Eien No Zero

(Japonsko)

Eternal Zero, The

Drama / Válečný

Japonsko, 2013, 144 min

Po zhlédnutí nechápu, proč byl film tolik osočován, že je to propaganda a že chválí válku a speciální jednotky (na Západě známé pod kamikaze). Vůbec to tak nepůsobí. Naopak. Nejslabší linie je ta Harumy, jakmile je na scéně s někým zkušenějším, například s Fukiiši Kazueí, tak mu to jde, ale jak to má táhnout sám, už to trochu vázne. Naopak všechny scény z minulosti a všichni herci, kteří v nich hráli, byli výteční. Film mě několikrát dohnal k slzám, ale poslední dobou to dokáže kdeco… Určitě to stojí za zhlédnutí a nenechte se ovlivnit názory druhých a vytvořte si na to ten vlastní. Propaganda a popírání útrap za 2. světové to prostě není, ale samozřejmě to je můj úhel pohledu. Okada Džun-iči byl výborný, ani se mi nechce věřit, že v něm něco takového je. V podstatě bych teď už film jen mohla chválit, až na lehce delší stopáž. Není to tak hrozné, ale pro někoho, kdo je zvyklý sledovat převážně jen seriály o maximální délce hodina na díl, je to sem tam na zastavení a udělání si „komerční přestávky“. Jedinou věc hodnotím negativně a to na úplném konci scénu na mostu s Harumou. To bylo opravdu strašný. Ale jinak je to velmi nadprůměrný film, jak z příběhového, tak technického hlediska (ačkoliv speciální efekty jsou v několika scénách trochu slabší), rozhodně řemeslně dobře uchopené a zvládnuté. Nebráním se si to dá v budoucnu ještě jedou – už jen pro Okadu, Sometaniho a Inoue Mao.(23.10.2014)

Filmů z japonské válečné strany mnoho není a proto musíme být rádi za každý který se najde, a tím spíš ještě za tak kvalitní jako je tenhle. Eien No Zero vypráví příběh jednoho z kamikadze letců, který jak už jste určitě už někteří poznali, létal na slavné stíhačce přezdívané Zero. Film nám nabízí hned několik skvostných leteckých soubojů a záběrů, za ty bych se nebál dát plný počet. Snad jen nálet na Pearl Harbor mohl dostat trochu větší prostor ale i tak byl udělaný slušně. Ty části které se ale přímo netýkali války byli trochu slabší a proto celkově dávám lepší čtyři hvězdičky. Snad ještě stopáž mohla být trochu kratší, ten konec je až zbytečně natahovaný.(4.1.2015)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $82,879,386▐ technická stránka na výbornú, dejovo to zo začiatku až tak neberie ale keď sa v druhej polovici lepšie človek rozkuká vznikne nakoniec z toho dosť pôsobivá dráma, nevýhoda troška som sa strácal v tvárach tých Japoncov /70%/(9.12.2015)

Trochu stopáží přetažené, ale ta délka měla svůj vypravěčský smysl. Konec byl sice trochu přebulený, což bych si mohl nechat ujít, ale jako pátrání po dědově osudu, o kterém dosud málokdo věděl a považoval za něho tak trochu někoho jiného to bylo hodně zajímavé. Postupně se totiž příběh odvíjí a vyvíjí a stále postupným odkrýváním pomocí rozhovorů s přeživšími dokáže překvapovat. I když se trochu tlačilo na pilu víc, než by bylo zdrávo, svoje poselství to má a rozhodně, jak píše Ziza níže, bych v tom nehledal žádné propagandistické vychvalování války nebo dokonce kamikaze. Naopak jde svým způsobem o klasickou "válka je svinstvo, záměrná smrt blbost a hrdinové jsou ti, o kterých se neví a nemluví a rodina je vším" atp. Nicméně po odkrytí příběhu a minulosti skutečně měl film končit sedícím a vzpomínajícím dědou a všechno poté už byla neskutečně nesmyslná anti-slzopudná pitomost, jenž měla být vystřižena. Čisté **** tou dát nemůžu, byla am místa, která byla příliš debilní i ve významu postupného pochopení (chování klučiny), ale *** by byly málo. A nedivil bych se, kdyby námět později zadaptovali Amíci nebo Angláni pro svoji upravenou verzi. ~~~ 3,5*(9.11.2014)

,,MY, PILOTI, JSME VŠICHNI DALI NAŠE ŽIVOTY NÁRODU. ALE MIYABE KYUUZOU, BYL JINÝ. JEHO JEDINÝM PŘÁNÍM BYLO PŘEŽÍT."… /// Posedlost zůstat naživu, jako projev zbabělosti. Děcka poslouchaj vyprávění o dědovi, o začátku války v Pacifiku - takže Pearl Harbor, bitva u Midway…, až do okamžiku, kdy bylo třeba speciální útočný jednotky. Letadla a trocha soubojů tvoří hezký válečný sekvence, vrtání se v minulosti zase ukazuje rozdíly v ideálech tehdy a dnes. Hlavním tématem je děda a jeho idea. Asi proto dostávaj hodně prostoru takový nechutnosti jako láska, hrdinství, čest a je to dlouhý povídání… Uznávám, že jde o dobře a od srdce míněnej odkaz budoucím generacím o tom, proč přežít válku. Jen bych to zjednodušil… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Děda lítal na Micubiši A6M. 2.) Když vidím kamikaze, držím mu palce! 3.) Thx za titule ,,IrKsvk“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ne(20.11.2014)