Attonitas

všechny plakáty

Polícia v opustenom kaštieli uprostred sídliska Radvaň v Banskej Bystrici nájde obhorené mŕtve telo. Študentka Jana má pocit, že je to jej bývalý, ktorému sa po prázdninách nevie dovolať. Navyše z okna privátu uvidí v noci v okne kaštieľa zvláštne tiene. Jej spolubývajúca, študentka filmovej fakulty Elena, sa vydá aj s Kamilom a kamerou do kaštieľa, aby to bližšie preskúmala. V kaštieli sa ozývajú čudné zvuky, vedľa nich z nevysvetliteľných príčin niečo spadne. To ich presvedčí, aby sa na kaštieľ pripravili dôkladnejšie. O týždeň Jana a jej štyria spolubývajúci z privátu, vybavení kamerami a vysielačkami obsadia na noc kaštieľ s cieľom zachytiť kamerami zvláštne úkazy. Netušia, že to, čomu budú čeliť v najbližších hodinách, bude za hranicami ich chápania aj vlastnej existencie. Situácia sa vymkne spod kontroly a zdá sa, že jediný dôkaz udalostí onoho večera sa nachádza na záznamoch kamier. (oficiální text distributora)

verbal

Tie maďarské péovéčka začínajú byť v poslednom čase ozaj pépéčé. Po Zle a Hot MILF from Poprad gets a creamy facial je toto už tretí kúsok, ktorý mi rozhýbal guľe, a tak ho len tak nepošlem do riti s pečiatkou amatérskej kokotziny. Traja bystrickí gájovia a dve štrbiny zbadali, že sa po miestnom dojebanom kaštieli v noci fláka akási čudná ektoplasma a rozhodli sa ju ponakrúcať, akože asi pre tyrúrka.kom. Vercajg si na to požičali bohovský, vôbec sa im netriasol, tento Jarda Mottel tiež nie je žiadny juvenilný drnkač lofasov, a tak z toho nakoniec vytrtli riadne bubavý a fasa prefíkaný ojeb. Pravdu povediac, bol by som ku koncu radšej, keby sa tam ozaj zjavil dáky bezhlavý chujko či krvilačná biela pizda, no som veľmi spokojný aj s týmto akože Hexenšusom. Nuž prijebávam zaslúžené plnotučné štyri a hneď plný dojmov s nádejou nakupujem na internetoch Horny teens assbanged in Nitra. ()

T2 odpad!

veru skoro tak dobré ako paranormal activity, dych berúci scenár, plný úžasných zvratov, strašidelných momentov,... nuž amatérsky výplach ako hrom ()

tron

Keď som mal písať o slovenských hororoch pre Howarda 1/2018, trocha som zostal zaskočený informáciou o tom, koľko hororov sa u nás urodilo (od kraťasov cez stredometrážne až po celovečerné). Jasné, desiatky to nie sú, ale vzhľadom na to, aká sme malá krajina a v akom stave je aj „uznávanejšia“ žánrová časť slovenskej kinematografie, nieto ešte okrajová hororová, som zostal ozaj prekvapený, že je toho pomerne veľa. Tvorcovia Attonitas si vybrali finančne asi najlacnejšiu hororovú odnož – found footage. A treba dodať, že na konci ponúkli fajn twisty a na začiatku sa (i vďaka vcelku dobrým hercom – Brajerčík a hlavne Marcinková, ktorá už hrala v krátkometrážnych hororoch Petra Czikraia Good Night a M is for Malnutrition) darí vybudovať pomerne kvalitná a seriózna hororová atmosféra (pekný kláštor). Nanešťastie, medzi slušným rozjazdom a fajn dojazdom sa nachádza asi trištvrte hodina monotónneho deja, kedy postavy blúdia nočnými priestormi a nikoho to príliš nezaujíma. 50 % ()

George Stobbart

Slovenský found footage horor z prostredia opusteného kaštieľa, kde sa nájde neidentifikovateľná mŕtvola. To nabudí záujem miestnych študentov, ktorí sa tu rozhodnú stráviť noc a nafilmovať si školský projekt. A ako to už tak býva, vypomstí sa im to, o čom sa divák môže presvedčiť z ich nahrávok. Síce som filmu zo začiatku nedôveroval, ale som rád, že nakoniec ide o vydarený horor. Slováci si uvedomili možnosti found footage a po slušnom počine "Zlo" prichádza (podľa mňa) ešte trochu lepší "Attonitas". Má síce svoje neduhy; určitú naivitu, lacné chybky v spracovaní a na nervy mi liezlo aj časté pretáčanie kamier a vracanie sa k záznamu, no ináč to funguje. Je tu atmosféra, napätie, ľakačky, dokonca aj zmyslupný scenár, miestami vydarený humor a odohraté je to lepšie než ktorýkoľvek z tých primitívnych SK shit TV seriálov. V rámci celosvetového FF hororu pohodový priemer, v rámci SK & CZ hororu jeden z vrcholov. Štvrtá hviezdička je síce len slabá a čisto subjektívna; z pocitu a chuti to podporiť, ale aj tak dobre. ()

*CARNIFEX*

Partia študentov prichádza do starého opusteného kaštieľa, kde polícia pred pár dňami našla zhorené telo neznámeho muža. Ideálna príležitosť na natáčanie ducha sa naskytne raz za život. A tak sa aj stane! Konečne sa nám naskytla príležitosť vzhliadnuť tento (doposiaľ podľa %) najlepší slovenský horor za posledných pár rokov. Smelo môžem vyhlásiť, že už to dlho nepotrvá a "spadne" tam kam patrí. Nie, že by bol "Attonitas" vyslovene sklamaním, pár atmosferický pasáži potešilo, pár nápadov zaujalo, no Bebjakove "Zlo" z Piešťan je oproti tomuto FF ala BlairWitch z Banskej Bystrice - veľdielom. Absolútne žiadnym z hororových prvkov nedokáže konkurovať (o zábave nemôže byť ani reč), hodnotenie podaktorých užívateľov je prehnané a zrejme si až príliš prajú úspech slovenskej tvorby, ako v skutočnosti naozaj môže dosiahnuť. Rozuzlenie s podaným vysvetlením síce potešilo (ale kto ho nečakal?), no celkový potenciál snímku zabilo tupé správanie hlavných postáv, ktoré by zablúdili aj v jednosmerke - 50%. ()

juta

Nic moc, celý film pořád dokola, lekačky nikde, jen parta strašpytlů, co se bojej každýho zvuku a ten konec jsem nějak moc nepochopil, co tím teda chtěli říct a kdo za tím vlastně stojí. Špatně udělané a tak nějak padlé na hlavu. ()

pornogrind

Slovenská hororová pecka.Dostala mě zcela nepřipraveného.Ze začátku jsem měl obavy,protože to vypadalo jako totální sračka,ale rychle se to rozjede a je to fakt mazec.Pro mě rozhodně lepší než skvělé Zlo.Proč mi Češi nemáme koule na to aby jsme natočili taky nějakou hororovou pecku?No možná jo.Na obzoru je film Svatý Mikuláš,ale ještě se mi zatím nedostal do ruky.Tak doufám,že to bude stejná pecka jako Attonitas ať můžu říct,že i mi Češi máme koule na pořádný horor. ()

dr.horrible

Ak neviete čo znamená slovo Attonitas, nezisťujte si to, je to pointa. Nasleduje SPOILERoidný komentár: Attonitas je hororový thriller o skupinke mladých, zavretých v opustenom kaštieli. Logické kixy vyplývajúce z námetu sa držia v únosnej miery a herci sú presne na úrovni žánrového (napríklad amerického) undergroundu - nie pod ním. Dá sa povedať, že celý film pôsobí uveriteľne. Vďaka zvolenej (skoro) found footage forme to nekazia ani herci, hudobný podklad je zvolený dobre, a ešte aj ten product placement je použitý nenásilným spôsobom. Pre mňa sa jedná o príjemné prekvapenie, pretože Attonitas sa mi takmer trafil do vkusu a najlepšie je, že sa nesnaží hrať iba na ľakačky. Dej sa prvú trištvrtehodinu vlastne nehýbe; režisér dávkuje napätie pozvoľna (uznávam, že na opustenemom baráku bez svetla sa toho moc pozkaziť nedá), zoznamujeme sa s postavami, budujeme si k nim vzťah (žiadna nie je vyslovene nesympatická). Zneistel som pri prvom zvrate a nadhodený rape and revange v závere to takmer pokazil. Výčitka patrí gore a scenár by sa obišiel (aspoň zčasti) bez vysvetľovania. To sú ale nedostatky úplne nepodstatné. Dej sa vyvinie inam a o gore tu teda absolútne nejde. Najlepšie sú scény, keď nič nevidíme a záver, tomuto (áno) slasheru - dodáva príjemne znepokojivý nádych exploitation. Z našich doterajších dvoch (troch, ak rátame Nič nekrváca večne) hororov je to ten ambicióznejší a budem veľmi rád, ak sa horor na Slovensku bude uberať týmto smerom. 75% ()

Jordan

Tento film vôbec nie je márny pokus o síce nadužívanú, no pre nezávislých filmátov stále lákavú formu found-footage hororu... slovenská kinematografia posledných rokov má už jeden vydarený pokus za sebou a to, že tento film akosi "prešumel", je možno aj dôsledok toho, že ZLO etablovaného režiséra Petra Bebjaka predbehlo v kinách Attonitas debutujúceho režírujúceho herca Jaroslava Mottla len o pár mesiacov. Napriek tomu je postránke príbehovej a scenáristickej Attonitas prepracovanejší. Nechýba mu sľubný rozbeh, ktorý diváka chytí a v závere aj celkom slušnú atmosféru. Občas naivnejšie herectvo a v závere tlačenie na pointovú pílu tomu trochu škodí, ale inak veľmi vydarený nezávislý nadšenecký film. ()

Anderton

Slovenský blér uíč má celkom slušný scenár, respektíve nás na konci čaká zásadné odhalenie. Potom ale nasleduje zásadné odhalenie číslo dva, ktoré to celé stavia ešte raz na hlavu a z nejakého toho morálneho hľadiska je to na konci značne rozporuplné. K žiadnemu strašeniu ani ľakačkám nedôjde, ale čakajú nás dlhé zábery na ohnisko a detaily tvárí ako zo spomínaného amerického lesa. O čo ide nie je jasné až do konca, bohužiaľ sa pri pointe odhalí aj to, prečo to vlastne ani skutočne strašidelné byť nemohlo. Možno keby sa to nesnažilo klamať telom a byť hororom, mohol to byť slušný thriller. Samozrejme stále husto nízkorozpočtový a amatérsky pôsobiaci. Rozhodne ale potešil napríklad strih a neustále sa vracanie o istý čas vzad, ale ani táto šikovná vecička nebola dostatočne využitá. ()

Frajer42

Na Slováky zřejmě slušné. Ovšem jako plnohodnotný horor mě tento počin poněkud nepřesvědčil. Příběh stojí těžce za exkrement. Partička divných lidiček chaoticky chodí a pobíhá po klášteře. Více než 30 úvodních minut se naprosto nic neděje. Posléze to není o moc lepší. Přichází série fingovaných smrtí, které se postupně překlenou v úmrtí skutečná. Závěrečná pointa je vrchol scénáristické stupidity. Jakýsi náznak atmosféry zde je. Bohužel je to pouze náznak. Za sebe dává slabé 2 kousky. ()

Campbell

Attonitas překvapil. Začátek mi připadal dost zajímavý a scény kdy se natáčely scény kde bylo ve starém kostele viděno světlo nebo když v pozadí je vidět muž aniž by si toho divák mohl všinmnout mi přišly hodně fajn a je vidět že Mottl FF žánru poměrně slušně rozumí. Film má slušnou atmosféru a ubil mě do křesla hodně slušně. Bophužel posledních 15 minut je hodně stupidních a přijde mi jako kdyby chtěly udělat plot twist jako z filmu Hra nebo Saw. Bohužel jim to nevyšlo a působí to strašně hloupě a naivně. Když nepočítám konec a herce kteří mi přišly celkem slabý tak můžu říct že po Zlo je tu další Slovenský horor v subžántu FF který se nemusí za nic stydět. ()

klerik

Druhý oficiálny slovenský horor a opäť znesiteľný. Ale... ZLO bolo jednoduché a vo vlastnej prostoduchosti zábavné. Skrátka pri troche režisérskeho talentu nemalo čo pokaziť. V Attonitas je tiež pár skvelých nápadov, ale tentoraz ide o niečo sofistikovanejšiu hru, než by sa na prvý pohľad zdalo. Pri spätnom pohľade tak paradoxne hororové pobehovanie po temnom kaštieli pôsobi trochu zbytočne dlhé. Herci odvádzajú slušné blairwitchovské výkony, lenže tým, že horor je premiešaný s krimitrilerom nie sú vystrašené spovede do kamery dostatočne silné, ako keby film končil "štandardne" (čiže v štýle BLAIR WITCH či REC). Vo výsedku tu máme niekoľko pôsobivých drobností ("opekačka"), priehrštie zaujímavých technických nápadov (využívanie policajných kamier, webkamera, pretáčanie filmu) a trochu pridlhý pobyt v tme (prekvapivo dobre nasnímanej tme, takže divák vidí všetko, čo treba). Po dlhšej dobe ide o žánrový film, kde si pri odchode z kina rekapitulujete, ako to celé vlastne bolo... Film sa možno tvári chytrejšie, než v skutočnosti je, ale určite sa dostatočne odlíšil od konkurencie, aby sa naňho nezabudlo. Ak chcete vidieť, ako sa dajú deväťdesiate roky (VRESKOT, TEMNÁ LEGENDA, TAJOMSTVO MINULÉHO LETA) natočiť modernejšie a na slovenský spôsob, pokojne skúste Attonitas... ()

