S Molièrem na kole

Cycling with Molière

Bicycling with Molière

Komedie / Drama

Francie, 2013, 104 min

To, o co ostatní filmy letošní FFF přehlídky s velkou únavou usilovaly, Molière na kole zvládl jakoby mimochodem. Odhalit lidskou duši, ukázat proměnu člověka ne na papíře scénáře, ale v životě. Více v externí recenzi pro kult na konci prosince.(9.12.2013)

Nádherná konverzácia... Chlapíci si nad Molierovým Mizantropom doberajú sami seba v prostredí prímorskej francúzskej dediny, kde svieži morský vzduch a vôňa opadaných jablk boli cítiť až sem- do mojej izby! Výborný liek na depku.(8.1.2014)

Výborný Fabrice Luchini. Mám radost, že Francouzu stále ještě točí dobré neotřelé filmy.(16.3.2016)

Neválíte se přímo smíchy jako u Blbce k večeře, ale takhle milá, vtipná a chytrá konverzačka je krásnou poctou Molièrovi, jehož postava Alcesta prostupuje celým příběhem jako meta téma. Tahle filmová "divadelní hra" o připravované divadelní hře klasické divadelní hry je zarámována do několika málo scén malebného Ile de Ré (a i k těm se přistupuje s nadhledem) a vše se odehraje ve dvou hercích, mezi které na chvíli vstoupí jedna žena. Realisticky rozkošný závěr, žádné kýčovité happyendy s explicitními doznáními a nalézáními lásky.(28.2.2015)

Měli jste už někdy pocit déja vu? Něčeho už dříve viděného či prožitého? Tenhle nenápadný film mi rychle připomněl jeden z majstrštyků americké nezávislé scény - Přednostu z dílny Thomase McCarthyho. Dva muži, jedna žena, hledání cesty k sobě navzájem, komediální i dramatické prvky v jednom. Jenže přece jen je tu zásadní rozdíl. Oba dva filmy jsou sice o přátelství, jenže v případě Přednosty je to pozitivní film, který vyznívá až jako nekritický hold ryzímu přátelství zbavenému všech postranních úmyslů nebo sexuálního jiskření, v případě Moliéra postupně film nabývá temnějšího zabarvení a nakonec vyznívá jako příklad sobeckého chování, které pravé přátelství zabíjí. Přátelství totiž vyžaduje velkorysost a toleranci, které hrdinové francouzského snímku v rozhodujících okamžicích nejsou schopni. Velké je mužské ego a nezměrná je umělecká ješitnost... S Moliérem na kole je malý, intimní, civilně pojatý snímek o jednom setkání, ze kterého se mohlo zrodit něco velkého, kdyby v sobě jeho aktéři dokázali potlačit malost. Celkový dojem: 70 %.(10.6.2015)