S Molièrem na kole

Cycling with Molière

Bicycling with Molière

Komedie / Drama

Francie, 2013, 104 min

Výborný Fabrice Luchini. Mám radost, že Francouzu stále ještě točí dobré neotřelé filmy.(16.3.2016)

Měli jste už někdy pocit déja vu? Něčeho už dříve viděného či prožitého? Tenhle nenápadný film mi rychle připomněl jeden z majstrštyků americké nezávislé scény - Přednostu z dílny Thomase McCarthyho. Dva muži, jedna žena, hledání cesty k sobě navzájem, komediální i dramatické prvky v jednom. Jenže přece jen je tu zásadní rozdíl. Oba dva filmy jsou sice o přátelství, jenže v případě Přednosty je to pozitivní film, který vyznívá až jako nekritický hold ryzímu přátelství zbavenému všech postranních úmyslů nebo sexuálního jiskření, v případě Moliéra postupně film nabývá temnějšího zabarvení a nakonec vyznívá jako příklad sobeckého chování, které pravé přátelství zabíjí. Přátelství totiž vyžaduje velkorysost a toleranci, které hrdinové francouzského snímku v rozhodujících okamžicích nejsou schopni. Velké je mužské ego a nezměrná je umělecká ješitnost... S Moliérem na kole je malý, intimní, civilně pojatý snímek o jednom setkání, ze kterého se mohlo zrodit něco velkého, kdyby v sobě jeho aktéři dokázali potlačit malost. Celkový dojem: 70 %.(10.6.2015)

Takova mala mila komedie. Takova mala mila jizda.(28.8.2015)

Nádherná konverzácia... Chlapíci si nad Molierovým Mizantropom doberajú sami seba v prostredí prímorskej francúzskej dediny, kde svieži morský vzduch a vôňa opadaných jablk boli cítiť až sem- do mojej izby! Výborný liek na depku.(8.1.2014)

Taková celkem chytrá komedie, která se nesnaží získat diváky za každou cenu, ale cílí na ty, kteří mají rádi dobře zahrané postavy, drama, které není až tak silné, respektive není bráno až tak vážně, a scény, které dovedou mile překvapit. V konečném důsledku je to ale nakonec spíše příjemné, než aby to bylo skvělé.(13.6.2016)