poster

Proč chudoba? (TV seriál)

 • USA

  Why poverty ?

 • Francie

  Poor us - an animated history

 • Slovensko

  Prečo chudoba?

Dokumentární

USA / Velká Británie / Francie / Německo, 2012, 8x52 min

Producenti:

Femke Wolting
(další profese)
 • Aelita
  ****

  Park Avenue – Zhruba od konce 70. let se jedno procento světové populace, takzvaní superbohatí, přestali zajímat o zbytek lidstva. Žijí sice na stejné Zemi, ale v jiném světě. (Je to nejvýpovědnější dokument z celé série, protože ukazuje, kdo a co způsobuje chudobu. Odpověď zní – lidé a chamtivost.) ____ Vítej na svět – Dítě je vetřelec, který může způsobit smrt matky, i ztroskotanec vyhozený z ráje do bouřného moře života. ____ Ukradená Afrika – Každý systém se dá obejít i zneužít a nezáleží ani tak na systému jako hlavně na charakteru člověka. Současný globální hospodářsko-ekonomický systém je nastaven ve prospěch nadnárodního kapitálu bez ohledu na národní nebo státní příslušnost. ____ Solární mámy – Čirá existence zasažená "světlem" (s)potřeby, která vyvolává v člověku neklid, ne-li neuspokojenost, a pohání ho na principu "o čem nevím, bez toho se obejdu, o čem vím, po tom toužím", což se samozřejmě vztahuje jen na to, co přináší potěšení, pohodlí, slast. Potřeba nově objeveného civilizačního blaha, které se vzápětí stává nezbytným, je jedním z motorů veškerého civilizačního dění. ____ Honba za půdou – Nálety novodobých biblických sarančat, po kterých zůstává poušť. ____ Vzdělání po čínsku – je dnes stejné jako vzdělání po americku či po evropsku, co se týká následného pracovního uplatnění. ____ My chudáci – v animovaném filmu, který by byl lepší, kdyby myšlenky v něm tolik nepřeskakovaly a byly by souvislejší. ____ Výsledná pachuť po sérii těchto různorodých, zajímavých a trefných dokumentů plyne z bezmoci jednotlivce v globálním světě, kde zvítězily chamtivost, podvod a bezohlednost. Dnešní liberální svoboda kapitálu je systém, který se dá popsat jako vložení veškeré individuální zodpovědnosti za plávání v oceánu nerovných možností na člověka, kdy na druhý břeh pohodlně a bezpečně dopluje pouze ten, kdo vystartoval na luxusní jachtě doprovázené a chráněné státní nebo osobní válečnou flotilou. Jinak řečeno je nemožné čestně vyhrát hru Monopoly, když někteří hráči již od začátku mají více aktiv, mohou měnit pravidla ve svůj prospěch a navíc s rostoucí dominancí ztrácejí soucit a potřebu být solidární. Právě bohatí lidé obhajují zištnost ba hamižnost a mravnost honby za osobním prospěchem (Paul Piff zde vysvětluje výsledky svých experimentů, o kterých je zmínka na začátku dokumentu Park Avenue: http://www.ted.com/talks/paul_piff_does_money_make_you_mean, ovšem závěr vystoupení zní až příliš idealisticky). ___ Celá série dokumentů na ČT: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10418848677-proc-chudoba/212382554020008-park-avenue/video/)(24.5.2014)

 • Paity
  ***

  Vlastně odpověď na otázku, kterou dokument ve svém názvu má, nedostanete, alespoň ne přímo, přesto se ale jedná o jeden z mnoha zajímavých pohledů na problém chudoby. Spíše však, než o popis stavu jde o dílko, které má informace v něm obsažené "vykřičet" do světa. A snad se to i povedlo.(26.7.2013)

 • SiMMaS
  ****

  Ukradená Afrika - 4*(4.11.2013)

 • agassi68
  ****

  Videl som diel Vzdelanie po čínsky. Klasika - plno akože VŠ, kde od vás /chudobných študentov z vidieka/ zoberú posledné peniaze, akože vás vyškolia akože učitelia a potom s akože diplomom si hľadáte prácu. Na to potrebujete ďalšie peniaze, ktoré si požičiate od tvrdo makajúcich a predsa chudobných príbuzných. Samozrejme so znalosťami z akože VŠ to máte ťažké a tak vás vypoklonkujú. Kolotoč pokračuje.. Nečudujem sa rapídnemu nárastu samovrážd. U nás to tiež začína byť veľmi podobné..(13.12.2012)

 • fragre
  ****

  Protože chamtivost. Série dokumentů s úrovní kolísavou, ale svým tématem zásadní. Zdá se, že nejvyšší svobodou nastupujícího systému je svoboda vydělávat bez přihlédnutí k jakékoliv slušnosti a bez ohledu na jakékoliv následky. Našinci tak vnuká se myšlenka, že ten třídní boj, který byl jako idea po listopadu '89 odsunut do kategorie neslušných smyšlenek jako jsou antisemitismus či nacismus, přece jen probíhá. Ovšem nevedou ho fanatičtí komunističtí agitátoři, ale globální korporace. Jak už je to někde v Bibli: Kořenem všeho zla je láska k penězům.(8.6.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace