Veronika se rozhodla zemřít

Veronika Decides to Die

USA, 2009, 99 min

Masturbační scéna je nádherná.(8.4.2011)

Božská Sarah Michelle Gellar a minimalisticky absolutní ředitel Davida Thewlise mě dovedli k fascinujícímu rozporu. K filmu, který se dechberoucím způsobem rozvypráví, na dlouhou dobu potom zastaví, zdržuje, pocuchává všechna očekávání a přesto skončí tak dokonalou katarzí, že se těžko držím od nejvyššího hodnocení. Druhé zhlédnutí pak tohle nadšení určitě podpoří. Nepamatuji, kdy jsem si naposledy tak moc přál, aby nikdy nepřišel konec filmu a nakonec fascinovaně uznal, jak právě závěr dodal všemu řád a lehký punc geniality. Zatím 85%(30.12.2009)

Originální námět o tom, že nejlépe lze v člověku probudit chuť k životu tím, že ho mu ho někdo začne upírat. Skvělý začátek a první polovina. Pak začíná být trochu příliš průhledné, kam příběh směřuje, což vyprávění malinko podtrhává nohy. Naprosto bezchybný je zde David Thewlis.(2.11.2012)

Pre mňa nádherné prekvapenie.Voči záveru mám trochu výhrady, ale to nevadí.To je len detail.Všetko ostatné, funguje na 1000%. Edit (obsahuje SPOILERy): Tak som dočítal knihu. Film som videl prvý, čo ma trochu mrzí a zároveň som rád.Keď som ho pozeral, dostal ma (o súčasných autorov sa moc nezaujímam - česť výnimkám - a o filmoch ktoré idem pozerať si tiež toho moc nezisťujem.Takže som vlastne vedel iba že ide o samovraždu a že väčšia časť sa odohráva na psychiatrii.Proste dve moje obľúbené témy v jednom).Málo čo sa mi takto trafí do pocitov a hovorí mi z duše. Vadil mi iba ten koniec.Akonáhle sklonila hlavu sediac na lavičke, mali naskočiť záverečné titulky, film mal skončiť a Veronika zostať mŕtva. Vzhľadom na dej ktorý tejto scéne predchádzal, mi to ale (ešte raz) nevadilo a v priebehu toho týždňa, som si to pustil ešte tri krát... Kniha je iná. Jedna vec je, že Youngovej Veronika Decides to Die patrí medzi najdoslovnejšie a najpresnejšie knižné adaptácie, podľa môjho názoru vôbec; a druhá vec, že vyznenie nakoniec pôsobí úplne inak. Coelhov štýl mi až do úplného záveru moc nesedel; neprišiel mi ničím výnimočný a pri vetách ako "Každý z nás je svojim spôsobom blázon", som gúľal očami, aké je to neoriginálne.A potom prišiel, len tak medzi rečou, záver ktorý som poznal a ja som bol rád, veľmi rád, ako som im to prial.A narcistický doslov vo filme nepoužitý (nepoužiteľný), ma presvedčil o tom, že kniha je predsa len o trošku...ja neviem; dôležitejšia. Mrzí ma že som ju čítal až po zhliadnutí filmu, pretože som prišiel o moment prekvapenia a som preto rád, že som si neskazil dojem z výborného filmu. Kto nevidel/nečítal, odporúčam. Veľmi pekné(9.6.2012)

Pesimisté nechť si prolog nechají vytesat jako epitaf dřív, než se neodvolatelně utvrdí ve své pošmourné vizi, která jim našeptává, že realita je to, za co ji považuje většina a jen oni nejsou s to ji přijmout - vypsaný možná nebude vyznívat tak beznadějně, jako hlas zjitřené duše - v opačném případě se myšlenky přemění v definitivní stav, nebo v jeho trýznivější podobu - kolikrát bude třeba ještě zemřít, abychom si zasloužili smrt? I s ní je to totiž stejné, jako se vším ostatním, až když se s ní blíže seznámíme, začneme se jí bát, stejně, jako nelze od všeho prchnout bez snahy o řešení, život se nám pak může stát soukromou Planetou opic... O smrti, smutku a ztrátě nadějí, ale i o zázracích, které pro oči nevidíme - tím vším je příběh Veroniky, která se rozhodla zemřít. V hodinu dvacet dva se přihodilo něco, oč jsem vůbec nestála a scénárista podcenil, i tak ale mohu mluvit o nevšední podívané, na které měl vedle citlivě zakomponované hudby podíl i výborný David Thewlis a především oduševnělý výkon Sarah Michelle Gellar.(4.1.2014)

• - Veronika Deklava (Sarah Michelle Gellar) nosí hodinky značky Seiko. (dyfur)

• - Na motivy knižní předlohy "Veronika se rozhodla zemřít" od Paula Coelha se inspirovala i kapela Saturnus a albem z roku 2006 "Veronika Decides to Die". (Seabeast)

• - Aidan Quinn a Bridget Fonda byli zvažováni do role Mari a Dr. Blakea (v knize dr. Igor). (becki_tu)