Veronika se rozhodla zemřít

Veronika Decides to Die

USA, 2009, 99 min

Jednym slovom nadhera. Tento film mi priniesol absolutnu audio-vizualnu rozkos, ktora len tak lahko nepominie. Nemam k tomu viac co povedat, kto uvidi, ten pochopi. Kazdy jeden zaber z reziserkinej ruky bol pre mna rajom na zemi.(1.12.2009)

Veronika se rozhodla zemřít je psychologické drama, v němž je nastaveno zrcadlo nechuti, resp. chuti do života. Scény jsou skvěle zaranžované a podbarvené vynikající hudbou, což jim dodává větší hloubku. Samotné ztvárnění sebevraždy je velmi dobře vylíčené a působí opravdu sugestivně, na čemž má opět obrovský podíl písnička hrající na pozadí. Rozuzlení je skvělé, chvílemi jsem jej očekával, ale tvůrci si s divákem pěkně pohráli, tudíž jsem nakonec od své domněnky upustil. Veronika Decides to Die je působivý a povedený snímek, který hodnotím slabšími, avšak zaslouženými 4*. Myslím, že hodně lidí občas pociťovalo stejné pocity, o nichž Veronika na začátku hovoří, mnozí z nich jistě i přemýšleli o sebevraždě a chtěli umřít, ale jakmile by se dozvěděli, že opravdu umírají, přepadla by je neskutečná chuť žít.(17.11.2010)

• Faidra

"Pravé já je to, co jste vy." Tak na to bych v životě nepřišla. Ještěže toho Coelha a jemu podobné servírovače instatního duchovna a předžvýkávače pseudohlubokých životních pravd máme, protože kdo ví, k čemu bychom se museli jinak uchýlit, třeba i k nedejbože samostatnému myšlení. Nehodlám vyvozovat nic z toho, že mu to milióny baštěj, on Faidřin přijímač rozhodně není poruchoprostej, ale nemůžu v duchu nepřirovnávat pocit coelhofilů, že v jeho dílech něco strašně zásadního objevili, k době, kdy jsem měla přiskříplý nerv, následkem čehož jsem se čas od času kácela k zemi a mužům z mého okolí stouplo sebevědomí, protože i ten nejnezajímavější mohl bez uzardění tvrdit, že se mi před ním podlomila kolena... Prostě tahle lovestory holky, která si myslela, že večeře o čtyřech chodech rovná se tři tuby prášků a láhev vodky, a kluka, co zřejmě studoval vyšší hereckou školu úchylnýho čumění u Edwarda Cullena (chtě nechtě jsem si vzpomněla na ten vtip: "Moje žena má v tomhle filmu hodně obtížnou roli. "Vždyť ani neotevře pusu." "No právě"), plná klišé, nicneříkajícího blábolení, melancholického drnkání a nejuhozenější sexuální scény, co jsem za dlouhou dobu viděla, se mě rozhodla vytočit celkově a svým pohledem na lidskou duši v krizi konkrétně.(16.7.2012)

Má-li člověk pocit, že není všechno oukej, že víc kouká z okna a zírá na stromy, než sleduje sled událostí, přemýšlí víc, než je zdrávo a uzavírá se na záklopku, pak musí zákonitě přijít sesypání se. A nemusím bejt obrněnej transportér. Veronika byla setsakramentský tintítko a tíha svědomí tak heavy, že proskočila sama sebou a ocitla se v baráku s diagnózou Smrti, v žabkách, s klavírem a jedinou otázkou: Má to cenu? A já říkám, že má, protože určuje-li život náhoda, pak bylo úplně bombový, že mi hodil tenhle film do klína zrovinka v čase, kdy jsem to nejvíc potřeboval a solidně mi nafackoval. Jsem zvědavej, jak dlouho mi to vydrží :) Mazal tov!(18.9.2010)

Spousta krásné i kruté pravdy zachycena v pocitech a jejich projevení .. Kdo umí naslouchat a vnímat, toho to ovládne .. kdo neumí .. bude se nudit. Nádherný konec. Mrzí mě, že jsem ještě nečetla knihu .. :)(1.2.2013)