Attonitas

Horor / Thriller

Slovensko, 2012, 94 min

Jaroslav Mottl

Jaroslav Mottl

Slovenská kinematografia po novom miléniu, vie svoj smer. A je to hororový ( resp. mystery ) žáner. ZLO dokázalo, že na to máme, ATTONITAS to potvrdzuje. Aj keď mám stále v obraze jemne trápne ( ukričané ) herecké výkony a minimálnu originalitu formátu, dokážem si predstaviť kam by sa mali vstrebávať financie slovenských filmových štúdií, či komerčných televíznych staníc. A určite tým nemyslím šou typu TVOJA TVÁR ZNIE POVEDOME.(25.11.2016)

Attonitas překvapil. Začátek mi připadal dost zajímavý a scény kdy se natáčely scény kde bylo ve starém kostele viděno světlo nebo když v pozadí je vidět muž aniž by si toho divák mohl všinmnout mi přišly hodně fajn a je vidět že Mottl FF žánru poměrně slušně rozumí. Film má slušnou atmosféru a ubil mě do křesla hodně slušně. Bophužel posledních 15 minut je hodně stupidních a přijde mi jako kdyby chtěly udělat plot twist jako z filmu Hra nebo Saw. Bohužel jim to nevyšlo a působí to strašně hloupě a naivně. Když nepočítám konec a herce kteří mi přišly celkem slabý tak můžu říct že po Zlo je tu další Slovenský horor v subžántu FF který se nemusí za nic stydět.(3.12.2014)

• AlistairMir

Holky hezké a prostředí opuštěného kláštera taky, ale to je asi to jediné, co se dá na filmu vyzdvihnout. Vidět je velký kulový, postavy se chovají retardovaně, pobíhaj sem a tam, řvou, nadávaj a dělají vše proto, aby jim člověk přál smrt. Kdo čekal, že plíživé cosi bude v nocí pohlceném klášteru diváka děsit, ten se brutálně spletl. Za celej film se objevila asi jedna trochu napínavá scéna a zbytek je jak 10x louhovanej čajíček. Když to srovnám s jiným slovenským FF hororem, pyšnícím se jednoduchým názvem ZLO, tak Attonitas prohrává na celé čáře.(22.3.2017)

Slovenský found footage horor z prostredia opusteného kaštieľa, kde sa nájde neidentifikovateľná mŕtvola. To nabudí záujem miestnych študentov, ktorí sa tu rozhodnú stráviť noc a nafilmovať si školský projekt. A ako to už tak býva, vypomstí sa im to, o čom sa divák môže presvedčiť z ich nahrávok. Síce som filmu zo začiatku nedôveroval, ale som rád, že nakoniec ide o vydarený horor. Slováci si uvedomili možnosti found footage a po slušnom počine "Zlo" prichádza (podľa mňa) ešte trochu lepší "Attonitas". Má síce svoje neduhy; určitú naivitu, lacné chybky v spracovaní a na nervy mi liezlo aj časté pretáčanie kamier a vracanie sa k záznamu, no ináč to funguje. Je tu atmosféra, napätie, ľakačky, dokonca aj zmyslupný scenár, miestami vydarený humor a odohraté je to lepšie než ktorýkoľvek z tých primitívnych SK shit TV seriálov. V rámci celosvetového FF hororu pohodový priemer, v rámci SK & CZ hororu jeden z vrcholov. Štvrtá hviezdička je síce len slabá a čisto subjektívna; z pocitu a chuti to podporiť, ale aj tak dobre.(26.6.2014)

• schizmo

Poukud je found footage určitou nízkorozpočtovou odpovědí na standardní filmové řemeslo, pak musí být Attonitas jednoznačně nízkorozpočtovou odpovědí na found footage :D. Jestli se přenesete přes místy teatrální vystupování, přehrávání (přitom obsazení je poměrně sympatické), téměř nulové napětí a těžko uvěřitelné cokoli, zbude vám pouze hustá pointa a titulní / závěrečná naléhavá píseň od Esazlesa, která je beztak lepší, než cokoli co ve filmu uvidíme. Autorům rozhodně odporučuji, aby si vzali příklad z rovněž slovenského filmu Zlo!(22.12.2014)

• - Režisér Jaroslav Mottl věnoval film všem, kteří mu věřili, pracovali nad rámec svých povinností a sil a věnovali mu kus života. (Terva)

• - Když Petr (Peter Brajerčík) padá okolo 80. minuty na dveře, má na sobě černou bundu, avšak po nalezení je jen v bílém trikotu. (Terva)

• - Režisér Jaroslav Mottl a Gabriela Marcinková či Peter Brajerčík spolupracovali už v seriáli Horúca krv (2012), no vtedy ešte ako hereckí kolegovia. (Johnny.ARN)