Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě

Mandela: Long Walk to Freedom

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Jihoafrická republika, 2013, 141 min

Mandela: Long Walk to Freedom je bezpochyby parádní příspěvek do biografického žánru, zabývající se pro mě velmi atraktivním segmentem historie. Je to film, kterému nechybí ani napětí, ani ryzí emoce (výborný soundtrack ). Obsahově by mohl jít ještě o něco více do hloubky, ale rozhodně musím ocenit jistou nečernobílost vyobrazení Mandelových. U životopisných filmů se často naskýtá problém, že divák neví, jak moc jim může věřit a i v tomto případě se diváci dělí na dvě jasné skupiny. Osobně bych rád tomuto vyobrazení uvěřil, jelikož mu nemám ani po filmařské ani po herecké stránce co vytknout.(13.6.2016)

Neobyčejný příběh velkého muže s nesplnitelnou vizí, která se po celoživotním urputném boji stala skutečností, pro kterou obětoval rodinu, svobodu a dal by za ni i život. Přestože jde o relativně dlouhý film, nezačne vás nudit. Ba právě naopak, velmi bych litoval kdyby byl snímek kratší a něco se tam pak nevešlo. Plný počet hvězd je pro mne nejen nutností, ale především poctou tomuto skvělému člověku.(22.6.2014)

Nevím proč, ale do nového Mandely se mi zpočátku vůbec nechtělo. Cítila jsem však jakousi povinnost se na něj podívat a dnes nechápu, proč jsem zhlédnutí tak dlouho odkládala, protože to byl veskrze příjemný film. Životopisné snímky mám ráda, tenhle na to jde docela standardně, ale to nevadí, protože nechybí preciznost. Více se mi líbil začátek filmu a úplně nejvíc pak davové scény, kdy černoši skandovali v ulicích. Takové scény mají vždycky jakousi nespecifikovatelnou vnitřní sílu, která mi málem vhání slzy do očí a žene mi mráz po zádech. To bylo v další části snímku utlumeno, ale nevadí. Herecké výkony skvělé. A krásná hudba to korunovala. Silný příběh natočený bez patosu, a to je třeba ocenit.(17.6.2014)

Po působivém zpracování vrcholu Mandelova života Eastwoodem jsem pochopitelně čekal spíš slabší odvar, který se bude souběžně s při jeho natáčení selhávajícím zdravím jihoamerického prezidenta snažit v prvním plánu ždímat slzy nad jeho velkolepou kariérou. To, co se mi nakonec dostalo do rukou je, když ne opak, tak alespoň ta nejlepší reálně možná alternativa. Oproti zmíněnému Invictu jsou totiž feel-good emoce a naivní idealizace tématu tím posledním, o co ve filmu jde a Long Walk to Freedom se naopak nebojí dotknout se i toho kontroverznějšího, z čeho je Mandela obviňován. Asi bych takto pojatou látku raději viděl rozdělenou do několika epizod, které by se jednotlivým obdobím Mandelovy kariéry věnoval podrobněji, i v téměř dvou a půl hodinovém a nepříliš svižně ubíhajícím filmu jsou totiž všechny poměrně zkratkovité. V rámci možností to ale asi nemohlo dopadnout líp - celosvětový hrdina zůstává i přes naznačené přešlapy spasitelem Jižní Afriky, která má od ideálního stavu i po jeho smrti sice stále daleko, avšak rád věřím, že je mu alespoň o krůček blíž.(15.5.2014)

Nelson byl pěkný proutník, problematik ale také moudrý člověk, který ke své výjimečnosti dle mého dozrál až časem a vězením. Pro neznalého diváka ohledně Mandely bude možná lepší nějaký dokument, než přemrštěný film. Je to zaměřeno hlavně na vznik jeho angažování se v různých protiprávních aktivitách a jeho pobytu ve vězení. Něco z toho není až tak poutavé, ne se vším s ním nebo tvůrci souhlasím. Vzhledem k délce jsem trochu čekal, že se zaměří i na jeho rozporuplnou manželku Winnie po návratu z vězení. Každopádně ani další následující černí prezidenti JAR z toho bordelu nevytáhli. U2 se svou Ordinary Love jen dokázali svou TOP kvalitku.(6.2.2014)