Attonitas

Horor / Thriller

Slovensko, 2012, 94 min

Jaroslav Mottl

Jaroslav Mottl

Slovenská hororová pecka.Dostala mě zcela nepřipraveného.Ze začátku jsem měl obavy,protože to vypadalo jako totální sračka,ale rychle se to rozjede a je to fakt mazec.Pro mě rozhodně lepší než skvělé Zlo.Proč mi Češi nemáme koule na to aby jsme natočili taky nějakou hororovou pecku?No možná jo.Na obzoru je film Svatý Mikuláš,ale ještě se mi zatím nedostal do ruky.Tak doufám,že to bude stejná pecka jako Attonitas ať můžu říct,že i mi Češi máme koule na pořádný horor.(15.4.2015)

• eraserhead666

Jestli jsem tu sotva před chvilkou vychválil jiný slovenský found footage ZLO, tak k Attonitas mám pouze toto: Mottl zkoncentroval z found footage všechno zlé a špatné a udělal z toho film. Trpěl jsem více, než jakákoliv postava tohoto filmu. Viděno na BXM 2014.(18.11.2014)

• *CARNIFEX*

Partia študentov prichádza do starého opusteného kaštieľa, kde polícia pred pár dňami našla zhorené telo neznámeho muža. Ideálna príležitosť na natáčanie ducha sa naskytne raz za život. A tak sa aj stane! Konečne sa nám naskytla príležitosť vzhliadnuť tento (doposiaľ podľa %) najlepší slovenský horor za posledných pár rokov. Smelo môžem vyhlásiť, že už to dlho nepotrvá a "spadne" tam kam patrí. Nie, že by bol "Attonitas" vyslovene sklamaním, pár atmosferický pasáži potešilo, pár nápadov zaujalo, no Bebjakove "Zlo" z Piešťan je oproti tomuto FF ala BlairWitch z Banskej Bystrice - veľdielom. Absolútne žiadnym z hororových prvkov nedokáže konkurovať (o zábave nemôže byť ani reč), hodnotenie podaktorých užívateľov je prehnané a zrejme si až príliš prajú úspech slovenskej tvorby, ako v skutočnosti naozaj môže dosiahnuť. Rozuzlenie s podaným vysvetlením síce potešilo (ale kto ho nečakal?), no celkový potenciál snímku zabilo tupé správanie hlavných postáv, ktoré by zablúdili aj v jednosmerke - 50%.(23.10.2014)

• Terva

CITÁT - Vidím ji. Čas 11:25......... Natáčení na záznamové zařízení je příšerný. To může točit každý bez nějakého vzdělání a tak to pak taky vypadá. Příběh je to dobrý, ale chtělo to normální kameru. Ani snaha o jakési "komiksové" rozdělení obrazu, tomu nepomohla. CITÁT - Jdi do řiti s tou kamerou!!......... Koukat skoro celý film na hnusné ksichty z deseti centimetrů je fakt humus a horor. CITÁT - Aspoň sa tvár, že ťa to baví........... CHYBA VE FILMU: Když Eluna (Petra Blesáková), řečená Nina ve 36 minutě přikládá na ohniště velká polena, zůstanou na kupě asi tři kousky polen. Když pak za malou chvilku prochází kolem Peter (Peter Brajerčík) je u ohniště celá kupa polen. Ostatně kolem ohniště a polen se celý film dějí divné věci. Polena mizí, přibývají a zase mizí. Příkladem jsou situace kolem 40, 55 a třeba 59 minuty. CITÁT - Kurva! Do piče! Ty vole!......... Pokud vás nebaví zpíčený příběh, sledujte chování polen u ohniště, je to celkem zábava. Neuvěřitelně strašně jsem se bavil a polena mě donutily se na film dokoukat. Slovenská i Česká kinematografije je stále pod světovou úrovní, což je špatně. Až dokoukám film, půjdu si ven zapálit nějaký táborák a kdo ví, třeba i něco natočím na svůj telefon. CITÁT - Počuj ma dobre......... Ještě jedna zvláštnost: Klášter je starý a schátralý, ale některé dveře jsou jako nové a nalakované. CHYBA VE FILMU: Když Petr (Peter Brajerčík) padá okolo 80 minuty na dveře má na sobě černou bundu. Avšak po nalezení je jen v bílém trikotu. CITÁT - Vydrž, zavolám pomoc....pomóóć.....pomóóc!!!........ Attonitas - Neschopnost pohybu při plném vědomí. Dvě hvězdy za námět.(1.11.2014)

Zoberie sa pár peňazí, najlepšie z vlastného vrecka a ide sa točiť film. Omnoho prijateľnejšia alternatíva oproti " ostatným" kvázi slovenským filmom z rozpočtom. Zobrať opustený barák, pár hercov čo sa dobre poznajú a spraviť z toho found footage žánrovku je výborný nápad. A zrealizovaný je dobre. Mottl buduje atmosféru postupne. Atmosférou je ten film takmer dokonalý. Celkovo funguje veľmi dobre až na posledných 10 minút, kedy majú tvorcovia nutnosť začať vysvetlovať. Jednak názov Attonitas a jednak aj o čom to celé bolo. A to mi bohužiaľ skazilo dojem. Tak pracne budované postavy odrazu dostali plochejší výraz. Dejový zvrat je totiž naozaj podaný ako keby si ho tam niekto vyžiadal, pričom sa to dalo zaobísť aj bez neho. Takto mi to skazilo dojem a musím povedať, že viac ako by som si želal. Herci sú dobrý aj keď nie vždy im stopercentne verím ich emócie. Ale v konečnom dôsledku je to žánrovka ako vyšitá. Žánre sa v nej menia veľmi plynule a pritom si udržuje potrebný nadhľad. Nebyť konca dám 4 a označím to za milé prekvapenie. Takto je to slušná vec, ktorá ma mohla ako fanúšika duchárčiny úplne odzbrojiť ale to sa bohužiaľ nestalo. ////// Poznáte ten pocit, keď vám film nedá spať a vy si ho musíte hneď pozrieť znova, lebo si nie ste istý, či bol pre vás naozaj tak negatívny ako ste si mysleli? Po druhej projekcií musím povedať, že je to dômyselná hra s divákom. Veľmi dobre ukočírovná a veľmi dobre vypointovaná. Musím zvýšiť o jednu hviezdičku. Attonitas je ambiciózny projekt, o ktorom musíte rozmýšľať dlhšie ako pár minút a preto je omnoho funkčnejším ako by sa mohlo javiť. Viac takýchto filmov!(8.8.2014)