Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

kukkik

Byl jsem zklamán. Nové postavy jsou... příšerné. Kylo Ren...opravdu? A ten černoch? Vážně? Ani jedna pusa, samé objímání? Debilní holka porazí mistra Dark side bez jakéhokoli Jedi tréninku? Vážně? Postavy se chovají nelogicky, přehrávají až hanba, takže herecké výkony 0/10. Záměrem epická, provedením spíš komediální řeč jakéhosi generála/admirála/kdovíkohodůležitého mi evokovala řeč Charlieho Chaplina coby A.Hitlera ve filmu Diktátor (1940), akorát postrádala poslání. Co dodat, je to zbytečné ale přesto předesílám varování všem fanouškům série, pokud jste měli to štěstí a dodnes jste sedmé pokračování neviděli - pokračujte. Celou tuto reinkarnaci vidím čistě jako obří marketingový tah a všechny kýče, které pořádný kinematostroj na peníze nesmí postrádat, nebyly opomenuty. Pokud 8.díl nepřinese významnější zvrat, tak tato série pro mě zemřela v pořadí dnes předposledním natočeným, tedy 3.dílem. Po prvním zhlédnutí 3/5 a z toho ještě minimálně 2 hvězdy za kameru a efekty. ()

lakart

Před J.J. Abramse byl postaven nelehký úkol. Navázat na legendární sérii po tolika letech není nic záviděníhodného. Naštěstí to byl právě J.J. Abrams, který dostal tento úkol. Rozhodl se jít cestou nejmenšího odporu. Celý film je založen na všudypřítomné nostalgii předchozích epizod a šabloně 4 epizody. Myslím, že z toho nebude nikdo naštvaný, ale taky se nikdo nedočká ničeho revolučního. Myslím si, že nikdo ani nechce Star Wars nijak zvlášť předělávat a chce si užít další souboje se světelnými meči. Sedmá epizoda se zkrátka povedla a to v mnoha směrech. Příběh tentokrát je opravdu cíleně vyprávěn a podáván jako začátek nové trilogie a proto místy působí nesourodě a nejasně. Herci hrají dobře a mají dostatek prostoru pro vyjádření svých charakterů. Skvělé jsou i speciální efekty a celková skladba akčních scén, které jsou přehledné a naštěstí jich není moc. Doufám, že postava Kyle Rena se bude dále vyvíjet, postava povstaleckého pilota s přesnou muškou se vynechá a doufám, že se rozvinou postavy Rey a Finna. Velikou výtku mám k některým nelogičnostem v samotném závěru, kdy se časově některé věci nedali zvládnout. Místy to působilo opravdu pitomně. Celkově jsem ale spokojen a doufám, že si další epizody udrží nastavenou úroveň. 85% ()

BigBang

Bez vynikajících okamžiků. Zato bohužel s několika hodně slabými místy, kde jsem jen nevěřícně valil oči. Dobrá je vizuální stránka, kde jsem si nevšiml žádné slabomyslně špatné počítačové grafiky, jak bývá jinak ve filmech k vidění. ()

Listyx odpad!

Naprosto nejslabší díl SW série. Druhá vykrádačka prvního dílu (čtvrtého OMG) už na mě opravdu neudělala dojem a nedojal mě ani nejkulaťoulinkatější rožťomilý robůtek. Dialogy jsou na úrovni kvalitně retardovaného družstva roztleskávaček trpícího těžkou zácpou. Tolik vykulených xichtů jsem snad ještě neviděl. Hlavní hrdinka má na mozku švába. Ale to by tak nevadilo. Ale pokud neměla hrát, že má v prdeli zaraženej knipl od x-wingu tak neumí hrát vůbec. Její dilemata radši nebudu komentovat vůbec, ale její Sílu jo. To byla opravdu SÍLA ("odemkneš mi pouta", "nene utáhnu ti je", "odemkneš mi pouta" (silou mu asi vnutila, že má taky knipl v řiti), "no tak teda jo") WTF? Štěstím jsem opravdu uchcával celej film. Když ne při moudrých a povznesených dialozích, tak alespoň dějových zvratech (haha), dramatických momentech (háhaha) a vtipných situacích(shit). Kurňa tu Solovu story by nežrala ani vaše kočka. Ten jeho přizdisráč byl vůbec fakt nadupanec, kde toho blba vyhrabali? Div mu nenakopal nedomrlej trooper, co je to kurňa za zoufalýho padoucha?! Největší blitku jsem si užil opravdu ale opravdu úplně na konci. No fuj. ()

