Talaash

• EN název

Talaash: The Answer Lies Within

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Indie, 2012, 140 min

Je to vydarený mierne mysteriózne ladený kriminálny film. Má dosť dobrý príbeh o vyšetrovateľovi, ktorý sa ešte stále nevyrovnal so smrťou svojho syna, čo mu samozrejme výrazne ovplyvňuje osobný život, ale v práci sa mu darí. Práve dostane za úlohu vyšetriť záhadnú smrť známeho herca, ktorý s autom skončil v rieke, ale v celom prípade je mnoho nejasností, no začne mu pomáhať sympatická prostitútka, ktorá herca poznala. A jej priateľstvo mu pomáha byť konečne o niečo šťastnejší. Spracovanie sa mi páči, jedine ešte ten úvodný dojem nebol práve najlepší, no po chvíli už začne pribúdať pár zaujímavých prvkov a tak po tej úvodnej rozbehovej dvadsaťminútovke si ma to už získalo. Tá kriminálna línia možno sama o sebe nie je až tak zaujímavá, ale má to výbornú atmosféru a pár maličkostí, vďaka ktorým cítiť, že toto nie je úplne tradičná žánrovka, ale je ladená čiastočne mysterióznym štýlom, čo ju výrazne vylepšuje. Navyše je tu výborná postava vyšetrovateľa a to ani zďaleka len v práci, ale hlavne tá jeho osobná línia s manželkou ma veľmi bavila, podobne aj vzťah s jeho novou priateľkou a práve toto ma po celý čas najviac zaujímalo. K tomu ešte nejaké tie doplnkové línie, ktoré už sú trochu menej zaujímavé, ale nemal som s nimi problém a celé to vyvrcholí v záverečnej polhodine, ktorá mi práve kvôli mnohým sprievodným prvkom v priebehu filmu nepríde až tak šokujúca, ale práve toto som nečakal a je to výborne zvládnuté s pár skvelými sekvenciami. Takže celé mi to prišlo, ako ideálna kombinácia krimi, drámy a mysterióznych prvkov a keďže sa jedná o indickú produkciu, nechýbajú ani nejaké tie pesničky. No rozhodne sa nejedná o žiadne tanečné vystúpenia, ktoré by mohli narušiť atmosféru, ale len asi tri sprievodné piesne, ktoré lepšie vyjadria pocity postáv a to sa im aj podarilo, hlavne pri manželskom páre. Herecké obsadenie je na tom dobre, chválim hlavne tri výborné postavy, vyšetrovateľ, jeho žena a prostitútka, ale aj tie zvyšné výraznejšie mi prišli celkom zaujímavé a určite tu majú svoje miesto. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, prostredie možno mohlo byť trochu rozmanitejšie, ale napriek tomu je vizuálna stránka zaujímavá, chválim aj atmosféru a nejaké tie emócie, celkovo mi to sadlo. Talaash je moja prvá indická kriminálka a rozhodne nie som sklamaný, zaujímavý príbeh, výborné postavy a kvalitné prevedenie, určite to stojí za pozretie. 79%(2.12.2013)

Tak mně se Talaash osobně nezdál mírně, ale naopak silně mysteriózní a ještě k tomu psychologický. Atmosféra byla výborná, s tou jsem byla moc spokojená, jediné co mě trochu rušilo, byly hudební vsuvky, bez těch bych se obešla a jak jsem si už všimla i u jiných indických filmů, tak mají herci tendenci své role až moc přehrávat. Talaash považuji za mírný nadprůměr, na který se příjemně dívalo.(18.3.2014)

Reklama lákala na psychologický thriller, fanoušci čekali kriminálku a výsledkem je nakonec mysteriózní neo-noir, kde není důraz kladem na samotný proces vyšetřování kriminálního činu (tajuplná nehoda bollywoodské hvězdy), ale na osobní prožitky hlavního protagonisty a na všudypřítomnou atmosféru tísně a zmaru. Za jejím mimořádně vtahujícím účinkem nestojí jen kvalitní herci, ale především bravurní režijní vedení účinně využívajícímu vlastně všechny prvky filmového stylu. ___________ Problematickým bodem je ovšem finální pointa. Ta je sice opravdu naprosto nečekaná a šokující, ale je tomu tak především proto, že jako diváci dopředu netušíme, že je kompatibilní se zákonitostmi předloženého fikčního světa (pro příklad si zkusme představit, že se třeba ve westernu najednou objeví nějaký sci-fi prvek, jako je stroj času). Je tedy otázkou, nakolik finální zvrat přináší diváckou katarzi a nakolik spíše zklamání z toho, že zajímavě rozehrané mystérium končí lacinou banalitou. Pozitivnímu vnímání filmu tak prospívá, pokud si uvědomíme jeho kulturní kořeny a sledujeme jej optikou indického diváka, do jehož světa přirozeně patří i náboženství a pověrčivost (což nemyslím nijak zle).(17.3.2013)

