Eien No Zero

Eternal Zero, The

Drama / Válečný

Japonsko, 2013, 144 min

• 666teen

Tak jsme si vespolek pobrečeli, jedno oko nezůstalo suchý. Zavzpomínali jsme na dědečka skoropacifistu, správňáka, vlastence a vzor rodinných ctností. Děda sice za války patřil k té nejhorší jednotce zfanatizovaných, sebevražedných mamrdů, ale kdo je bez chybičky, že? Jeden nejmenovaný člen Hitlerjugend to dotáhl až na Božího náměstka, tak co. Až budu příště ohrnovat rypák nad patosem v americké, nebo sovětskoruské produkci, vzpomenu si na Eien No Zero a nějakou tu hvězdu přidám. Teď už jen aby Němci natočili velkofilm o hrdinném Hanzovi, který se v Eisatzgruppen SS probrečel hromadama mrtvejch Židů až k Moskvě, kde ho nějakej slovanskej půlčlovék poslal presto do Valhaly, No nebude to pecka?(7.12.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $82,879,386▐ technická stránka na výbornú, dejovo to zo začiatku až tak neberie ale keď sa v druhej polovici lepšie človek rozkuká vznikne nakoniec z toho dosť pôsobivá dráma, nevýhoda troška som sa strácal v tvárach tých Japoncov /70%/(9.12.2015)

Je to dosť dobrá vojnovo ladená dráma. Má celkom dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý sa na pohrebe svojej starej mamy dozvie, že mala ešte prvého manžela, o ktorom doteraz vôbec nevedel a keďže sa tiež dozvie, že bol pilotom počas druhej svetovej vojny, ktorý síce vďaka svojim schopnostiam patril medzi najlepších, ale zároveň bol zbabelcom, rozhodne sa o ňom zistiť pravdu. Spolu so svojou staršou sestrou začne navštevovať mužov, ktorí s ním bojovali a postupne odkrýva celú pravdu o jeho skutočnom prístupe k vojne, životu a rodine. Spracovanie sa mi páči, dej je rozdelený na dve línie, súčasná s mladíkom odhaľujúcom pravdu a minulá už so samotným pilotom počas vojny. Tá súčasná síce je pomerne zbytočná, aj tak sa takmer všetko dôležité divák dozvie práve z tej minulej, ale zase tiež má svoju hodnotu a našťastie vôbec nenudí. No hlavnú pochvalu si rozhodne zaslúži práve línia z minulosti, ktorá sa skutočne vydarila. Táto tématika japonských pilotov počas druhej svetovej vojny, či už v tom úspešnejšom období, ale hlavne tom v beznádejnom, kedy už idú do popredia samovražedné lety je nadmieru zaujímavá a tu je jej potenciál využitý takmer na plno, za čo môže aj ten kontrast medzi hlavným hrdinom, ktorý sa snaží správať čo najracionálnejšie, pričom to jeho vnímanie celej situácie behom tohto obdobia je výborne zvládnuté a celkovým systémom a navyše to ani nie je tak priamočiare, ako som očakával, ale ešte to osvieži viacero zaujímavých línií, takže tu sa je stále na čo pozerať. Spokojný som aj po stránke akcie, vzhľadom na to, že toto je v prvom rade dráma je jej pomerne dosť a síce tie počiatočné ma aj kvôli slabšiemu technickému prevedeniu ešte až tak moc nezaujali, ale neskôr sa už podstatne vylepšia. A síce sa tu nedá vybrať nejaká výrazná sekvencia, ktorá by samostatne stála za väčšiu pozornosť, ale aj tak sú všetky tie letecké súboje alebo strety s námorníctvom dostatočne zaujímavé a páčilo sa mi to. S hereckým obsadením som spokojný, chválim ho hlavne v prípade línie z minulosti, kde poteší charizmatický hlavný hrdina a plno výborných vedľajších postáv, či už jeho manželka, ale aj z letectva. No ani pri línii z minulosti si nemôžem moc sťažovať, mladík je bez väčších problémov, ale skôr ma bavila jeho sestra a nesklamú ani postavy pilotov po dlhých rokoch. Réžia a technická stránka sú na tom dosť dobre, až na niektoré slabšie efekty sa vizuálna stránka vydarila, ale väčšinou to funguje aj v dramatickej rovine, takže pre potreby filmu nemám väčší problém. Týchto japonských drám z vojnového obdobia vyšlo za posledné roky niekoľko a táto patrí medzi tie lepšie, príjemný film a keby dostala väčší priestor línia z minulosti na úkor tej súčasnej, bol by som ešte spokojnejší. 77%(21.12.2014)

Ďalší z výborných japonských filmov mi mnoho napovedal aj o našej mládeži, ktorá ani netuší že v Československu boli dva odboje (východný a západný) a už vôbec nevedia nič o hrdinstve našich otcov. Japonská mládež z prekvapením zistila, že ich dedovia boli úplne iní, ako sú oni. Aj tento film je úplne iný, ako sme navyknutí u Japoncov z obdobia 2. svetovej vojny. Opisuje vynikajúceho pilota, ktorý na rozdiel od ostatných zomrieť vo vojne nechcel. Ak chceme pochopiť film musíme vedieť že účasť v špeciálnych útočných jednotkách nebola brána ako samovražda, ale ako čestná smrť v boji. Samovražedné jednotky im dávali omnoho väčšiu istotu úspechu a predovšetkým všeobecného uznania zo strany japonskej spoločnosti, ktorá pilotov považovala za národných hrdinov a žijúcich bohov. Vo veľkom rozsahu sa tieto jednotky zmenili na samovražedné až v rokoch 1944 a 1945 a len ojedinelé predtým.(3.5.2015)

Trochu stopáží přetažené, ale ta délka měla svůj vypravěčský smysl. Konec byl sice trochu přebulený, což bych si mohl nechat ujít, ale jako pátrání po dědově osudu, o kterém dosud málokdo věděl a považoval za něho tak trochu někoho jiného to bylo hodně zajímavé. Postupně se totiž příběh odvíjí a vyvíjí a stále postupným odkrýváním pomocí rozhovorů s přeživšími dokáže překvapovat. I když se trochu tlačilo na pilu víc, než by bylo zdrávo, svoje poselství to má a rozhodně, jak píše Ziza níže, bych v tom nehledal žádné propagandistické vychvalování války nebo dokonce kamikaze. Naopak jde svým způsobem o klasickou "válka je svinstvo, záměrná smrt blbost a hrdinové jsou ti, o kterých se neví a nemluví a rodina je vším" atp. Nicméně po odkrytí příběhu a minulosti skutečně měl film končit sedícím a vzpomínajícím dědou a všechno poté už byla neskutečně nesmyslná anti-slzopudná pitomost, jenž měla být vystřižena. Čisté **** tou dát nemůžu, byla am místa, která byla příliš debilní i ve významu postupného pochopení (chování klučiny), ale *** by byly málo. A nedivil bych se, kdyby námět později zadaptovali Amíci nebo Angláni pro svoji upravenou verzi. ~~~ 3,5*(9.11.2014)