Absolventi: Svoboda není zadarmo

• Slovensko Absolventi - Sloboda nie je zadarmo (více)

Dokumentární film ABSOLVENTI s podtitulem Svoboda není zadarmo je o zápase mladého člověka, který se po absolvovaní studií ocitne v realitě a musí se přizpůsobit potřebám společnosti. Mnohokrát musí absolventi přistoupit na tvrdé podmínky, mimo svých zájmů a představ... Jejich ideály a sny narážejí na globální finanční krizi, nevědí přesně, jak se řídit pravidly trhu a mají pocit, že žijí v nespravedlivé zemi. Vystudovaný herec, který se živí jako stevard pro leteckou společnost, fotograf, který podniká ve velkým s chovatelskými potřebami a student, který se chce prosadit v moderním umění, ale zjišťuje, že v realitě, kde nejvyšší hodnota jsou peníze, to není vůbec jednoduché... Jsme svobodní, ale do jaké míry jsme schopni vzít svůj osud do vlastních rukou? (Mirius FD)

pepo

formálne vynikajúce.Bohužiaľ filmu podráža nohy nedotiahnutá dramaturgia a občasné problémy s temporytmom. Každopádne Krupa sa odprezentoval ako veľmi slušný tvorca.90% ()

Slarque

Portrét tří umělců a jejich uplatnění v životě. Jeden už ve škole zjišťuje, že umění tvoří pro jiné studenty umění, umělce a teoretiky umění, protože nikoho jiného nezajímá. Druhý vystudovaný umělec provozuje obchody s chovatelskými potřebami (což se díky fascinaci režiséra pomalu scvrkává na krmení hadů). Třetím je vystudovaný herec živící se zprvu jako stevard. Vlastně nic zvláštního, podobných osudů je plná každá vysoká škola. Dobrým nápadem jsou závěrečné záběry z přijímaček na hereckou školu, díky nim jsem vytáhl třetí hvězdičku (50%). ()

Marze

Líbilo se mi "Chci anticenzuru, odkrývat věci. Při vypípávání v televizi stejně každý divák ví, co chtěl dotyčný říci". Ústředním tématem je jak se uživit a dělat něco s radostí. ()

Havenohome

Výber protagonistov je veľmi nereprezentatívny. Pravdepodobne nejde o nejakú náhodne vybratú vzorku, ktorá by mohla referovať o aktuálnej situácii absolventov vysokých škôl, ale o režisérových kamarátov - všetci traja sú z jednej a ešte k tomu umeleckej školy. Film teda pojednáva o špecifickejšom probléme a mylne inzeruje, že bude o absolventoch všeobecne. Navyše aj vybraní traja hrdinovia sú z väčšej časti nepoužiteľní: výtvarník celý film prednáša nehorázne pseudomúdrosti (písať do denníka povolené, v kine to trhá uši), dokumentarista je vlastne pomerne úspešný podnikateľ a poškolská realita sa ho nijako netýka (vyzerá to tak, že ani dlho neštudoval, distribúcia informácii v dokumente je mizerná, takže tažko povedať), herec je najzaujímavejší, respektíve jeho línia má najviac dejotvorných situácii a prednáša najmenej životných právd. Takže to mohol byť dvadsaťminutový film o tom hercovi a bolo by to ok...................Réžia sa skrýva za technickú subtilnosť a užívanie neznesiteľnej dojímavučkej slákovej hudby. Vo filme sú dva typy záberov: 1) ilustratívne nič nehovoriace prechádzania sa po meste, moste, lese, kuchyni, chovateľských potrebách atď 2) Výpovede na kameru, ktorých zvuková stopa sa potom naťahuje pod tie ilustratívne zábery. Dôjde aj k pokusu o inscenačnú metódu (keď herec akože náhodou stretne svojich kolegov a zanadávajú si, že nieto práce a život je na hovno), je to však tristné a chápem, že sa režisér tejto metóde vyhol. Potom sú tam ešte ezoterické chvíľky, ktoré akoby vychádzali z videoinštalácie výtvarníka, no mne to skôr pripadalo ako nepodarený remake filmu Doktor Mráček aneb konec vodníku v Čechách (keď vlezie výtvarník do jazera Draždiak v Petržalke).........................Distribúcia informácii je zmätočná a nedostatočná. Takže nič také veľmi zaujímavé sa nedozviete, postavy omieľajú všetkým známe drísty, výtvarník je vykreslený ako najväčší tragéd-lúzer-existencialista, ktorý papagájuje milión rokov prežitú ideu, že umelci musia byť zákonite blázni. Ako hovorím, keby to bolo dvadsať minút o tom hercovi, tak by to bolo pozerateľné, a bez tej midcultovej muzičky. ()