Díky poměrně vydatně spoilerujícím komentářům, které jsem si před shlédnutím filmu neprozřetelně přečetl, jsem už před polovinou stopáže uhodl jak se věci mají a jak dopadne zápletka kriminální i soukromá, ale to snímku v mých očích na působivosti nic neubralo. Atmosféra je vynikající, prostředí v němž se postavy pohybují mne odjakživa enormně zajímá a herecké výkony? Aamir Khaan se svým baasistickým knírem vypadá opravdu zlověstně, ale brzy se ukáže, že Suri v jeho podání je čestný a citlivý chlapík. O Rani škoda slov, na tu se vydržím dívat kdykoliv a jakkoliv dlouho a Kareena se tu objevuje v roli, která je jí šitá na míru. Holka je to vážně luxusní a že neumí moc hrát jak tu také kdesi zaznělo bych si tvrdit skutečně netroufl - s každým svým dalším filmem mne přesvědčuje o opaku.(1.1.2014)

Asi si na štandard dve- hodiny- a- viac filmov začnem zvykať pretože ma už po hodine a pol začínajú ''mrle žrať '' a robiť pľuzgiere na zadku i napriek tomu, že dej má gule a atmosféra by sa dala krájať! Pakoši ma ale opäť raz prekvapili! Tým, že nedali do filmu žiaden videoklip s idiotskými tančekmi a hlavne pointou, o ktorej som myslel, že som odhalil po prečítaní si hereckého obsadenia na IMDb už po polhodine. ( Ona totiž Kareena Kapoor má uvedené u jej mena dve ďaľšie.) Som rád, že som sa šeredne mýlil...(16.3.2013)

(spoilery! - nejen v mém, ale snad ve všech zdejších komentářích!) ~ Mysteriózní indické krimi? Čekal jsem zas záplavu pestrobarevných niterných a osudových zpěvotanců, vyjadřujících pocity postav a osudovost dění.... a ono ne. Překvapivě ne a překvapivě to skutečně bylo krimi se sice nijak extra objevnou zápletkou, ale hodně dobře natočené, zahrané a zpracované. Možná jsem se nechal unést, ale ono mysteriózno udeřilo přesně tam a tehdy, kdy a kde mělo (protože jsem zdejší komentáře nečetl a na film narazil zase v podstatě náhodou). - ODTUD UŽ FAKT NEČTĚTE :) - Ano, to už bylo trochu přitažené za vlasy a místo toho, aby to tím skončilo, se to zbytečně natahovalo ještě pěkných pár minut, což byla docela škoda, ale nepůsobilo to na mě nijak trapně, jako že se spíš Indové, a rozhodně ne nesprávně, inspirovali u mnoha dalších západnímu divákovi známějších mysterióznějších dramat a thrillerů s třešničkou ku konci, kdy mnohé do té doby viděné je postaveno na hlavu ála třeba Šestý smysl. Ve výsledku tedy skutečně překvapivě povedené a pro západního diváka tak značně stravitelnější Bollywood. ~ Jediné, co mi tam přišlo trochu navíc bylo to osobní drama a závěrečný slzopud, protože si myslím, že jako samotné mystery-krimi by to celé vyznívalo ještě o něco lépe a dějová vsuvka s postavami syna a manželky se mohla vypustit. Ne, že by to ve filmu bylo rušivé a nesedlo to do příběhu, zakomponované to tam bylo zamýšleně dobře, ale samotné vyšetřování a rozpletení příběhu by se bez toho obešlo bez ztráty kytičky.(22.3.2014)

