poster

Návrat idiota

 • Německo

  Rückkehr des Idioten, Die

  (Německo)
 • anglický

  Idiot Returns, The

Romantický / Komedie / Drama

Česko / Německo, 1999, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • NinadeL
  *****

  Nejemotivnější film ze zlatých devadesátých. Pure gold na konci nejdivočejší dekády českého kina. Snad poprvé jsem docenila Dostojevského hrdinu, protože tento přesazen cele do nového kontextu je stále týž, ale o to nesmrtelnější. Možná, že díky Gedeonovi docením časem i Kurosawu a klasickou inscenaci s Javorským z prken Stavovského. Nu, zrající zážitky jsou to.(12.7.2016)

 • kingik
  **

  František se po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným. Postupně se zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno kolem se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal ani nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně. Pavel Liška je sice ve své roli maximální, ale celý film je natočen dost nesourodou formou střídající jen obrazy plné nesouvislých a do sebe nezapadajících scén, které by byly možná dobré jako skeče "na stojáka", ale v celovečerním filmu to neplní dobrou funkci. Snímek pak plyne poměrně nevzrušivě a se zjevnou snahou pokud možno "autenticky" zachytit mladíka, který ač na to nevypadá, není takovým idiotem za jakého ho většina považuje. A sled scén se v podstatě omezí na to jak s ním většina postav v jednom kuse "voře". A tak jsem si řekl co z toho. A zrovna jsem se ani u těchto scén moc nebavil. Pro mě film o ničem navíc v celkem slabém režijním provedení. Mé hodnocení: 40%(27.3.2013)

 • Gemini
  ***

  Stylizace některých záběrů (např. vláček, domeček s panenkami) budí dojem, že sám režisér je tak trochu blázen. A pokud ne on, tak Pavel Liška. Jak jinak by dokázali tak skvěle ztvárnit Františkovy vize? Nebo jeho promluvy...připomínají mi Dostojevského, ale je v nich něco víc. Návrat Idiota je o tom, že každý se občas chováme jako blázen, obzvlášť když jde o naše srdce (a tím nemyslím chlopně a ty věci okolo). Ne náhodou pak v těch "našich" spletitých milostných životních situacích působí nejnormálněji ten "idiot", který si ničím podobným nikdy neprošel. V náladě, kdy přijdete na to, že se opravdu pod vlivem lásky chováte jako magor, vás film hodně vtáhne. Jenže i tak budete kdesi mimo pohodu a after all je to jen trochu moc intelektuální nuda. 60%(3.4.2005)

 • Sarkastic
  *****

  Hodně vtipné stejně jako smutné (zábavné, hořké, zároveň silně emotivní a přitom citově nevydírající), navíc se filmu daří velmi volně přecházet od směšných scén k vážným, nedrhne to. Bohaté na dokonale absurdní dialogy, zlomyslně trapné situace (vládne silvestrovský oběd) a s každou další projekcí oceňuju ten sociálně-kritický přesah. Dále se snímek může spolehnout na nádhernou a skvěle padnoucí hudbu (titulní znělku bych mohl poslouchat pořád dokola), a nad tím vším drží ochrannou ruku naprosto perfektní, bezkonkurenční a odzbrojující Pavel Liška. A po třetím zhlédnutí definitivně zvyšuju na 5*, Návrat idiota se mi zkrátka dostal pod kůži. „Trochu magor, že jo?“ – „Noo, promiňte“.(3.9.2013)

 • Chermy
  ****

  Přišlo mi to spíš jako povídka, než celovečerní film.....(21.5.2008)

 • - Při natáčení v Trutnově, kdy František (Pavel Liška) telefonuje z budky Aňe (Anna Geislerové), se točil na podzim. Sníh na okolních keřích je proto nastříkaný nadrcený papír. (ledofredo)

 • - Na začátku filmu vlak přijíždí na první nástupiště brněnského nádraží. Potom však František sestupuje do podchodu z třetího nástupiště. [Zdroj: http://www.filmovamista.cz/865-Navrat-idiota] (fctp)

 • - Ve scéně, kdy František (Pavel Liška) vystupuje z vlaku za Annou (Anna Geislerová), má jazyk pravé boty přes kalhoty. V jednom z dalších záběru v chodbě pod nástupištěm má však již jazyk od boty a kalhoty naopak. (ACE 2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace