Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě

Mandela: Long Walk to Freedom

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Jihoafrická republika, 2013, 141 min

• Houdini

Oscar 1 nominace: Píseň - "Ordinary Love"(21.2.2014)

Jsem rád, že si film nehraje na hrdinský epos a celé téma je citlivě zpracováno. Příběh samotný pak dodává celému filmu na síle.(4.1.2014)

Nejvíce hvězd patří hercům - fantastické uvěřitelné výkony. A Naomie žlutá moc sluší :) Děj je více zkratkovitý ( jak to bylo se spolu vězni. V době prezidentování) ale téměř 3 hodiny jsou využity naplno. Každopádně se nabízí srovnání se sportovním filmem Invictus, který hodnotím lepším počtem hvězd.(29.3.2014)

Nelson Mandela. Bojovník proti rasismu. Pomohl vybudovat lepší svět v Jihoafrické republice, když zabránil krvavé občanské válce. Idealista, který převedl své myšlenky ve skutečnost. Snad až příliš jednostranný film podle autobiografie, ale dává alespoň trochu nahlédnout do života výjimečného člověka a politika. Politika, jehož odkaz dalece přesahuje hranice afrického kontinentu a na jehož pohřeb v roce 2013 neváhali přicestovat prezidenti a premiéři světových mocností i sám papež František. Je nanejvýš trapné, jak se k pohřbu postavila naše politická elita reprezentovaná Jiřím Rusnokem. Tento náš bývalý ministr financí, předseda vlády "odborníků", člen dozorčích rad a současný guvernér Národní banky se v rozhovoru s ministrem Pickem projevil ohledně Mandelova pohřbu takto: _________________Jiří Rusnok: Ty vole teď ještě zase zemřel Mandela. Vlastimil Picek: Kdo tam pojede? Jiří Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet. Vlastimil Picek: Protože voni to dělaj tak do deseti dnů. Jiří Rusnok: Čtrnáctýho v sobotu to je. To jak máme s ním večeři, jo. Teď já mám ještě nějakej oběd, pak máme večeři. Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli ještě nebudu muset jet tam. Vůbec se mi tam nechce. Vůbec. Pak mám devatenáctýho zase Brusel. Ale Mandela, to je zase průser. Ty vole, já nevim, dyť ještě ale. To je dálka jako prase, to bych tam musel nějakou linkou, nebo něčím. Vlastimil Picek: Ale né, speciál. Jiří Rusnok: Ty vole, kdo to zaplatí? Vlastimil Picek: Já to zaplatím. Jiří Rusnok: Tak rozpočet letos to zvládne, ale je to hrozný. Hele, já doufám, že Miloš je nažhavenej, že chce někam jet a že pojede. Oni doktoři mu budou určitě říkat, ať tam nejede. Vlastimil Picek Můžeš mi říct, jak vyleze do těch schodů do toho letadla? Jiří Rusnok: : No já nevim. Vlastimil Picek: Dyť on má problémy se schodama. Jan Fischer: Ještě tam bude nějaký průser, člověče. Vlastimil Picek: Hele, nám zrušil cestu do Afghoše dvacátýho a poletí tady? Jiří Rusnok: Tak asi nepoletí, tak je to v prdeli. Hmmmmm Tak to je fakt hustýý Ty Vole. Nakonec poslali Kohouta. Snad ne toho co roky cestoval tajně zadarmo na parlamentní účet.....(18.9.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $8,285,637Tržby Celosvetovo $27,296,387Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ režisérsky poctivo spracovaný prierez životom Nelsona Mandelu, silný film a zimomriavkové momentky, výborný Idris Elba... a v podstate ďalšia smutná etapa ľudstva /80%/(9.3.2014)