Pozdravy ze spermabanky

• slovenský

Pozdravy zo spermobanky

Komedie / Drama

USA, 2013, 105 min

Viděl jsem, pamatuji si, zapomněl jsem detaily, prošumělo to mým mozkem bez toho, že by po sobě zanechalo něco pozitivního i negativního. Což je vlastně plus. Jako jednohubka se geniálním českým názvem chlubící film rozhodně neztratí.(20.7.2014)

Největší problém tohoto filmu spatřuji v tom, že se jaksi neví, jestli to je teda komedie nebo drama. A tohle zápolení vede k tomu, že na mě snímek působí rozpačitě a nedotaženě. Scénarista a režisér mohl zvolit cestu ztřeštěné komedie, Vince Vaughn je na ně expert a to se mu klidně mohlo povést bez nechutných či trapných vtipů. Anebo mohl zvolit vážnější notu, zaměřit se na tři, čtyři nejzajímavější potomky a jejich postavy více rozpracovat. Takhle se bruslí celou stopáž po povrchu a výsledek je nijaký. A americký závěr nás Evropany vede opět pouze k povzdechu : "další trapný happyend". U mě to však nic nemění na oblibě Vince Vaughna, ten může natočit cokoli a já mu rád odpustím.(26.8.2014)

Pro mě osobně nesmírně příjemné filmové překvapení. Trailer příliš nadějně nevypadal - a popravdě řečeno, kdybych na to nedostal v práci lupeny, v životě by mě nenapadlo na to jít. A to by zrovna v tomto případě byla strašná škoda, protože tenhle film vážně za vidění stojí. Šílený námět nečekaně ústí v chytrý a zábavný příběh o chlápkovi, který si na stará kolena začne dávat život do kupy - a je na to radost koukat. Třeba už jen proto, že tenhle film stojí stranou všech těch současných filmů zaplněných nádhernými mladými lidmi v trendy outfitech a pracujících v reklamě. Hlavní (anti)hrdina je řidič dodávky s masem, jeho holka je policajtka, a nad hlavou mu celou dobu visí Damoklův meč starých dluhů - civilnější dějové zasazení aby pohledal. Myslím, že minimálně od premiéry Lítám v tom nebyl v kinech podařenější film o životě a o tom, co je v něm skutečně důležité. Obávám se však, že tenhle film proběhne sály multikin dosti v tichosti, třeba i vinou obsazení no name herci a úchylného českého názvu, který slibuje docela jiný film. Osobně bych neměl problém dát tomuto filmu i plné hodnocení, ale na to mi tam přece jenom pár věcí nesedlo - třeba už jen ta myšlenka, že by nějaké děcko ze zkumavky chtělo poznat svého biologického otce - proboha jako proč?! A krom toho si myslím, že ani ten počet Davidových dětí není nijak extrémní - napadá mě hned několik týpků z historie, jejichž počty levobočků by šly velmi pravděpodobně také počítat na stovky. Skutečnost, že současného člověka šokuje představa, že by něco takového bylo možné i v současnosti, svědčí o tom, že jsme se stále nezbavili obav z toho, jak si lidskou reprodukci stále víc podmaňuje medicínsko-farmaceutický komplex s jeho chladně racionálním přístupem. Děti ze zkumavky běhají na naší zemi relativně krátce - a tenhle film je více než podařenou reflexí kontroverzních otázek spjatých s asistovanou reprodukcí a toho, jak se jejím prostřednictvím náš svět mění přímo před očima. Otázku, kdo že je vlastně otcem dítěte, které vychoval jiný člověk než biologický rodič, nechť si každý po zhlédnutí tohoto filmu zodpoví sám. Za mě silné 4 hvězdy s náběhem k maximu.(28.11.2013)

• Xmilden

Nápad poměrně osvěžující, zpracování dosti nudné. Ukázková rodinná hollywoodská klasika jako vystřižená. Divák ani na moment nemá obavy že by něco nevyšlo. Peníze pro hlavního hrdinu se najdou, takže své dluhy zaplatí. Přítelkyně jej bůhvíproč hrozně moc miluje, jeho biologické děti jej také milují. Když nad tím tak přemýšlím, tak je mě z podobného agitkového filmu až špatně a snižuji hodnocení. 45%(14.3.2014)

Trailery sľubovali tradičnú potrhlú vaughnovku, ale na moje prekvapenie sa Vince vydal po vzore Stillera alebo Carreyho a natočil si umiernený filmík, ktorý sa viac zameriava na obsahovú stránku a netlačí na pílu s prvoplánovou komédiou. Na prvý pohľad možno film vyzerá priemerne, americky a tuctovo, z dlhodobého hľadiska ide však o úprimnú, miestami priam sentimentálnu komédiu, ktorú treba čítať medzi riadkami. Vtipné momenty samozrejme nezapadajú prachom, ale všetko je to o vývine charakterov jednotlivých postáv so zameraním na Davida Wozniaka. Námet tohto remaku je pomerne svieži a zaujímavý, rozhodne však ťažký na spracovanie a veľmi ľahko mohol spľasnúť ako bublina. Nestalo sa a Scottov remake vlastného filmu sa podaril v rámci žánru veľmi dobre. 75%.(26.6.2014)

• Chris Pratt

• - Keď sa David (Vince Vaughn) a Brett (Chris Pratt) rozprávajú večer na dvore o deťoch, vidíme ako Brettov syn schádza po schodoch smerom k pieskovisku a vzápätí z domu vychádza Brettova dcéra, ktorá ide na dvor. V ďalšom zábere vidíme, ako Brett hovorí svojmu synovi, aby nešiel na piesok, no v zábere je vidieť ako z domu opäť vychádza jeho dcéra, ktorá už dávno mala byť na dvore. (Hudakfilms)

• - David Wozniak (Vince Vaughn) má hnedé oči, no veľké množstvo jeho potomkov má oči modré. Z genetického hľadiska, nakoľko je "gén hnedých očí" dominantný, to nie je možné. (Lukoh)

• - V scéne, kde David (Vince Vaughn) pozýva Vigga (Adam Chanler-Berat) hrať basketbal, Viggo práve číta "Kritiku čistého rozumu" od Immanuela Kanta. (misterz)