Talaash

Talaash: The Answer Lies Within

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Indie, 2012, 140 min

Reklama lákala na psychologický thriller, fanoušci čekali kriminálku a výsledkem je nakonec mysteriózní neo-noir, kde není důraz kladem na samotný proces vyšetřování kriminálního činu (tajuplná nehoda bollywoodské hvězdy), ale na osobní prožitky hlavního protagonisty a na všudypřítomnou atmosféru tísně a zmaru. Za jejím mimořádně vtahujícím účinkem nestojí jen kvalitní herci, ale především bravurní režijní vedení účinně využívajícímu vlastně všechny prvky filmového stylu. ___________ Problematickým bodem je ovšem finální pointa. Ta je sice opravdu naprosto nečekaná a šokující, ale je tomu tak především proto, že jako diváci dopředu netušíme, že je kompatibilní se zákonitostmi předloženého fikčního světa (pro příklad si zkusme představit, že se třeba ve westernu najednou objeví nějaký sci-fi prvek, jako je stroj času). Je tedy otázkou, nakolik finální zvrat přináší diváckou katarzi a nakolik spíše zklamání z toho, že zajímavě rozehrané mystérium končí lacinou banalitou. Pozitivnímu vnímání filmu tak prospívá, pokud si uvědomíme jeho kulturní kořeny a sledujeme jej optikou indického diváka, do jehož světa přirozeně patří i náboženství a pověrčivost (což nemyslím nijak zle).(17.3.2013)

Místní komentáře NEČÍST, ani skrz ně nescrollovat!!! Film stojí za to - mysteriózní detektivka s indicky vypjatými emocemi. Víc opravdu vědět netřeba.(6.4.2015)

Oc jde? Policajt s osobnim traumatem resi sebevrazdu bollywoodskyho herce, potka pri tom prosatitutku, ktera ho osudove pritahuje a leci jeho rany na dusi. On postupne zjistuje, ze jeho pribeh a jeji jsou tajemne propojeny. Fakt dobry, mozna lehce nadhodnocuju, ale dost to na me zapusobilo. Amir je skvelej, Kareena moc hrat neumi, Rani Mukherji ujde, ale celkove - atmosfera, zpracovani, absence tancu a pisni (az na jednu pisen a to peknou), portret Bombaje atd. z toho ucinily velkej zazitek.(13.1.2013)

Hm, jako to, že jsem i bez nějakých spoilerů a předchozího shánění infa o filmu, jsem věděl velmi brzy co je zač postava... Tak jsem si to tolik nemohl vychutnat, čekal jsem nějaký zvrat překvapení, ale drželo se to přísně daného schématu. Ono to bylo až příliš ukázkové a navíc, pokud má člověk tohle téma nakoukáno, tak v tom bylo extrémně mnoho nápověd, indícií. Které se pak v závěru jedna po druhé jen zopakovaly, aby si to diváci uvědomili. Takže dívat se na to s tím, že víte o co... tak to není takové, jako si to užije někdo kdo o tom nemá vůbec tucha. Ovšem líbila se mi aspoň v počátku atmosféra, taková tíživost vyprávění, hodně se mi líbila kamera a práce se scénami, přehledné, barvité a bylo na co koukat. Kareena Kapoor si svou roli určitě dost užila, měl jsem z ní takové dojmy. A to jak si dobírala Aamira Khana bylo hodně pěkné. Holka se snažila vypadat hodně k světu, jenže pořád mám u ní takové nejedno "ale". Zatím jsem ji vážně neviděl pořádně hrát, spíše se jen všude snaží ukazovat a házet očima, v tom je dobrá. No a Aamir Khan hodně suverénní podání postavy. Rani Mukherjee má něco do sebe. Tohle bylo mé první setkání s ní, jsem na ni zvědav i dále. Rozhodně lepší než Kareena, ale zase ne tolik okatá, nemá na to kukuč :) Nakonec v zásadě jen za ten vizuál zvedám o bodík hodnocení. Je fakt, že i přes až moc velké množství nápověd, je tonatočené jinak dobře, více jak dvě hodiny uplynuly jako chvilka. Ovšem vadila mi absence tanečních vložek, tohle mi u těchto tvůrců vážně chybí. Nijak ovšem nic nezlehčuji, já na podobné věci věřím, s něčím jsem se i osobně setkal. Možná proto, byl pro mě film tak brzy odhalený. A děkuji za titulky Morifee. 7/10(28.11.2013)

Asi si na štandard dve- hodiny- a- viac filmov začnem zvykať pretože ma už po hodine a pol začínajú ''mrle žrať '' a robiť pľuzgiere na zadku i napriek tomu, že dej má gule a atmosféra by sa dala krájať! Pakoši ma ale opäť raz prekvapili! Tým, že nedali do filmu žiaden videoklip s idiotskými tančekmi a hlavne pointou, o ktorej som myslel, že som odhalil po prečítaní si hereckého obsadenia na IMDb už po polhodine. ( Ona totiž Kareena Kapoor má uvedené u jej mena dve ďaľšie.) Som rád, že som sa šeredne mýlil...(16.3.2013)