Arsenal83

Iveta Malachovská povedala, že toto je najväčší horor, aký videla. Zrejme to bol jej jediný horor. Takmer hodinu sa tam nič poriadne nedeje, okrem toho, že slušné študentky Marcinková s Blesákovou sa vyjadrujú ako kočiš. Neherecké zjavy ako Guľa tam pobehujú v baníckej helme so svetlom namiereným presne proti ksichtu. Tak sa to zrejme robí. Keď sa nachádzaš v jaskyni alebo v tmavom dome, tak si nebudeš svietiť na cestu, ale rovno sebe do papule. Za dobrú pointu patrí filmu jedna hviezda. ()

SOLOM.

Poté co jsem byl upozorněn na velmi slušný slovenský found footage ZLO a Socialistický Zombi Mord, jsem se rozhodl, že se slovenské hororové tvorbě podívám na zoubek trochu důsledněji a tak jsem si hned samozřejmě obstaral několik dalších kousků. Tentokrát padla volba na Attonitas, který je mnohými nejčastěji srovnáván právě se ZLEM Petera Bebjaka z téhož roku. V této konfrontaci však v mých očích vyšel o dost lépe jako vítěz právě film ZLO. A to hlavně díky tomu, že se jeho tvůrce zbytečně nepouštěl do žádné překombinované zápletky a vyvaroval se nudným pasážím. Což Jaroslav Mottl nedokázal. Tedy alespoň dle mého… Ani Attonitas není vyloženě špatným zástupcem found footage, ale narazil jsem tu na několik slabin a hlavně zbytečně překombinovaných tvůrčích nápadů. Tou největší chybou bylo, že je tu velké množství doslova hluchých (nudných) pasáží, kdy jednotlivé postavy jen zmateně běhají po budově, řvou do vysílaček a do toho všeho se až nechutně třepe kamera. Jasně po vzoru slavnějších předchůdců tohle do tohoto subžánru prostě patří, což je taky důvod, proč found footage nikdy nebude patřit mezi moje nejoblíbenější. Dále tu máme několik rádoby zvratů, ze kterých jsme se měli doslova posadit na prdel, jenže v takovém „suchém“ podání to prostě nemělo šanci na větší úspěch. Navíc některé z nich naprosto postrádali logiku. Narazil jsem tu však i na řadu věcí, které se mi prostě líbily. Několikrát se zde objevila velmi vydařená atmosféra, nechybělo dokonce ani „gore“ či náznaky napětí, ovšem mnohem lépe by udělali, kdyby těch zvratů v ději nebylo až tolik a hlavně úplný závěr bych vynechal už úplně. Takhle však musím sáhnout k lehce podprůměrnému ohodnocení. Je mi líto, ale ZLO se mi líbilo mnohem víc. 40% ()

eraserhead666 odpad!

Jestli jsem tu sotva před chvilkou vychválil jiný slovenský found footage ZLO, tak k Attonitas mám pouze toto: Mottl zkoncentroval z found footage všechno zlé a špatné a udělal z toho film. Trpěl jsem více, než jakákoliv postava tohoto filmu. Viděno na BXM 2014. ()

Morholt

Ono se to po většinu času jeví jako tuctový FF horor s mládežníkama, kteří v opuštěném stavení blbnou s kamerou, až někoho či něco naserou a někdo nebo něco jim jejich skotačení začne pekelně znepříjemňovat. Sice to je slušně nasnímané, ale jinak nic, co by mě vystřelilo z ponožek. Kor když mám k FF negativní postoj. Navíc to na mě bylo občas strašně hysterické a to ječení ve slovenštině bylo mnohonásobně protivnější, než jekot anglický. Jenže pak přišli pointa a závěr a já si musel říct "Ty vole, tohle bylo fakt dobrý!" 75% ()

6thSun

FF moc nufunguje, páč jednak až nepříjemně často vidíme upocené xichty ze dvou centimetrů a jednak uvidíme i zfilmované myšlenkové pochody. Závěrečná zápletka to ale zabíjí úplně a celé to hází do kategorie WTF. ()