Mrtvá jáma

USA, 1989, 95 min

Brett Leonard

Dan Wyman

• J*A*S*M

Vidět film před půl rokem, možná by na mne zapůsobil lépe. Od té doby jsem ale viděl tolik osdesátkových béčkových hororů, že jsem se jich doslova přejedl a nyní mě uspokojí asi tak jeden z deseti. The Dead Pit výjimečný není. Na těchto filmech mi teď nejvíc vadí to, že se u nich člověk prostě nebojí - hraje se tu hlavně na zábavnost, herecké výkony jsou tomu odpovídající, napětí aby divák pohledal. Proto nyní osobně dávám přednost hororovým sedmdesátým létům a současnosti, která je podle mne mnohem různorodější.(18.9.2008)

Druhej a poslední horor, kterej mě v mým životě opravdu vyděsil k smrti. Bylo mi něco pod deset a já na tohle koukal pozdě večer. A to už jsem za sebou měl spoustu chuťovek, od Evil dead přes Pátky třináctýho, Noční můry, Hellraisera a všechny možný různý béčka. Celkem kolem sto stopadesáti kousků. Další horor, kterej mě tou dobou tak vyděsil byl Englundův Předvolba 976. Tak panickej strach jsem už nikdy necítil a jsem tomu opravdu rád. A jen děkuju bohu, že mě to nijak nepoznamenalo do budoucna, i když z doktorů mám docela smíšený pocity, hlavně když mám jít do nemocnice třeba na prohlídku.(19.2.2006)

To takhle v druhé půlce 90. let člověk zasedl v pátek večer k bedně, prokousal se Tabu a nechal se polechat na dobrou noc od Playboye a pak, když už usínal ve stoje a neviděl na oči, konečně začal novácký páteční (vlastně sobotní) popůlnoční horor. Většinou šlo o nekoukatelné shity (GHOULIES IV, BORROWER), ale občas na vás vyskočil nějaký šťavnatý kousek jako LAMPA nebo právě MRTVÁ JÁMA. JÁMA je poněkud netradiční zombiárna od režiséra TRÁVNÍKÁŘE, která hraje modrými, zelenými a růžovými barvičkami jak Schumacherovi Batmani a kde se nešetří krví ani mozky a nechybí ani pohledná slečna, co ukáže kozy a krásně béčkové finále s odpálením vodojemu plným svěcené vody zlikvidující zombie. Pomocí skvělé kamery s různými obraz deformujícími předsádkami a křivými úhly dosáhl Leonard správně groteskní atmosféry blázince a výsledkem je béčkový horor, na který se dobře kouká i po letech.(17.6.2005)

• petero

Začiatok navodí tú správna atmošku drsného hororu 80tych rokov, blázninec, šialený doktor, pokusy, doktor dostáva guľku do čela ... o 20 rokov neskôr ... opäť ten istý blázninec, strelec je šéfom, história zabudnutá, prichádza nová pacientka ktorá sa dosť často promenáduje po tmavej chodbe v spodnom prádielku, zemetrasenie, zjavuje sa šialený doktor s guľkou v čele ... Prvá polka veľmi dobrá, hudba, nasvietenie, tajomno super no v polovici začne nudné pobehovabie po liečebni a keď sa dostanú zombies z mŕtvej jamy je jasné že Brett Leonard nie je Romero. Škoda, škoda filmy so zombies mám rád.(3.12.2006)

Brett Leonard se snažil do svého filmu namíchat co nejvíce hororových ingrediencí, počínaje šíleným chirurgem, přes prostředí psychiatrické kliniky, povedené gore efekty až po hordy nemrtvých, kteří se pohybují patřičně křečovitě trhaně. Leonard se snaží pracovat s nasvětlením jednotlivých lokací, kde se děj odehrává, podobně jako Mario Bava nebo Dario Argento a musím uznat, že vůbec ne špatně. Takže psychiatrická klinika i se svým nepoužívaným křídlem tone v modročervené barvě a jáma smrti v opaleskující zelené. Děj je na horor nestandardně promyšlený a není jen podpěrná berlička k různým nechutnostem jako např. u Fulciho. Představitelka hlavní role Cheryl Lawson je moc pěkná ženská a je jen škoda, že nedostala více příležitosti jako herečka, protože ač asi nemá moc hereckého talentu, musím to zopakovat, je vážně moc pohledná. Nicméně se ve filmové branži proslavila jako uznávaná kaskadérka. Ze začátku mi moc neseděla hudba, ale ke konci, k vyhroceným scénám padne jako ulitá. Takže je to takových 70 %, s přimhouřenýma očima 4*.(9.3.2006)

