poster

Brazil

 • Velká Británie

  Brazil

 • Slovensko

  Brazil

Drama / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie, 1985, 131 min (Director's cut: 143 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • belldandy
  *****

  V Brazil je budoucnost postavena na zchátralých kusech minulosti. Vše je tak výstřední a zároveň naprosto všední. Ten, kdo zde dělá, co mu přináleží, se svou prácí stává podvratným živlem. A “vzájemné podezírání“ prý vede „k větší důvěře“. Nikdo se vám ani nesnaží nabízet lepší zítřky. Brazil není film a vlastně to ani tak docela není ani anti-utopie. Brazil je váš včerejší sen. Je podivný a jen obtížně proniknutelný. – A proč se mi Brazil líbí? Právě proto, že je nepochopitelný. Chápu, proč je na téhle databázi tak oblíbený Shawshank a o poznání méně oblíbený Brazil, který je při tom, troufnu si to drze říci, mnohem lepší. Je to jednoduché. V Shawshanku je vše přehledně jasné, zatímco Brazil znepokojuje svou neuchopitelností. Jenže právě proto Shawshank je a provždy zůstane sice velmi hezkým humanistickým, ale také trochu kýčovitým, dílem. Nikdy nebude uměním. K tomu mu chybí odvaha jít za vyježděné koleje. Gilliam tu odvahu má. Stojí si za vlastní vizí, i když riskuje nepřízeň producentů, kritiky i diváků, i když riskuje i umělecký debakl, protože kráčet po nevyzkoušených cestách je nesnadné a ne vždy je taková cesta zakončena úspěchem.(6.3.2004)

 • Djkoma
  *****

  Je to jako sen, chvili jako realita a chvili jako nejhorsi nocni mura.... To může natočit bud blázen a nebo jeden z nejlepších režisérů....Myslim, že to druhé neni pouhý sen :) At žije Terry Gilliam !!!(3.6.2004)

 • Marigold
  *****

  Co si o tomhle filmu myslet? V prvním plánu zaujme naprosto úžasný design a neotřelá vizualizace Gilliamova světa. Teprve poté následuje hodně podivný příběh a hodně ujetý závěr, který chtě nechtě vzbuzuje dojem, že by si člověk musel vzít podpůrné prostředky, aby prohlédl. Nicméně Brazil je klasický film s ocasem, takže teprve za delší dobu jsem zjistil, že mě niterně fascinuje a zanechává ve mně silnou rezonanci. Nepochopil jsem proč, ale přesto se mi tohle vizuálně strhující zpodobnění lidské civilizace (zdá se mi to, nebo je tam skutečně trochu Kafky a trochu Orwella?) velmi líbilo. A svým způsobem lze v Brazil spatřovat pokračovatele bizarního černého humoru Monty Python...(26.1.2004)

 • Tosim
  ****

  Mě tam ten humor spíš vadil. Čekal jsem něco sžíravého, dočkal jsem se, ale jen částečně... Nicméně poslední čtvrthodina byla jak se patří "tripová"...(15.1.2004)

 • EdaS
  *****

  Fascinující mix Kafky, Orwella a spousty černého humoru v originálním vizuálním pojetí Terryho Gilliama. Spolu s 12 opicemi asi jeho nejvydařenější dílo.(17.11.2002)

 • - Charles McKeown, který se podílel na scénáři, napsal většinu propagandistických sloganů. (HellFire)

 • - Scéna se samurajem měla původně vyjadřovat lásku Terryho Gilliama k filmům Akira Kurosawy. (HellFire)

 • - Gilliamovi trvalo několik měsíců, než se s filmem probojoval do americké distribuce. Požadavky studia Universal, kterými byl štastný konec a vystřižení 20 minut, zamítl a nakonec se promítala kompromisní upravená verze. Režisérský sestřih vyšel jen na DVD. (ClintEastwood)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace