Attonitas

Slovensko, 2012, 94 min

Jaroslav Mottl

Jaroslav Mottl
  • Terva

CITÁT - Vidím ji. Čas 11:25......... Natáčení na záznamové zařízení je příšerný. To může točit každý bez nějakého vzdělání a tak to pak taky vypadá. Příběh je to dobrý, ale chtělo to normální kameru. Ani snaha o jakési "komiksové" rozdělení obrazu, tomu nepomohla. CITÁT - Jdi do řiti s tou kamerou!!......... Koukat skoro celý film na hnusné ksichty z deseti centimetrů je fakt humus a horor. CITÁT - Aspoň sa tvár, že ťa to baví........... CHYBA VE FILMU: Když Eluna (Petra Blesáková), řečená Nina ve 36 minutě přikládá na ohniště velká polena, zůstanou na kupě asi tři kousky polen. Když pak za malou chvilku prochází kolem Peter (Peter Brajerčík) je u ohniště celá kupa polen. Ostatně kolem ohniště a polen se celý film dějí divné věci. Polena mizí, přibývají a zase mizí. Příkladem jsou situace kolem 40, 55 a třeba 59 minuty. CITÁT - Kurva! Do piče! Ty vole!......... Pokud vás nebaví zpíčený příběh, sledujte chování polen u ohniště, je to celkem zábava. Neuvěřitelně strašně jsem se bavil a polena mě donutily se na film dokoukat. Slovenská i Česká kinematografije je stále pod světovou úrovní, což je špatně. Až dokoukám film, půjdu si ven zapálit nějaký táborák a kdo ví, třeba i něco natočím na svůj telefon. CITÁT - Počuj ma dobre......... Ještě jedna zvláštnost: Klášter je starý a schátralý, ale některé dveře jsou jako nové a nalakované. CHYBA VE FILMU: Když Petr (Peter Brajerčík) padá okolo 80 minuty na dveře má na sobě černou bundu. Avšak po nalezení je jen v bílém trikotu. CITÁT - Vydrž, zavolám pomoc....pomóóć.....pomóóc!!!........ Attonitas - Neschopnost pohybu při plném vědomí. Dvě hvězdy za námět.(1.11.2014)

Horor natočený na mojom sídlisku bol pre mňa povinnosťou a nakoniec to ani nedopadlo tak zle ako som čakala. Herci sympatickí a vcelku presvedčiví, pointa predvídateľná, no cení sa aj snaha o originalitu.... Pre mňa podstatne lepšie ako jeho slovenský predchodca Zlo. Dávam s kľudným svedomím 3* aj za originálnu opekačku "špekáčika" :).(2.11.2014)

Zoberie sa pár peňazí, najlepšie z vlastného vrecka a ide sa točiť film. Omnoho prijateľnejšia alternatíva oproti " ostatným" kvázi slovenským filmom z rozpočtom. Zobrať opustený barák, pár hercov čo sa dobre poznajú a spraviť z toho found footage žánrovku je výborný nápad. A zrealizovaný je dobre. Mottl buduje atmosféru postupne. Atmosférou je ten film takmer dokonalý. Celkovo funguje veľmi dobre až na posledných 10 minút, kedy majú tvorcovia nutnosť začať vysvetlovať. Jednak názov Attonitas a jednak aj o čom to celé bolo. A to mi bohužiaľ skazilo dojem. Tak pracne budované postavy odrazu dostali plochejší výraz. Dejový zvrat je totiž naozaj podaný ako keby si ho tam niekto vyžiadal, pričom sa to dalo zaobísť aj bez neho. Takto mi to skazilo dojem a musím povedať, že viac ako by som si želal. Herci sú dobrý aj keď nie vždy im stopercentne verím ich emócie. Ale v konečnom dôsledku je to žánrovka ako vyšitá. Žánre sa v nej menia veľmi plynule a pritom si udržuje potrebný nadhľad. Nebyť konca dám 4 a označím to za milé prekvapenie. Takto je to slušná vec, ktorá ma mohla ako fanúšika duchárčiny úplne odzbrojiť ale to sa bohužiaľ nestalo. ////// Poznáte ten pocit, keď vám film nedá spať a vy si ho musíte hneď pozrieť znova, lebo si nie ste istý, či bol pre vás naozaj tak negatívny ako ste si mysleli? Po druhej projekcií musím povedať, že je to dômyselná hra s divákom. Veľmi dobre ukočírovná a veľmi dobre vypointovaná. Musím zvýšiť o jednu hviezdičku. Attonitas je ambiciózny projekt, o ktorom musíte rozmýšľať dlhšie ako pár minút a preto je omnoho funkčnejším ako by sa mohlo javiť. Viac takýchto filmov!(8.8.2014)

Slovenský found footage horor z prostredia opusteného kaštieľa, kde sa nájde neidentifikovateľná mŕtvola. To nabudí záujem miestnych študentov, ktorí sa tu rozhodnú stráviť noc a nafilmovať si školský projekt. A ako to už tak býva, vypomstí sa im to, o čom sa divák môže presvedčiť z ich nahrávok. Síce som filmu zo začiatku nedôveroval, ale som rád, že nakoniec ide o vydarený horor. Slováci si uvedomili možnosti found footage a po slušnom počine "Zlo" prichádza (podľa mňa) ešte trochu lepší "Attonitas". Má síce svoje neduhy; určitú naivitu, lacné chybky v spracovaní a na nervy mi liezlo aj časté pretáčanie kamier a vracanie sa k záznamu, no ináč to funguje. Je tu atmosféra, napätie, ľakačky, dokonca aj zmyslupný scenár, miestami vydarený humor a odohraté je to lepšie než ktorýkoľvek z tých primitívnych SK shit TV seriálov. V rámci celosvetového FF hororu pohodový priemer, v rámci SK & CZ hororu jeden z vrcholov. Štvrtá hviezdička je síce len slabá a čisto subjektívna; z pocitu a chuti to podporiť, ale aj tak dobre.(26.6.2014)

• schizmo

Poukud je found footage určitou nízkorozpočtovou odpovědí na standardní filmové řemeslo, pak musí být Attonitas jednoznačně nízkorozpočtovou odpovědí na found footage :D. Jestli se přenesete přes místy teatrální vystupování, přehrávání (přitom obsazení je poměrně sympatické), téměř nulové napětí a těžko uvěřitelné cokoli, zbude vám pouze hustá pointa a titulní / závěrečná naléhavá píseň od Esazlesa, která je beztak lepší, než cokoli co ve filmu uvidíme. Autorům rozhodně odporučuji, aby si vzali příklad z rovněž slovenského filmu Zlo!(22.12.2014)