netWoor

Nový díl seriálu, který vykrádá sám sebe. Zatím co první série byla revoluční ve své originalitě a druhá alespoň kvalitou triků, nemá ta začínající třetí nic, čím by zaujala. Vše je stále dokola a jestli si autor myslí, že někoho zaujme blekenvajt dvojice, mezi kterou to rozhodně nejiskří, ať se snaží jakkoli, je hlupák. Hlavní záporňák je spíš k smíchu a je velmi smutné, že nejzajímavější jsou nakonec ty Harrisnovo ksichty a ... teď nevim jak to nazvat, robotem projevované emoce vyjádřené natočením "hlavy" k tělu (byť by mě stejně zajímalo, jak ten jeho pohyb v praxi funguje) ... hodně smutné pokračování ... ()

bakeero

Lepší restart si asi fanoušci Star Wars nemohli přát. J. J. Abrmas ctí ducha původní trilogie, pro někoho sází možná až příliš na jistotu, ale podle mě je to jedině dobře. Více na Filmfanatic.cz. ()

Wyrdas

Začátek třetí trilogie začal přímo tragicky. Herecké obsazení nových hrdinů bylo katastrofální a pokus o humor naprosto nevkusný vzhledem k atmosféře, kterou Star Wars MĚLO. Děj mě také zklamal, dalo se toho tolik natočit o propracovaných již existujících příbězích, který by neklopýtali na každém kroku, jako tento. To, že sithského mistra, potomka samotného Dartha Vadera porazí nesympatický černoch, nebo začínající Jediájka, která světelný meč drží poprvé v životě byla vyloženě katastrofa. Naprosto nehodící se ksicht pro potomka Dartha Vadera už byla jen poslední kapka v moři omylů. Že J.J. Abrams nebude schopný pokračovat v sérii Star Wars tak, jak ji máme rádi, to jsme věděli... ale že to posere až takhle moc, to asi čekal málokdo. Tohle bylo skutečně tragické probuzení, které naopak celou myšlenku uspalo do karbonitu. Při proslovu velitele Planety Smrti k armádě jsem měl dojem, že se vrátila Třetí Říše s řečníkem, který by mohl být plnohodnotným nástupcem Adolfa Hitlera, alespoň co do proslovů. Ne, ne, ne... ještě nedávno se říkalo "kéž by sedmička přinesla něco, co by vymazalo jedničku"... nějaké cestování časem, novou dimenzi, která by jedničku pohřbila. Teď říkám... kéž by sedmička nepřišla vůbec. Nejen, že Probouzející se Síla zpochybnila i základní fungování jejich vesmíru, ona ho vyloženě přepsala a totálně zničila. Abrams se tímto u mne stává režijním vyvrhelem, který pohřbil tak slavný odkaz, na který on neměl nikdy mít možnost sáhnout. Tohle bylo dalece nad jeho schopnosti. Alespoň, že tam nebyl Micky Mouse! Když pominu vyloženě trapný humor (o tomto názoru mě přesvědčil i všudypřítomný nesouhlasný šum v kině na premiéře, který ovládl sál vždy po těchto scénách), pominu i to, že SW:SsP přepsala fungování světelných mečů, cvičeného záporáka mečem i v síle se děděnými předpoklady stát se nejsilnějších Sithem všech dob hodila na úroveň člověka, který drží meč poprvé v životě a sotva zavadil o umění používat Sílu a v neposlední řadě extrémně děravý scénář, tak se jednalo o vcelku průměrnou vesmírnou střílečku se zbytečně velkým rozpočtem. I Harrison Ford z toho raději spáchal spoluúčast na harakiri světelným mečem svého syna. A Planeta Smrti? To už mi přijde moc, ačkoli mne to upřímně velmi uchvátilo (Nicméně Hvězda Smrti působila lepším dojmem - a evidentně tu chybí talent na cokoli nového). Impérium opět nezklamalo svou idiocií ve smyslu zabezpečení nejmocnější zbraně vesmíru a vlastně vším, co podnikli. Efekty nejsou všechno. Pan Abrams je prostě typický rejža dnešní doby. Vždy jsem si přál, aby další filmy o Star Wars vyprávěli legendy o největších Sithech všech dob... Bane, Maul, Traya, Nihilus, Sion, Malak... nebo můj nejoblíbenější Darth Revan... popřípadě, pokud chtěli navázat v časové ose dál, naprosto jasnou volbou měla být Lumiya, kterou vycvičil ještě Darth Vader a jenž se po smrti Darth Sidiuse prohlásila temnou paní ze Sithu. To ona měla přesvědčit Vaderova vnuka (Jacen Solo) aby se přidal k Temné Straně Síly. Kdybych to měl shrnout... tak teď už víme, že hlavní hrdina Star Warsu může být žena i černoch (konec diskriminace ve vesmíru!) a porazí bez sebemenšího výcviku i nejmocnějšího Sitha současnosti, který je tak neschopný, že i po mnohaletém tréningu se nechá trefit Wookieem na dost dlouhou vzdálenost. Finn i Kylo Ren snad nemohli být obsazeni méně sympatickými herci. Chtěl jsem dát dvě hvězdy, ale nemůžu. Ale tu jednu má Probouzející se Síla poctivě - za efekty. () (méně) (více)

