Návrat idiota

(Německo)

Idiot Returns, The

Romantický / Komedie / Drama

Česko / Německo, 1999, 100 min

Šustí to papírem až běda, ale jinak jde o docela pěkný film. Jednoduchý, ale i v tom může být síla.(9.9.2011)

Překvapivě velice dobré. Mám pocit, že kdyby býval Pavel Liška v následujících filmech opustil šarži outsiderovského ztroskotance, zůstala by v divákově paměti výjimečná kreace z tohoto filmu. Takhle se to tváří jako variace mnohého z mnohých, ačkoli tomu tak není. Ze zbývajících protagonistů bych upozornil na nedoceněný talent Zdeny Hadrbolcové.(18.7.2009)

Liška umí... :-)(30.7.2009)

Sorry, Lišku ani Vilhelmovou prostě nemusím, stejně jako tenhle typ tragické komedie... Třeba časem změním vkus i názor. 55%(9.4.2009)

Scéna, kdy Gedeon zabírá vláčky okýnkem domečku pro panenky, které se koukají na televizi, je úchvatná. Dalším velkým pozitivem pro mě jsou jsou Františkovy surreálné sny, kde občas vůbec není jasné, jestli se jedná o sen nebo je to realita. Nejlepší byl podle mě sen ve vlaku (na který později odkazovala právě ta scéna s panenkami) a potom plovoucí nafukovací lehátko v pokoji. Liška byl vynikající idiot a po shlédnutí jeho návratu se definitivně dostal mezi mé oblíbené české herce (předtím jsem viděl Šílení a Venkovského učitele). Postavu jednoduššího člověka, který nikdy nic nezažil a ze všeho má jen první dojmy, jsem mu naprosto a bezvýhradně věřil v každé scéně a u každé jeho grimasy. Prý už by nemělo smysl vyhýbat se životu.(8.1.2009)

• - Při natáčení v Trutnově, kdy František (Pavel Liška) telefonuje z budky Aňe (Anna Geislerové), se točil na podzim. Sníh na okolních keřích je proto nastříkaný nadrcený papír. (ledofredo)

• - Točilo se v Poličce a Trutnově. (M.B)

• - Při scéně v kině je promítán český film Lidé na kře (1937). (selfesteem)