Estonka v Paříži

• Estonsko

Veel üks croissant

(neoficiální název)

Francie / Belgie / Estonsko, 2012, 94 min

Zub času se pořádně zakousnul do Jeanne Moreauové, která od určitého věku hraje stále v kalhotách. I když se film odehrává ve Francii, není to francouzský film, je v něm severský chlad a deprese. A ve spojení s francouzským šarmem vzniknul zajímavý mix emocí mírně pošilhávající po Nedotknutelných. /// Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(5.4.2015)

Citlivě a věrohodně zpracované nelehké téma stáří a stárnutí. Jací jsme byli celý život, takoví jsme i ve stáří, tolik se neměníme, jen se naše povahové rysy, ať už ty dobré nebo špatné, ještě zvýrazní. Toho, kdo se těžce probíjel celý život a musel se starat o druhé, ztráta mládí tak úplně na kolena nesrazí a snaží se hledat pro sebe dál své místo v životě a nějaký ten kousek štěstí k tomu. Stejně jako Anne. Frida, ta to má vlastně o hodně těžší, v mládí jí ležel u nohou celý svět a teď se má vyrovnat s tím, že už není hlavní hvězdou. Obě filmové dámy se svých úloh zhostily s grácií a šarmem a Anniny toulky noční Paříží potěšily nejen ji v její obtížné situaci, ale určitě potěší i oko diváka. Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií.(1.4.2015)

Vlastně, více než příběh dvou osamělých žen (i když skutečně velmi uvěřitelně působící) mě tentokrát zaujala taková ta pomalá, teskná atmosféra, která mi k těm Anniným procházkám po Paříži, dneska vysloveně sedla.(7.12.2014)

Stále okouzlující Jeanne Moreau.(13.4.2014)

[FFF 2013, Sydney] "A moving story about the tyranny of age and loneliness, a film that reminds us we all yearn for the same things, no matter our social standing or prospects in life, Une Estonienne à Paris doesn’t rewrite the cinematic rulebook, but gently and gracefully makes its point." 3,5*(22.3.2013)