více než jiné herní adaptace obnažuje limity snahy jít fanouškům předlohy maximálně vstříc. Zápletka je podružná a slouží především jako nerušivý (ale nezbytný) podklad pro akční situace. Tuctové dialogy, přehrávání, infantilní humor a schématické situace ovšem na velkém plátně vyznívají podstatně rušivěji než v herních cut-scenes (ačkoli funkce zůstává totožná – možnost dát odpočinout očím a uším). Otrocké přejímání určitých formálních postupů z videoher (extrémně zpomalené „eye candy“ bouračky) zase nutně působí jako klišé, neboť herní designeři s oblibou chodí pro inspiraci do kina. Tím, že věrně napodobuje špatné napodobeniny filmů – namísto toho, aby více čerpal třeba z citovaného Bullitta nebo dalších sedmdesátkových akcí (jejichž znalostí se režisér umí akorát chlubit) – se Need For Speed stává dvojitým destilátem, který nemá žádnou specifickou chuť. Nemyslím si ale, že by šlo o špatný film, protože zadání (eskapistická automobilová zábava) naplňuje uspokojivěji než například hůře soustředěný poslední díl Rychle a zběsile. V rámci akčních mužských melodramat, která z logiky žánru musí obsahovat nerealistické, emocemi nikoli rozumem podmíněné jednání a do krajnosti vytůrované akční momenty, se tomu fakt nedá moc vytknout. Pro mne šlo o příjemnou intelektuální relaxaci, na níž jsem ocenil, že nevyžaduje větší duševní námahu než hraní libovolného dílu série. 60%(10.3.2014)

|| Scenár: George Gatins / Príbeh: George Gatins, John Gatins / Predloha: Electronic Arts - Need for speed | Hudba: Nathan Furst | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Touchstone Pictures, DreamWorks Pictures, Reliance Entertainment, Electronic Arts, Bandito Brothers | Rozpočet: 66 miliónov $ | Tržby: 203,277,636 $ || Celkom podarený kus, potrebujúci jediný mozkový kotúč bez potreby kotúčových bŕzd. Dalo by sa zamyslieť nad tým, či bol zámer obsadiť tuctové ženy, alebo jednoducho sú tie autá krajšie :D 65% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(7.8.2014)

NfSkám tenhle film zpracováním vůbec ostudu nedělá, to spíš naopak, ale moc nechápu důvod, proč bych se na něco takového měl 130 minut dívat, když můžu být jedním klikem directly in, stejně jako nechápu smysl závodu o soupeřovy auta, když jsou na konci všecky rozsekaný. Natažená závodní ptákovina, která sice nebolí, ale uspokojí spíše zaryté fandy hry. 60%(13.7.2014)

Zkritizovat něco je snadné. Jenže Need for Speed nám nedává moc onoho diváckého prožitku. Už jen samotná zápletka nikoho nepřekvapí. Možná tak diváky, kteří byli naposledy v kině před patnácti lety. Zbohatlický synek, hodnej mechanik, potíže s bankou, ilegální závod, mrtvý kámoš, vězení a pomsta. Karty jsou rozdané. Jednoduchý děj nevadí, hlavně, když má to okolo spád a drive. Tady máme navíc skutečné kaskadéry, skutečná auta, moc digitálních berliček k vidění není. Díky bohu. Škoda, že to všechno působí nesmírně bezkrevně. A dvakrát škoda, že se nikdo nemůže opřít o kvalitní scénář, navíc nejedna scéna působí opravdu úsměvně (asi vede tankování za jízdy). Přitom je to úplně zbytečné. Divák očekává látku, které se podaří rozpumpovat jeho adrenalin. To mi nepřijde jako přetěžký úkol. Jenže tady je, navíc to trvá neúnosných 130 minut. Ohraných až běda. Hrdinové jsou nesympatičtí, infantilní, chovají se zvláštně a divákovi je prakticky jedno, jestli se za pár minut rozbijí o svodidla. V kině nám bohužel nikdo do ruky nedá ovladač, kdy se prostě rozhodneme, že si uděláme vlastní závod s vlastními pravidly. Musíme holt sledovat přitroublé hrdiny, kteří příliš netuší, jak se dělá oddechová zábava.(30.4.2014)