Marek1991

Ach jaj, keď si ľudia v roku 1989 naivne štrngali kľúčmi a mysleli si, že príde sloboda, tak sa kruto mýlili pretože aj ten boľševizmus čo tu dovtedy bol a aj ten kapitalizmus, čo ho vystriedal vám žiadnu slobodu neponúkajú. Film ukazuje dnešnú dobu, vykorisťovanie, rukojemníctvo peňazí, nenaplnenosť snov, predstáv, neschopnosť a nemožnosť sa uživiť, či z tejto krajiny odísť a začať inde. No, čo z toho nevieme? Navyše, ak autor použil do filmu len absolventov umeleckých odborov, tak to ešte dokonca z časti pokazil, lebo ľudia tomu nemusia veriť, lebo na Slovensku majú mnohí takú tendenciu, že pokiaľ sa im aspoň trochu darí, nie sú v realite. Chcelo to tam použiť aj nejakých absolventov manažmentu, práva, lekárskych odborov, environmentalistiky, chémie, fyziky, či informatiky, pretože v tej informatike a vo vedách technických je naopak veľký dopyt a dokonca ešte nedostatok kvalifikovaných ľudí. Dnešná doba potrebuje točiť peniaze, nehľadí na nič iné, je to konzumná doba, kde nič nedostanete zadarmo, teda skoro nikdy, kde je systém, že silnejší prežije a proste neproduktívne odvetvia nie sú veľmi potrebné a v mnohých produktívnych vyhrávajú známosti, väčší štartovný kapitál, prehnané nasadenie, zapredanosť a iné smutné faktory. Som rád, že vôbec niečo také vzniklo, že sa to pozrelo na súčasnú situáciu a musím sa priznať, že aj v mojom odvetví manažmentu je to dosť podobné v tej mizérii, no radšej by som bol, keby tu niekto pomenoval skutočnosti, dodal fakty o korupcii, nezamestnanosti, o tom ako ľudia nakupujú iba cudzie výrobky, nepodporujú sa navzájom, ako tu funguje mafia, nefungujú súdy, politika, proste nič, lebo aj keď tam povedali veľa právd, minulo sa to účinku a dosť sa to zacyklilo. Urobilo to pomaly bláznov z účinkujúcich, provokatívnosť tu bola zjavná, no týmto smerom zbytočná, možno mala byť iná. Obrazovosť síce ušla, bola aj ľahko pochopiteľná, napríklad o budovaní statusov v spoločnosti, no takto je to len depresívne dielo, ktoré riešenia v podstate nedalo a je to len pohľad na krutú dobu očami pár ľudí. Hudba je nám podsúvaná, aby sme si asi mysleli, aké je to zlé, smutné, kruté, čo aj je, no možno sa na to mali pozrieť inak. Technické nedostatky s kamerou, mikrofónom a podobne to malo a tie už priam typické obrazy, na ktoré som si u slovenských diel zvykol najmä z dokumentov z programu Colnica, či tie umelecké obrazy ponárania sa, vynárania, inde v iných dielach nechávajú veci odplávať, to je také divné, beriem to už ako akúsi črtu našich diel. Klišé, či stereotypy to malo, však vypovedali obyčajní ľudia, no bolo to naťahované a nakoniec to skončilo akoby nijak, nemá to sebareflexiu, nič výnimočné so spätnou väzbou, nijaké linky, niečo špeciálne, je to opäť priemerné dielo a aj keď by som chcel dať viac mám dojem, že my už žijeme v poriadnej apatii, bordeli, akurát ma zaráža, ako vieme veci skritizovať, ako vieme kde je chyba, no nevieme s tým nič urobiť, lebo na nič nie sú peniaze a čas, či zdroje a preto veci neviem urobiť lepšími, že dokument má pravdu, že sme rukojemníci. No podľa mňa sa doba nezmenila, aj my sme stratená generácia a ako to bolo vždy približne 1% tú správnu cestu nájde, zvyšok nie a je to tak aj inde vo svete. () (méně) (více)

