13. komnata - Série 8 (2012) (série)

13. komnata Pavla Sedláčka (S08E13)

(epizoda)

Pavel Sedláček se vyučil zámečníkem, pak si udělal maturitu na strojní průmyslovce. Jenže mnohem víc ho lákala hudba. Konkrétně rock and roll a big beat. V sedmnácti letech vyhrál soutěž ?Hledáme nové talenty?, založil první kapelu. V roce 1962 začal vystupovat v divadle Semafor, krátce na to se objevil ve filmu Miloše Formana Černý Petr. Se svou kapelou dokázal vyprodat Lucernu. Jenže ještě rychleji než popularita přišel pád. Kromě hudby totiž miloval taky auta. A jedno si dovezl z Německa. Zaplatil sice clo i daň, ale aby tu s autem ze západu mohl jezdit, vydával ho za dar přes příbuzné a někdo z okolí ho udal. V jednu chvíli to vypadalo, že bude souzen za špionáž, velezradu, porušení devizových zákonů i ohrožení národního hospodářství. Byl dokonce sledován. Rozsudek byl nakonec milosrdnější, tehdejší hvězda si odseděla jen několik měsíců. Ale i to stačilo na to, aby slibně se vyvíjející kariéra vzala za své. Nesměl vystupovat, střídal různá zaměstnání. Vystudoval hotelovou školu a začal se věnovat pohostinství. Přesto hudbu nikdy docela neopustil a nezanevřel na ni. Pro mnohé příznivce rock and rollu je dodnes jeho nekorunovaným králem u nás. Příběhem muže, který se stal rokenrolovou hvězdou, ale věnovat se své milované hudbě naplno mohl jen krátkou dobu, provede Aleš Cibulka. (oficiální text distributora)