poster

Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě

 • Velká Británie

  Mandela: Long Walk to Freedom

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Jihoafrická republika, 2013, 141 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Spiker01
  *****

  Ne, že bych se v životopisných filmech přímo vyžíval, ale mám je rád a téma tohoto snímku mě dost zasáhlo. Příběh jednoho vůdce, který desítky let, ať už pasivně, či aktivně, bojoval za svou zemi, byl zpracován velmi citlivě a v určitém ohledu i objektivně. Samozřejmě běžný divák netuší, zda-li byl filmem, respektive knižní předlohou, pouze obelhán, nebo se to tak všechno stalo, to co si pro nás však charismatický Idris Elba připravil je velice silný film, který dokáže chytit za srdíčko...90%(12.3.2014)

 • Malarkey
  ****

  Těžko se dá něco tomuto životopisnému filmu vytknout. Nelson Mandela má příběh takový, že stojí za to ho lidem povyprávět. Do toho i Idris Elba se snad pro tuto roli narodil. Horší už to bude ale s některými názory, které Nelson veřejně hlásil, a ne s každými se každý z nás dokáže ztotožnit. Stejně tak, jako když se Masaryk pohraničních Němců neptal a určil hranice Československého státu nebo stejně tak, když se prvním prezidentem České republiky stal Havel a každej mu vyčítal přehnanou lidskost. Nelson to s Jižní Afrikou také myslel dobře a prošel si osobním peklem, aby pak mohla vzniknout země, o které celou dobu snil. Ne nadarmo se ale říká, že síla země stoupá a klesá se samotným vládcem. Něco je na tom všem hezké, ale věřím, že plno lidí žijících tam bude tvrdit opak. Vyprávění kamaráda, který tam půl roku žil a prožil si pár hodně špatných situací, mě pak donucuje přemýšlet nad tím, jestli ta současná země je přesně to, oč Nelson bojoval a nebo jestli to nebylo trošku jinak...(5.10.2014)

 • sir-dave
  ****

  Nelson byl pěkný proutník, problematik ale také moudrý člověk, který ke své výjimečnosti dle mého dozrál až časem a vězením. Pro neznalého diváka ohledně Mandely bude možná lepší nějaký dokument, než přemrštěný film. Je to zaměřeno hlavně na vznik jeho angažování se v různých protiprávních aktivitách a jeho pobytu ve vězení. Něco z toho není až tak poutavé, ne se vším s ním nebo tvůrci souhlasím. Vzhledem k délce jsem trochu čekal, že se zaměří i na jeho rozporuplnou manželku Winnie po návratu z vězení. Každopádně ani další následující černí prezidenti JAR z toho bordelu nevytáhli. U2 se svou Ordinary Love jen dokázali svou TOP kvalitku.(6.2.2014)

 • DwayneJohson
  ***

  Film, který slouží hlavně jako ukázka, nesmyslné historie. Bílý, proti černým a naopak. Příběh, jakých se stala určitě spousta, zároveň však příběh s nejznámnějším černošským aktivistou, Nelsonem Mandelou. Není to zdaleka bezchybné, na mě až moc uhlazené, chybí tomu víc dramatičnosti, ale na jedno podívání je to celkem ok. A Irdis, i když se snaží, tak na Morgena Freemana z Invictuse nemá ani náhodou.(12.12.2014)

 • grizly007
  ****

  Idris Elba byla špatná volba ono v době kdy měl představovat mladší Mandelinku tak vypadal 2x starší než jeho matka. Jak šel čas a bylo třeba Mandelu upravovat jako starce tak jsem měl chuť tomu dát odpad. Tak odfláknutý maskérský práce jsem snad neviděl. Vubec špatná práce maskérů mě srala od první minuty. Elba ke konci vypadal jak zombie ale jeho manželka ani vrásku a jedinou změnou byl sestřih afro. No nic tolik k tomuto tématu. Názor na Mandelu jako na člověka zde nebudu podrobně rozebírat. Dle mě to žádný hrdina nebyl a kromě toho že to byl v podstatě kurevník a špatný otec tak si myslim že i označení teroristy není od věci. Jeho glorifikace je směšná. Žádný dobrák to zase nebyl. Podněcoval nenávist a místo argumentů přešel velmi záhy k sabotážím a jeho následovníci i vraždám. Jeho manželka byla mstivá mrcha. Pro mě takovej druhej Martin Luther King či Malcolm X....rasista který si hraje na lidumila a rovnoprávnost. Kdepák. Tento komunistický terorista dostal co si zasloužil a neměl v životě dostat svobodu. Ale chápu byla to jen loutka. Film je to však kvalitní ale zde se prostě při hodnocení těžko můžete vyhnout politice.(7.3.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace