Čti mi ze rtů

Čitaj mi z pier

Read My Lips

Krimi / Drama

Francie, 2001, 115 min

Osvěžující netypicky milostné drama. I když je vždy předem jasné, že když se ve filmu sejdou dva osamělí lidé, ať už jakkoliv jsou rozdílní, tak se spolu zákonitě nějak zapletou. Pro mě dobrá alternativa k americkým nebo britským romantickým komediím, tohle je vážně úplně jiná love story. ____Závěrečná past byla brilantní. /16. 7. 2010/__________ Po opětovném shlédnutí přidávám pomyslmou půlhvězdičku. Ve filmu je skvěle využitý motiv rukou, které jsou prázdné, zraněné, něžně se dotýkající a teprve na konci dosáhnou cíle - obejmou někoho._____ A zvuk i obraz výstižně předvádějí to, co je jasně dané hrdinčinou hluchotou. Ona neslyší všechno a ví to, ale ani ostatní "nepostižení" lidé nevidí, neslyší a hlavně nevědí vše, co se kolem nich děje. Jednají jen podle útržků událostí, které se k nim dostanou. Tak i rozhodnutí okrást zloděje padne na základě matoucích a nejistých důkazů._____ Ve zkratce tohle vystihuje minipříběh Paulova kurátora, o kterém se divák může jen domýšlet, co a proč se stalo. Poulův a Carlin příběh zná důkladněji, ale je jasné, že ani tady neví vše._____Nahrává tomu i záměrně nepřesná kamera a záběry jakoby přes klíčovou dírku. Oproti většině polopatistických filmů, tohle dílko dává příležitost, aby si divák mnohé motivy a jednání vysvětlil podle sebe. Díky za to.(16.7.2010)

Vincent Cassel a Emmanuelle Devos v tomto filmu předvedli svůj dokonalý herecký um. Vincent tu hraje zlodějíčka, jehož postavu se snaží zjemnit tak, jak jsem to v jeho předešlých filmech ještě neviděl. Co naplat, pořád je to hodně málo a pořád jsem z něj měl obrovský respekt. Hra jeho očí je evidentně mocná čarodějka. Emmanuelle Devos tu pro změnu hraje nešťastnou osobu, která se snaží ve svém světě najít kus dobra. Ostatní se jí v práci smějí a já tomu popravdě nerozumím, protože krásnější francouzskou herečku bych málo kde dohledal. No a tihle dva se následně sejdou a kdyby se tak výrazně nevyužívali, asi bych dal i pět hvězd.(17.11.2015)

Tem film mě prostě nezačal zajímat. Těžko se mi říká, co je na něm špatně. Sice se mi vizuálně nelíbil, ale to neberu jako chybu, spíš věc vkusu nebo i nálady. Asi na něm není špatně nic, jen mě hezky postaru nebavil. Postavy mě nezajímaly, odhadnutelný děj nestrhnul. Svou roli v tom asi hraje moje celková nedůvěra v současný francouzský film - překonat ji dá asi víc práce.(15.9.2013)

Dramaticko romantické príbehy, ktoré stoja za to. Tak na toto je Jacgues Audiard fakt odborník. Zaujímavá zápletka, aj rozuzlenie. Síce mi vadili fúzy Vincenta Cassela, ale inak v pohode :-)(27.3.2013)

Ona ho naučila dobrým spôsobom, on ju tým zlým. "Il va lui apprendre les mauvaises manières... Elle lui apprendra les bonnes". [MFF Cinematik 2011, Piešťany](13.9.2011)