Mapy ke hvězdám

Mapy ku hviezdam

Psychologický / Drama

Kanada / USA / Německo / Francie, 2014, 111 min

• Enšpígl

První půlka byla nudná jak lenochodův život. Tvůrci si zřejmě mysleli, že znám celej Hollywood, protože slovní sprcha všech těch jmen byla větší než seznam nepřátel USA. V druhý půli se občas něco podařilo, ale byl to magořinec a je mně úplně jedno ,co tím chtěl pan režisér říct, protože to říkal hodně blbým jazykem. S velkou pravděpodobností můj poslední Cronenberg v životě.(28.10.2014)

• Chrustyn

Cronenberg se po výtečných filmech "Dějiny násilí" a "Východní přísliby" dostává k látce, která může připomínat některé z jeho starších opusů, ale bohužel to není viditelné v kvalitě výsledné podoby, ale v její bizarnosti, která zachází do absurdna, které nemá divákům co říct a jen je nebetyčně nudí.(23.2.2015)

"Všetko sa blíži ku svojmu koncu." Tak pravil Cronenberg. A možno je to ešte úchylnejšie, keď zasadí svoje postavy do (skoro) normálneho sveta. V Cosmopolise by sa cítili lepšie(17.10.2014)

Trailery tentokrát neklamali a film je presne taký ako ho zobrazujú ukážky. Zabudnite na predošlé dva Cronenbergove filmy, pretože Maps to the Stars je kvalitatívne úplne inde. Téma predošlých dvoch filmov je viac menej rovnaká a to kritika spoločnosti, ale toto zaujme širšie publikum, ktroré ho bude vedieť patrične oceniť. Psychologický thriller (alebo ak chcete home invaion movie, ako je v spojení s týmto filmom spomínané) z prostredia Hollywoodu je presne tá sonda do života ľudí, ktorá vie osloviť.Film stavia predovšetkým na dialogoch a hereckých výkonoch v ktorých naozaj kraľuje Julianne Moore a osobne jej budem fandiť pri získavaní cien. Herecké výkony sú doprevádzané snovými až hororovými výjavmi, ktoré naši hlavní hrdinovia zažívajú popri sexuálnych hrátkach, užívaní drog a iných vecí, ktoré sú (podľa scenáristu BruceaWagnera) bežné pre hercov či pseudo hercov v meste anjelov. Ak poznáte predošlú tvorbu Davida Cronenberga, tak si prídete na svoje a film si určite užijete. Pretože on v podstate točí stále to isté a to psychopatické filmy plné násilia, sexu a nechutností... len v minulosti išlo o tú telesnú stránku (Shivers, Rabid, The Brood) a v tomto štádiu tvorby o psychickú - duševnú (A Dangerous Method, Cosmopolis, Maps to the Stars). [9. MFF Cinematik 2014](15.9.2014)

Cronenberg s každým svým filmem potvrzuje výjimečnost své tvorby.Jeho příběhy jsou jako nekonečná bažina s klidnou hladinou, pod jejímž povrchem se bahenní sopky chystají k smrtícímu výbuchu. Jako pavouk sítě spřádá svůj film - zpočátku vidíte jen samostatná vlákna, která nedávají moc smyslu, ale když na konci poodstoupíte, objeví se pavučina v plné kráse. Masky, přetvářka, pozlátko, svět luxusu...oheň, drogy, beznaděj, zánik, smrt. Cronenberg necouvne tam, kde se jiní zastaví. Vulgární dialogy nejsou prvoplánové, brutální činy jsou nevyhnutelné. Zdánlivě se vlekoucí snímek se postupně dostane do obrátek a cválá nezadržitelnou rychlostí až tam.... J.Mooreová je fascinující. Film rozhodně ne pro každého.(26.5.2015)