hygienik

MOŽNÝ SPOILER! Čo mi pomôžu, ako divákovi, vizuálne silné momenty, keď samotný dokument sa zaciklil sám v sebe a ja som zýval tak často, až ma to samého prekvapilo. Sledujeme totiž 3 mužov, ktorí 1. konštatujú všeobecne známe pravdy, že roboty niet, 2. sú z toho očakávane frustrovaní, 3. berú čo je a 4. sú frustrovaní, že ich práca nenapĺňa, neuživí, príde krach... Prečo sa mám na to pozerať? Bratislava Febiofest 2013 ()

Autogram

Pečené holuby fakt nikomu do huby padať nebudú, nech by študovali čokoľvek a kdekoľvek. Pre umelecké smery to asi platí zvlášť, lebo automechanik bez práce nezostane. Keď nám „umelci“ ešte predvádzajú nahého porezaného chlapa pred chladničkou alebo skákajúceho z útesu, už som mal chuť dokument iba počúvať. Aj keď to filozofovanie o peniazoch, nedostatku práce a zase o peniazoch nebolo oveľa lepšie. Ani po skončení neviem, čo dokument dokumentoval. Tak aspoň jedna hviezda za prírodopisnú vložku z chovateľských potrieb, ako sa pri debate o slobode podhodí nejakému veľhadovi (živý) holub na raňajky a ten ho do dvoch sekúnd uškrtí. Toľko k slobode. ()

poet

Som trochu prekvapený z niektorých komentárov a hodnotení týkajúcich sa toho dokumentu. Uplne náhodne som prepol a STV2 a zrazu som vedel že toto je niečo čo musím dopozerať. Téma je žiaľ výsostne aktuálna a už na formálne spracovanie môže mať každý svoj názor. Traja absolventi (VSMU) poukazujú na mizeriu uplatniteľnosti po štúdiu.. To že boli vybratí zrovna títo traja absolventi je v podstate jedno pretože situácia je mizerná vo väčšie odborov a zamestnať sa v tom svojom sa stáva utópia. Trochu je škoda že jeden z tých hercov sa moc hral na nudistu čo posúva vekovú hranicu od ktorej sa dá film premietať a je to trochu na škodu :)... Moja generácii ludí okolo 30 musí pri tomto dokumente len ticho pritakávať. ()

edie sedgwic

Vyborny dokument, ALE...reziser ponuka len jeden uhol pohladu, ukazuje len jednu stranu mince. Cely film postavil na trojici absolventov umeleckych smerov (co je prilis uzkoprofilova vzorka na vyvodenie nejakych vseobecnych faktov) a snazil sa na ich osudoch ukazat, kam to tato krajina "dopracovala". Obcas pocut zname kliseovite pravdy (vysoka skola vam neda patent na rozum a pod) trosku vytrhnute z kontextu. V zasade s hlavnou myslienkou suhlasim, ale urcite by som si nedovolila to zovseobecnovat. To, co plati pre jedneho, nemusi pre mna atd. Bola som vsak prijemne prekvapena reziserovou profesionalitou co sa tyka prace s kamerou, jednotliveho zoradenia scen, momentov prekvapenia a velmi trefnej hudby. Verim, ze tento film pokojne obstoji aj pri zahranicnej konkurencii. ()

