Nebe nad Berlínem

Nebo nad Berlínom

• Austrálie

Fantasy / Drama / Poetický / Romantický

Západní Německo / Francie, 1987, 127 min

Jsou filmy, které se přes veškerou poetičnost, hloubavost, citlivost ....prostě přes všechno, co je vám blízké, nedostanou tam, kam by chtěly, měly a kam víte, že byste je i vy rádi nechali proniknout, to jest - do vašeho srdce. Andělé smutně bloumající po ulicích by rádi ochutnali nebo alespoň potěžkali jablko, cirkusová artistka, lidé, jejichž myšlenky slyšíme spolu s anděly, hudba Nicka Cavea ...... otázky bytí a nebytí, téma budící zvědavost, ale to nekonečné filosofování mě málem umořilo, přitom to bylo poctivé, já nevím, asi jsme si s tím filmem přiliš nesedli.(20.6.2005)

Nikdy dříve nezněla němčina tak hypnoticky. Nikdy dříve nebyl Berlín tak okouzlující. Nikdy dříve nedostalo slovo film takovouto podobu. Složitý příběh o věcech mezi nebem a zemí. Báseň. Chlad. Filosofie. Nebe nad Berlínem, nebe nad námi. Nick Cave už je jen tou pomyslnou třešničkou na dortu. Strašně ráda bych dala pět hvězdiček, ale nemůžu. Vidím veškeré kvality, nenacházím slabé místo, ale.. necítila jsem nic. Jak moc jsem si přála podlehnout a nechat se unášet nádhernými obrazy i myšlenkami, tak to prostě nešlo, můj pohled byl čistě racionální. Snad jednoho dne se tou krásou nechám pohltit bez výhrady.(10.1.2008)

O existenci tohoto filmu vím minimálně od roku 2002, kdy Rudiš literárně debutoval knihou Nebe pod Berlínem, jejímž názvem Wendersův film parafrázoval. A celé ty roky jsem kolem něj chodil a stále si nebyl jistý, jestli ho vlastně chci vidět. Když jsem se k tomu po nekonečném váhání konečně odhodlal, zklamaně jsem seznal, že kdybych ho dál ignoroval, o nic bych nepřišel. Filmu asi nelze upřít jisté formální kvality, jako je krásná kamera, působivé lokace, výborné obsazení, apod., ale osobně jsem ho celý spíše protrpěl. A nevytrhne to ani výskyt Nica Cavea - snad proto, že ten už mě taky tolik nebere jako dřív. Celý ten lyricko-éterický háv, na němž se tento film vznáší, jsem osobně shledal nesnesitelným - a zoufale banálním. Lidem, kterým se tento film líbí, to upřímně přeji, ale osobně se k nim bohužel řadit nemůžu - a ze všech Wendersových filmů, které jsem kdy viděl, mě tento jediný téměř zcela minul. Stane se - snad kdybych film viděl za jiných okolností a v jiném rozpoložení... i když, ne, asi moc nevěřím, že by se mi to mohlo někdy líbit. Víc než 3 hvězdy ze sebe zaboha nedostanu.(5.3.2016)

Znáte ty chvíle, kdy voláte o pomoc a přes skleněnou stěnu vašeho věčného úsměvu vás nikdo z vašich blízkých neslyší? Pak přicházejí andělé.(2.4.2009)

Andělé... říká se, že každý máme svého anděla, který nás chrání a dívá se na nás... nebo se také říká, že andělé jsou všude kolem nás a jen nás obyčejné lidi pozorují... A téhle druhé "teorie" se ujal režisér Wim Wenders a napsal scénář natolik dokonalý, že ač já nikdy pořádně na anděle nevěřila, ve skrytu jsem si vždy toho svého přála. A dle jeho "teorie" si naopak přeji, aby byli všude kolem mě a koukali... tak jako tomu bylo v tomhle filmu. Tolik dlouho jsem neviděla dokonalý film. A pak že dokonalost neexistuje. Moje životní partnerka mi včera říkala, že ji film Hodiny doslova dostal, že nikdy nepocítila tolik silný zážitek. A já ji ve skrytu záviděla a říkala si, jak je možné, že já viděla tolikanásobně více filmů a když chci opravdovou perlu, sázím na jistotu, ale ten zážitek, kdy chci plakat nebo kdy si mě film rozloží na miliardy částeček, jsem opravdu dlouho nenašla? Odpoveď je jasná... Ona je mým andělem a já to pochopila tímhle filmem, který si mě opravdu rozebral na ty ony miliardy částeček a který mě ani na jednu jedinou vteřinu nenechal bádat, hledat samu sebe, nenudil, ale stále mi měl co říct a co dialog, to trefa do černého. Mnohé byly až tak bravurní a nádherné, že se mi téměř vlévaly slzy do očí. Ne snad pro to, že by byly dojemné v tom slova smyslu, že by ona osoba povídala něco smutného, naopak, byly tolik lidské bez jakéhokoli zla. Tolik čisté... "Žena zaklapne v lijáku deštník a klidně mokne...". Chápu, že se tenhle snímek nebude líbit všem a dokonce, že bude nudit. Kdybych nebyla dnes tolik naladěna pocítit opravdové umění a filmovou slast, asi bych ho taky zatratila. Ale asi by mi to nedalo a vyhledávala bych v sobě náladu, kterou bych mohla využít a dát mu druhou šanci. Hrozně mě bavilo si film spojovat se snímkem Město andělů, porovnávat. Ač to ani nejde, tak to vlastně šlo. Miluji obě verze, ale je pravda, že tahle je opravdové umění... Andělé kolem nás prostě chodí a my s nimi v myšlenkách mluvíme, přejeme si pomoc, jakoukoli... byť třeba v podobě vyslechnutí. "...má tolik států kolik počet obyvatel, ty malé státy se pohybují, každý si nosíme svůj s sebou... a za překročení hranic vybíráme vstupné..."(20.8.2009)

• - „Skutočne neviem, ako som prišiel na anjelov. Jedného dňa som si ten nápad zaznamenal do poznámkového bloku 'Anjeli' a o deň na to 'Nezamestnaní'. Bolo to možno tým, že som - nie kvôli filmu - čítal práve opäť Rilkeho a že sa mi pri tom čítaní ujasnilo, aké je všetko, čo napísal, zaľudnené anjelmi," vysvetlil svoje rozhodnutie Wenders. (Kristusazapad)

• - Poškodený kostol v jednej z najznámejších scén filmu je berlínsky Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, jeden zo symbolov mesta. (unclejack)

• - Úřady nepovolily natáčení u berlínské zdi. Štáb proto musel postavit její repliku. (skudiblik)