Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Irsko / Filipíny, 2014, 132 min

• mzss1

|31%| Shlédnuto v kině ve 3D. Co se týče trojrozměrného převedení, už asi na 3D nikdy chodit nebudu. Tak 2 efekty zde byly a to je asi vše. Tak kde mám vlastně vůbec začít ? Opravdu nevím. Při skončení tohoto díla jsem měl v hlavě úplně prázdno. Takže musím pochválit tento brak, že alespon posloužil na vymytí mozku. Někteří lidé třeba filmy hodnotí i podle toho jaká to byla ujetárna atd. Jenže já nehodnotím a neposuzuji filmy, abych si řekl: jéé, to je ale blbost, tak musím dát 4*. To ne, třeba Andersonovi filmy Resident evil, to je akční výplach, který je perfektně natočen, má spád, tam se nemusí přemýšlet a každá scéna je byt už přehnaně, ale perfektně spracována. Jenom tím chci naznačit, že toto měl být adrenalinový film, který se zaměřuje na auta. Chtěl jsem vidět nějaký perfektní závody, nějaký náboj, aby zde byl - to se mi však nedostalo. Dále, nechci, aby to vypadalo, že jsem čekal přeakčnělý film, kde je přehnaná akce jako v sérii Rychle a zběsile (samozřejmě má oblíbená séri). Takže srovnávat tento filmový NFS nechci s ničím. Někteří uživatelé zde poznamenávají: "Tento film je konečně o autech a ne jako Rychle a zběsile." A to jako vážně ? Tak třeba v sérii Rychle a zběsile byl mnohokrát vidět motor (i rozebraný), tunnig, nitro, lepší konverzace o autech, víc si člověk odnesl, poliční závody atd. A zde ? Úvod tvořil pouliční závod, který mě vůbec nezaujal a byl tak nepřehldný, že jsem si říkal: To se mi snad zdá. Naštěstí se pak kamera vylepšila a další závody a honičky byly ve filmu alespon přehlednější, ikdyž za moc krom jedné nestáli. Takže abych pokračoval dál o nesprávním názoru některých lidí, že je film o autech. Máme zde tunning a nějaké upravování aut ? Já odpovídám: NE. Parta hrdinů dostane auto, které musejí sestavit a za takových cca 5 vteřin je auto hotové. Takže evidentně tvůrci se asi v autech nevyznají, že to usekli. Máme zde nějaké zkoušky, testy a nepovedené jízdy aut, které se vyrábějí nebo tuní ? NE. Až na jeden zkušební závod, kdy auto dokáže v poho jezdit (dost rychle, aspon tak). Myslím si, že nemá dále cenu abych pokračoval a vysvětloval, že TENTO FILM, NENÍ O AUTECH. FIlm sprostě převzal značku z herní, závodní série. A to nechci naznačovat, že mě štvě, když udělají z něčeho adaptaci. Třeba miluju hru Max Payne a vůbec mi nevadilo jak film dopadl. Ale tohle má být sakra o autech, víc závodů by to chtělo a já nevím co. Větší náboj, více druhů aut, zejména jsem čekal aspon na pořádné finále a ono to bylo vlastně o ničem. Jako já nečekal přehnaně překačnělý film, kdy auta létají vzduchem, ale prostě mi to celkově nesedlo a absolutně nechápu, že se hodncoení zde tak vyšplhalo. Je to ale věc každého, je mi to jedno - hodnotím vždy podle sebe, takže se nenechám ovládat ostatními, hodnocením a recenzemi. Takže slabý úvod. Pak nějaká zápletka ? No, možná. Další závod, který mě bavil o něco lépe, tam zemře jedna kladná postava, no už mě to více zaujalo, ale to co pak následovalo mě postupně začalo bavit méně. Trochu mě uklidnila docela dobrá honička, kdy hlavní hrdina se proháněl skvělým autem, Fordem Mustangem. Takže slyšet jeho motor byl si myslím zážitek a asi proto jsem nakonec tu 2* dal. Myslím si, že nemá cenu, abych vyprávěl další scény a scénaristické nedostatky. Logika zde vůbec nefungovala. A hlavně nefungovala v jednání a motivech postav. Finále bylo dost divné, závodilo se zde, sice už ne s Mustangem, ale tak chtělo to prostřídat auta. Jedina malá scéna, kdy policista nechal své auto naject do čela závodníků - to mě celkem zaujalo, ale v malém ražení teda. A pak ještě scéna kdy se střílí a kdy hlavního hrdinu zahákne za auto lano - vrtulník. To mi přišlo už docela moc. Herci nejsou tak špatní, ale jejich postavy jsou problém. Aaron Paul byl sympaták celkem. Hrál dobře, ikdyž postavu neměl nejlepší. Záporák Cooper byl správně slizkej a mazanej, ikdyž jeho postava byla také taková nelogická. Ostatní herci ne třeba řešit. Hudba byla bohužel spíše záporem. Nehodila se zde moc. Taková moc oslavná, fantasticky ubezpečující, že vše dobře dopadne, nevím. Takže ve výsledku to není úplná blbsot, ty 2* jsem s odř.ušima nakonec dal. Za jednu slušnou honičku, za Mustanga, za Aarona a já nevím, nějaký nápad navíc. Jako film, jako celek je to o ničem, naprostá zbytečnost. Mohlo to dopadnout ještě hůře, ale víckrát to vidět už nechci.(21.3.2014)

Electronic Arts - vydavatelství všeobecně líbivých, výrazné inovace nepřinášejících, nenáročných her, v nichž jakýs takýs příběh funguje jen jako lepidlo vychytávek chrlených na obrazovku, kterému jde jednoznačně o to (krom zisků, které jsou vždy na prvním místě, samozřejmě) zavděčit se tou samou hrou zarytým fanouškům i hráčským nováčkům, kteří drží joypad v ruce poprvé. A film Need for Speed je přesně jako hra od EA. A já bych ještě do včerejška nikdy nevěřila, že v době, kdy dokážou natočit sračky podle her s příběhem, zvládnou natočit vydařenou poctu předloze, která má příběh nulový a točí se jen kolem závodění a honiček s bengálama. A povedlo se, parádní závody, spoustu připomínek herní série, stopáž valící do cílové čáry třístovkou, takhle to má vypadat.(29.7.2014)

Film ryze pro milovníky hry, v nejhorším případě alespoň pro lidi, co ji někdy hráli. Zbytek se v tom bude patlat a hudrat na to, jak je to nereálné a nedává to logiku. Herní feeling je tam cítit v každém druhém záběru, potěší originální shoty při autonehodách a fantastický "FPS" pohled z auta, je zkrátka vidět, že tvůrci mají něco nahráno a solidně po nás pomrkávají. Scénáristická vata (děj, emoce, motivace postav) možná byla zbytečná, ale tak o nečem to být přece muselo. Aaron Paul dobrý a má zaděláno na drsňácké role. Nejlepší automobilové scény v historii kinematografie.(30.7.2014)

• xxmartinxx

Kdybych se na film díval úplně sám, nudil bych se velmi (nebo bych spíš prostě usnul). Protože vedle mě naštěstí seděli kolegové, mohl jsem jejich směrem pohazovat, jak strašně debilní (ale přitom ne cheezy) to celé je. Film se tím stal snesitelnějším, i když bohužel stále ne zábavným. 1 a 1/2(10.3.2014)

Scénář katastrofální, ale narozdíl od Rychle a zběsile nabízí věrohodné a poutavé závodění.(14.7.2014)