Obsahuje SPOILERY. Opět tu máme psychiatrickou léčebnu a mladou Jane, kterou zde zavřeli řekněme neprávem. Léčebna je plná bláznů a jednoho šíleného doktora, který se po letech své smrti vrací ke svému rituálu, který prováděl již v době, kdy byl živ. Noc co noc zavraždí jednoho z pacientů a to velmi dlouho jehlou těsně kolem oka, kterého nakonec bez milosti pohřbí ve své krvavé "mrtvé jámě". A jak už tomu u těchto hororů bývá, Jane se začne zjevovat onen šílený doktor ve dne i v noci a začne trpět děsivými nočnímy můrami a svěří se svému doktorovi, který ji samozřejmě považuje za blázna. Jane se tedy rozhodne spolu s jedním pacientem, že "záhadu" o mizení pacientů i personálu a zjevujícím se doktorovi vyřeší sami. Posledních 20 minut filmu se dočkáte krvelačných, nebo spíš mozkolačných zombie a to hned po tom, co je šílený doktor propustí ze záhrobí a vypustí z "mrtvé jámy" na povrch zemský. Zničit je dokáže jen svěcená voda, načež jsem si vzpomněla na upírskou a velmi známou legendu. :-) Film nebyl vůbec špatný. Prostě typické béčko 80.let. ****(17.8.2008)

• juta

Takový typický horor z tohoto období. V dnešní době moc úspěchů už nesklidí a hlavní hrdinka filmu také moc nepomáhá, ještě že tu byli alespoň ti zombíci ke konci. (28.10.14 cz/ntb)(28.10.2014)

• bassator

Jeden z nejlepších béčkových hororů co jsem za poslední roky viděl :D - 13. 1. 2011 - 40%(27.5.2011)

• Chrustyn

Pomalu plynoucí a docela nudný horor, který nezachrání, ani slušná závěrečná třetina plná krve a mozků.(5.12.2013)

• jonyyy

20%(18.11.2008)

Legendární béčko, jeden z úplně prvních filmů, který jsem viděl.Koukal jsem se na to asi před 3 rokama a vim, že už to nebylo vono, ale na začátku 90. let ještě v první třídě se u toho pod peřinou sralo dokonale, kompromisních a nostalgických 65% ;)(3.2.2013)

Nostalgická spomienka na moje prvé dotyky s hororom. Pritom Dead Pit je typický horor z konca 80. rokov. Vyčerpáva už spracovanú tému o šialenom vedcovi aj zombícku tematiku z predchádzajúcich období vývinu filmu. Pamätám si ako mníška, spoza zamrežovaného okna, požehnala vodojem a vzápätí sa hektolitre svätenej vody vyliali na potácajúcich sa zombíkov. Samozrejme, bol to ich posledný kúpeľ v tomto tak trochu chaotickom horore, zmätenom ako myšlienky šialeného vedátora, ktorý brutálne experimentoval na pacientoch psychiatrickej liečebne. Príbeh sa odohráva v dvoch časových rovinách, ale prevažne reflektuje hriechy dávnej minulosti. Skrátka: mŕtvi sa znova vracajú a živých berú so sebou. Je to cesta z mŕtvej jamy do mŕtvej jamy (alebo z blata do kaluže). Krátka, šokujúca a krvavá. Tento horor poctivo zobrazuje násilie, surové operácie aj mordy. Dôležité však je, že dokáže vyvolať naozajstný strach. Obsahuje množstvo výrazných scén, pre ktoré naň ani po rokoch nedokážem zabudnúť.(5.11.2010)

Při první scéně mi naskočila husí kůže, mohl za to šílený řev jednoho pacienta. Tak to zůstalo téměř po celou dobu filmu. Co dál k to mu říct? Snad jediné, je to typický hororový osmdesátkový počin, béčko jako vyšité.(16.6.2010)

• PetrPan

Jedna hvězda je možná z mé strany příliš kruté hodnocení tohoto hororu, kterému nechybí ponurá atmosféra, ale přímo strašně mě otravovala hudba, která prostupovala téměř celou stopáž filmu. I tak je Mrtvá jáma ničím nevybočující osmdesátkový horor s plochými charaktery protagonistů a hlavní hrdinkou v kalhotkách:)(20.11.2011)

• Pro-EaZzy

Brett Leonard přichází s nikterak zajímavým béčkem 80. let, kde spojil prostředí blázince s hromadou zombies. Bohužel zde nejsou takovým lákadlem, jak jsem zprvu předpokládal. K čemu je tu horda zombies, když kamera je otřesná a osvícení nedá jasnější záběr. Takto zničit stěžejní prvek se jen tak nevidí. Neztotožňuji se ani s jejich likvidací svěcenou vodou, ale v koncepci filmu, tak jak je dělaný, to ani nepřekvapí. Mrtvá jáma je dlouhá nuda, která sice nabídne nějakou tu krev, ale svým stylem zpracování podráží nohy sama sobě.(17.4.2009)

Film má celkem hutnou atmosféru, sympatickou hlavní hrdinku. Čekal sem hordu utrhaných končetin, střev atd.. Nic z toho sem nedostal, né v takové míře jak bych si představoval. Já osobně si mýslím, že by si tento starý horor zasloužil kvalitní remake.(6.10.2009)

„Jsem tady hlavní chirurg!“ Sličné (ta hlavní je opravdu festovně stavěná, radost pohledět v době současných vychrtlin) chovanky ústavu, pomatení blázni, vyšinutý chirurg, kozičky, prdelky, v tom pozitivním smyslu dost šílená hudba, litry krve, hromada zombíků, nějaké rozteklé hlavy a stylový závěr. Konec osmdesátých let. Všechno, co mám rád. Tak proč mě to, do prdele, nebavilo tak, jak by mělo?(5.5.2012)

Pamatuji si, jak v době mého dětství o tomhle filmu kolovaly děsivé legendy, ovšem nikdy jsem jej neměl příležitost shlédnout. Až teď po letech jsem si vzpomněl na toto "zapovězené ovoce" a s chutí na něj mrkl. No, docela solidní béčko s typickým dabingem, který mnohdy ponechává schizofrenní dvojhlas, což ale nahání tu správnou husí kůži. První polovina je trochu směšná a splácaná ze všeho možného, druhá s příchodem zombíků nabízí pár působivých momentů a hutnou atmosféru, i když to rozsvícení na konec už byl přece jen trochu moc :) No a že bych u toho brečel strachy jako někteří tehdější známí, tak to asi ne, viděl jsem daleko hrůznější věci, při tomhle se mi tep zrychlil skoro neznatelně.(31.8.2009)

Kým to na nás v celej svojej kráse nevybafnú hladný zombíci - a že to aj trvá, je to dosť nuda. Horor s celkovo hutnou atmosférou, však ubíja nudný dej a málo toho strašenia - teda ako pre koho.(7.11.2010)

Solidní béčkový horor, který mě bavil od začátku až do úplného konce. Atmosféra sice místy docela pokulhávala, ale těhle okamžiků bylo jen pár. Tvůrci se snažili diváky navnadit hned od začátku a to jim připočítávám k dobru, protože nesnáším filmy, ve kterých musím čekat půlhodiny a někdy i více, než se začne vůbec něco dít. Navíc výběr hlavní hrdinky se jim opravdu povedl, protože předvedla velice kvalitní výkon a scénka ze sprchy taky ušla. Jenom to oživení zombíků a následný první útok bych z filmu vystřihl úplně. Tahle pětiminutovka mi lehce znechutila jinak dobrý dojem. Dokonce i samotné masky a efekty byli solidní....7/10(25.10.2010)

<< předchozí 1 2 3