Biopler

Tak pesimisticky ladený dokument som ešte nevidel. Tvorcovia sa snažia všetko zkritizovať, a ak aj ponúkajú riešenia, tak tie vyznievajú smiešne. Formálne je dokument na naše pomery veľmi dobrý, zaradil by som ho do priemeru, ale faily ako kameraman v zrkadle, resp. zvrchu sa objavujúci mikrofón mi to nedovolia. ()

0L0V0

Príjemné depresívne sledovanie. Práve končím školu odkiaľ vychádzali aj títo absolventi. Tiež neviem čo ma čaká, lebo škola mi dala len čas na sebarealizáciu. Počas strávených rokov na škole som nadobudol vedomosti, ktoré sú mi k hovno nakoľko práce niet a budem musieť robiť niečo bez tak iné. Dokument konštatuje známe pravdy a má svoju hodnotu aj po rokoch. Svojim však vláčnym tempom som film dopozeral len tak tak. Pesimistický snímok, ktorý Tomáš Krupa ako debut zvládol dobre. Žiaľ nedokázal na mňa preniesť žiadnu emóciu, len mi ukázal, že takto dopadnúť nechcem. Pekný autorský dokument na jedno pozretie. 65% ()

Temnota

Slušne natočený, ozvučený, zostrihaný, výber témy dotýkajúci sa veľkého množstva obyvateľstva, aktuálny, smutný a pravdivý. Nadopujete sa dávkou nihilizmu a ste pripravený pochybovať o svojej budúcnosti... Čo filmu treba vytknúť je výber protagonistov ktorý sú všetci z jednej akadémie. A aj ten výber nie je zrovna reprezentatívny. Najviac uvedomelý a najviac hovoriaci k téme je jednoznačne steward kdežto na druhej strane úplne zbytočná postava (tak ako aj zbytočný človek) je pseudoumelec. ()

jefimyc

tak za 3,5* - ja mám rád časozberné dokumenty a aj ked sa da namietat voci niektorym klise, film dostatocne ocenime po niekolkych rokoch, ked z odstupu času bude táto doba vybornym mraveniskom na pitvanie. alebo ak sa reziser po 10 rokoch vrati k protagonistom a pribeh uzavrie... ()

Enzo555

Pre veľa otázok, čo vyvoláva, pre atraktívnu formu,- vzdialenú usadlým slovenským stvdokumentom, pre optimizmus starostlivo skrytý pod pesimistickou fasádou- dávam najvyššie hodnotenie. Zaujímavá trojica účinkujúcich, z ktorých najviac vyniká /nutne mierne vyšinutý/ umelec Filip. Čo do obsahu, pre mňa vrchol tohtoročného Febia. Nadbytočné použitie štrngajúcich kľúčov ako symbolu túžob /možno ešte tak otcov účinkujúc/ odpustím :) ()

ardeas

Velmi pesimisticky ale myslim, ze kazdopadne realne ponate. Opisala by som to asi takto: "Nadej umiera posledna" a "Na Slovensku je to tak." ()

Cralg

Film se snaží vtáhnout diváka do problematiky "nezaměstnanosti mladých" velmi neotesaným způsobem z pohledu studentů umění jedné umělecké školy. Bohužel - vzorek umělců, kteří očekávaly, že jim příležitosti spadnou do klína sami, je i na mě příliš naivní. Pokud si film klade ambice popsat skutečný problém, tak by se měl zaměřit už na období studií daných studentů, kteří se leckdy jen vezou na vlně děravého školského systému v nějakém neprespektivním oboru, protože se chtějí mít jen "pohodlně". Jednu hvězdičku dávám pouze za fakt, že se jeden student, jakž takž probudil, a společně s rodinou firmou postavil deziluzi "pohodlné práce za mnoho peněz". ()