E lan

Na to že nejsem příznivcem této série musím uznat, že tento nostalgií naplněný díl má něco do sebe. Kromě výborných triků, temné atmosféry i sem tam průmrný humor, který je rozhodně potřeba. Prostě překvapivě dobře se na to kouká. ()

sisimiut

Veliké zklamání a pro mě zcela nepochopitelné promarnění skvělé příležitosti. Samotný svět Star Wars skýtá až neskutečné množství možností a potenciálních kreativních nápadů. Tento díl se však jen veze na vlně úspěchu předchozích dílů. Nemá to myšlenku, nemá to nápad, nemá to jednoduše nic. Celý film zachraňuje jen pár vydařených efektů a to je přeci jen trochu málo. ()

haWranka

Nadšení se nekonalo. Musela jsem si vše nechat hodně dlouho uležet, ale ty 4* dávám spíš z nostalgie a lásky k tomuhle světu. Mladí hlavní hrdinové byli dost nesympatičtí, hlavní záporák spíš k smíchu. No nevím, nevím. Uvidíme, co z toho vyleze dál. ()

Hashirama

V Disney procházeli kumbály se všemi skoupenými studii a až úplně v rohu objevili zaprášenou krabici od bot, ve které se válely staré VHSky popsané jako Hviezdne vojny. Vrchní Žid studia Disney jen zkušeně ukázal na balíček dvou set milionů dollarů, co mu náhodou vypadly z kapsy, nechal si zavolat toho nejzručnějšího výrobce blockbusterů, co byl k mání a už se jal poslat do světa pořádným marketingem omaštěný sequel. Na celuloid se již dostalo kde co, a tak nezbývá než resuscitovat klidně padesát let zatuchlé mrtvoly. Ještěže je tak drahým filmům věnována příkladná péče, nové Star Wars vypadají technicky skvěle a peníze jsou na nich vidět. Povedlo se náležitě prodat nové charaktery, které sérii povedou další trilogií, třebaže jsou zasazené do příběhu na chlup stejného s původní trilogií. Vytknout chci obsahovou plytkost, která je ale pro začátek série pořád lepší než pro strhující závěr, a také unáhlený vývoj vztahů mezi postavami (především Rey a Hana). Celkově však nové Star Wars hodně potěšily. Jsou na sérii nenásilně naroubované, technicky precizní a vděčné širokému publiku. Čili povedený blockbuster. ()

loveless

Ne, že bych si už moc pamatovala všechny ty minulé díly, ne, že bych se na film hrnula do kina... Ale bylo to vlastně dost dobré, ne totálné výborné, ale určitě lepší než ep 1. Trochu mě mrzí ten málo charismatický synek, ale teď, když bude mít správnou jizvu jako odznak zlého boye, tak to určitě bude lepší. Na příští díl se pravděpodobně zase podívám. ()

Petulka88

Akční scény jsou fajn, speciální efekty jsou super. Největší slabinou Epizody VII jsou noví (anti)hrdinové, kteří jsou špatně napsaní a ještě hůře herecky obsazení (od doby, kdy byl do role Anakina obsazen Hayden Christensen jsou pro mě Star Wars synonymem pro špatný casting). Všechny nové postavy jsou nezajímavé, nudné a místy až otravné. Hlavně Finn mě donutil se slzou v oku zavzpomínat na Jar Jar Binkse. Suma sumárum je Síla se probouzí poměrně slušná popcornová jednohubka, ale na Star Wars je to strašná slabota. 3 hvězdičky s odřenýma ušima. ()

marusaj

Únosně nostalgický, velmi tradiční, minulost respektující úvod k velkým věcem zítřka v galaxii far far away. Film za tři hvězdy, ale star wars universe tomu prostě dává tu jednu must see hvězdu navíc. ()

Inozuka

Dávám téměř plný počet, ale zároveň se v některých pasážích nebráním parodickému smíchu. Parádní modernizace Star Wars a příprava na další budování ságy, jasný fanouškovský efekt dobře známého prostředí okořeněného o nové postavy a pohledy (třeba ten pod masku Stormtroopera). A vedle toho jasné vykrádání minulých dílů, snaha držet se v osvědčených kolejích a scénáristická bezradnost i strach z kroku jiným směrem. Nedivil bych se, kdyby se ukázalo, že Reya je dcerou Mistra Yody, když už tedy musíme zůstat v tom, že v galaktickém prostoru je to jako na nějakém renesančním feudálním dvoře - tedy, každý je příbuzný s každým. Ale jinak, pro fanouška Star Wars velice slušná zábava a smyslové orgie. ()

ZnalecH

Možná jsem měl až moc velká očekávání. Bohužel se nenaplnila a přestože přímo zklamaný nejsem, tak budu doufat, že mě další díl zaujme více. Samozřejmě tam bylo spoustu akčních scén, spoustu nostalgie a nechybělo tam ani trochu té síly. Kdyby ji tam však pan režisér dal o trochu více... ()

GTS_PUNK

R2-D2 dostal gyroskop a volá sa BB-8 alebo desať rokov od premiéry záverečnej epizódy prequel trilógie sa v roku 2015 séria Star Wars opäť prebúdza k životu. A spolu s ňou sa prebúdza aj sila. Minimálne v podtitule tohto snímku, ktorý režisér J.J. Abrams zasadzuje do doby po udalostiach z pôvodnej trilógie, nakrútenej v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Keďže prequel trilógia, známa trojicou svojich priemerných filmov, vyjasňuje všetko, čo je divákovi nejasné v pôvodnej trilógii, môžu v tomto prípade tvorcovia pracovať s úplne novým, absolútne nezávislým príbehom, ktorý však, ako film ukazuje, až tak nezávislý nie je, keďže sa okrajovo dotýka trilógie pôvodnej. Okrajovo z toho dôvodu, že sa tu objavujú viaceré staré známe postavy, ale inak je príbeh vcelku nový a svieži. Dokonca o ňom s úplnou vážnosťou možno povedať, že je ešte lepší, než všetkých šesť predchádzajúcich snímkov vesmírnej ságy dohromady. Alebo aspoň jeho väčšia polovica. Rozoberať samotný príbeh by tu bolo zrejme zbytočné, ale treba povedať, že kvalitatívny rozdiel v porovnaní s jeho predchodcami je badateľný už od samotného úvodu. Nielenže dej pôsobí dynamickejšie a akčnejšie, ale, čo je ešte dôležitejšie, nepôsobí nijako silene. Zároveň v scenári badať akúsi voľnosť, s ktorou dokážu tvorcovia vynikajúco pracovať. Za najsilnejšiu stránku príbehu však jednoznačne možno označiť zakomponovaný humor, ktorý do jednotlivých scén pasuje parádne, čím zároveň pomáha vytvárať fungujúcu chémiu medzi jednotlivými postavami. Či už tými novými, ale aj starými. Je preto veľká škoda, že podstatná časť druhej polovice snímku zásadne mení svoj charakter, pričom sa z nej stáva tradične seriózna a priemerná Star Wars záležitosť s množstvom súbojov, výbuchov a svetelných mečov. V porovnaní s relatívne uvoľnenou a zábavnou prvou polovicou predstavuje tá druhá presný opak, čo v konečnom dôsledku zanecháva výraznú stopu na celkovej kvalite filmu. Po hereckej stránke sa tu popri stále výraznom Harrisonovi Fordovi (postava Han Sola) a menej výraznej Carrie Fisher (postava princeznej Leiy) objavuje nová dominantná dvojica hlavných postáv - John Boyega v roli bývalého Stormtroopera Finna a Daisy Ridley v roli opustenej scavengerky Rey. Len tak mimochodom, Daisy Ridley má možno ten vôbec najkrajší britský prízvuk, s akým sa divák môže stretnúť. Spomedzi zaujímavých vedľajších postáv je dôležité spomenúť Adama Drivera v roli Kylo Rena. Na margo jednotlivých postáv a obsadenia sa nemožno kriticky vyjadriť, keďže každá z postáv je napísaná vcelku solídne. Zároveň je medzi postavami zvládnutá chémia a funguje aj dôležitý prvok humoru. Najmä potom medzi Han Solom a Chewbaccom (Peter Mayhew), ale aj medzi Rey a Finnom. Obstojný je film aj po technickej a vizuálnej stránke, na ktorej čisté a výrazné farby sa dobre pozerá. Za zmienku stojí aj pestrá a pútavá výprava. Star Wars: The Force Awakens je jedným z mála, ak nie jediným filmom z celej ságy, ku ktorému sa snáď oplatí vrátiť a znovu si ho pozrieť. Nové postavy sa tu stretávajú s pôvodnými, film ponúka pôsobivý vizuál a vynikajúco je do celej veci zakomponovaný humor. Jedinou, ale najvýraznejšou chybou snímku, je polarita príbehu. Prvá polovica je zábavná, diváka baví a sleduje sa ľahko. O druhej polovici sa to isté už bohužiaľ povedať nedá. Tá takmer doslova reprezentuje tradičný stereotyp priemernosti obidvoch predchádzajúcich trilógií. Ak sa však cez túto skutočnosť, hoci dosť výraznú, dokáže divák preniesť, epizóda s číslom VII mu ponúka filmový zážitok s nálepkou lepšieho priemeru, ktorý určite pobaví. () (méně) (více)

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý