Indiánské léto

Zvuk:

Jan Čeněk

Scénografie:

Ondřej Nekvasil

Gedeon byl jedinej opravdu zajímavej režisér, který se v 90. letech objevil. Ten film "to" má v sobě - to se pozná hned, protože i Gedeon "to" v sobě má...jen ty lidi, co "tomu" nerozuměj, těch je tady nějak hodně...jen kdo dal pět, tak "to" chápe...a kdo "to" nechápe, tak ani nepochopí... edit (11.3.12) - naprosto suverénní, dokonalý debut, který neztratil - podobně jako rané Formanovy filmy - nic ze své svěžesti. Všichni jsou ohledně tohodle filmu vedle, možná proto, že to je záměrně naprosto vnějškově neakční a záměrně to používá repetici jako hlavní princip - repetici a variaci jako v hudbě, ale todle je ryzí filmařina a nesmírně poctivé a pocitové dílo, dokonale vybroušené jak scénáristicky (tak parádní dialogy jako Gedeonovy jsem viděl právě taky jen u Formana), tak režijně a vizuálně, a samozřejmě herecky. Pro mě, spolu s druhým jeho filmem, jednoznačně to nejlepší, co jsem u nás v 90. letech viděl.(16.10.2009)

• Tosim

Záměr asi nebyla nuda a já se nudil. Tyhle filmy s nicneříkajícími dialogy mi prostě nic neříkají, i když chtějí říct asi hodně :-) Oceňuju pokus o zajímavý film, nicméně aby byl zajímavější, chybí mu větší propracovanost. Zkrátka nebýt velice trefné parafráze na jeden můj oblíbený film, dopadlo by to ještě hůř ;-)(24.5.2003)

I kdyby film nenabízel nic jiného (jako že nabízí), než záznam jedné zábavy se skupinou Brutus, stojí to za to. Tahle skoro místní kapela a prostředí jejích koncertů - to je téma na samostatný sociologický výzkum.(10.8.2007)

Divná Maruš, ještě divnější Klára a jejich divní ctitelé. Výborně zrežírovaný banální příběh se záměrně absurdním dějem, rozkrývá mládežnickou politiku své doby. Devadesátková civilnost, v podání dvou hereček, zastupující toto alternativní pojetí i v jiných, daleko mladších filmových počinech, mě bavila. I když humor je prostý i lehce naivní, celkově se jedná o skvělou záležitost, na kterou bez diskuze navazují snímky jako Šeptej, Knoflíkáři či všeobecně úspěšní Samotáři.(2.4.2016)

No, je jasné, že tenhle film nemá u mainstreamového publika šanci a nemá šanci ani u většiny kritiků. Na první pohled a poslech by se chtělo říct - nuda. V době premiéry mi bylo deset let a dovoluji si tvrdit, že bych jej bez většího přemýšlení odmítl. Ale teď, po více než jedenácti letech... jsem opravdu rád, že jsem jej viděl až teď. Snad nejvíce se mi líbila vizuální stránka filmu, ta je neoddiskutovatelně překrásná, a o tom se klidně budu hádat. Dialogy jsou na první pohled příšerné, ale to jen, když kloužete po povrchu sdělení. Pokud máte chuť (a, přiznejme si, dostatek intelektuální kapacity), můžete se dostat do hloubky, ve které se teprve projeví jejich skutečná podstata. Ano, ten film je v podstatě o ničem - o jednom proflákaném létě, kdy se nic neděje, všechno je líné a veškerá snaha to změnit je zbytečná, popřípadě se obrátí k horšímu.(19.12.2006)