Oc jde? Policajt s osobnim traumatem resi sebevrazdu bollywoodskyho herce, potka pri tom prosatitutku, ktera ho osudove pritahuje a leci jeho rany na dusi. On postupne zjistuje, ze jeho pribeh a jeji jsou tajemne propojeny. Fakt dobry, mozna lehce nadhodnocuju, ale dost to na me zapusobilo. Amir je skvelej, Kareena moc hrat neumi, Rani Mukherji ujde, ale celkove - atmosfera, zpracovani, absence tancu a pisni (az na jednu pisen a to peknou), portret Bombaje atd. z toho ucinily velkej zazitek.(13.1.2013)

Hm, jako to, že jsem i bez nějakých spoilerů a předchozího shánění infa o filmu, jsem věděl velmi brzy co je zač postava... Tak jsem si to tolik nemohl vychutnat, čekal jsem nějaký zvrat překvapení, ale drželo se to přísně daného schématu. Ono to bylo až příliš ukázkové a navíc, pokud má člověk tohle téma nakoukáno, tak v tom bylo extrémně mnoho nápověd, indícií. Které se pak v závěru jedna po druhé jen zopakovaly, aby si to diváci uvědomili. Takže dívat se na to s tím, že víte o co... tak to není takové, jako si to užije někdo kdo o tom nemá vůbec tucha. Ovšem líbila se mi aspoň v počátku atmosféra, taková tíživost vyprávění, hodně se mi líbila kamera a práce se scénami, přehledné, barvité a bylo na co koukat. Kareena Kapoor si svou roli určitě dost užila, měl jsem z ní takové dojmy. A to jak si dobírala Aamira Khana bylo hodně pěkné. Holka se snažila vypadat hodně k světu, jenže pořád mám u ní takové nejedno "ale". Zatím jsem ji vážně neviděl pořádně hrát, spíše se jen všude snaží ukazovat a házet očima, v tom je dobrá. No a Aamir Khan hodně suverénní podání postavy. Rani Mukherjee má něco do sebe. Tohle bylo mé první setkání s ní, jsem na ni zvědav i dále. Rozhodně lepší než Kareena, ale zase ne tolik okatá, nemá na to kukuč :) Nakonec v zásadě jen za ten vizuál zvedám o bodík hodnocení. Je fakt, že i přes až moc velké množství nápověd, je tonatočené jinak dobře, více jak dvě hodiny uplynuly jako chvilka. Ovšem vadila mi absence tanečních vložek, tohle mi u těchto tvůrců vážně chybí. Nijak ovšem nic nezlehčuji, já na podobné věci věřím, s něčím jsem se i osobně setkal. Možná proto, byl pro mě film tak brzy odhalený. A děkuji za titulky Morifee. 7/10(28.11.2013)

Tak toto bol poriadny psycho-thriller. Len škoda, že prvé dve tretiny boli v porovnaní so záverom pomerne slabšie. No a záverečná polhodina bola úplne famózna - a som len pozeral s otvorenými ústami, že "to naozaj"? Lebo to ako sa to celé vyvinulo a všetko dalo konečný zmysel bolo aspoň pre mňa dosť nečakané. Už počas filmu si asi každý spraví vlastnú predstavu o všetkých udalostiach, ktoré sa tam odohrali. No zaujímalo by ma, kto by očakával takýto koniec - lebo ja veru nie! A čo určite treba vyzdvihnúť bola fantastická kamera počas celého filmu, dokonalá prepracovanosť. No a ako inak vynikajúca Kareena, nechápem ako môže byť taká perfektná vždy a všade. Neskrývam nadšenie, ale tie nevýrazné prvé dve tretiny tomu veľmi ublížili. Ale keby sa dalo dať 3 a pol hviezdičky, tak presne toľko by som dal.(16.7.2013)

Atmosfera,dej,herci,hudba,twist a vela ineho ktore spolu robia jeden vyborny film.mozno to nieje na cistych 5 ale film si to zasluzi.(3.12.2013)

Indický Šestý smysl(16.12.2013)

Pouze pro příznivce bollywoodu. Uvědomělá prostitutka, zločinci, policajti, prostředí, vše jak z nedělní školy. Všude čisto, světýlka, písničky, veselo i smutno. Tak si představuji červenou knihovnu nebo odpolední nedělní německý romantický film v tv. Ale dal jsem to až do konce, protože jsem byl zvědavej o čem to vlastně bylo a taky poliš byl dobrej.(28.10.2014)