Estonka v Paříži

• Estonsko

Veel üks croissant

(neoficiální název)

Francie / Belgie / Estonsko, 2012, 94 min

Vlastně, více než příběh dvou osamělých žen (i když skutečně velmi uvěřitelně působící) mě tentokrát zaujala taková ta pomalá, teskná atmosféra, která mi k těm Anniným procházkám po Paříži, dneska vysloveně sedla.(7.12.2014)

39. LFŠ(11.8.2013)

Citlivě a věrohodně zpracované nelehké téma stáří a stárnutí. Jací jsme byli celý život, takoví jsme i ve stáří, tolik se neměníme, jen se naše povahové rysy, ať už ty dobré nebo špatné, ještě zvýrazní. Toho, kdo se těžce probíjel celý život a musel se starat o druhé, ztráta mládí tak úplně na kolena nesrazí a snaží se hledat pro sebe dál své místo v životě a nějaký ten kousek štěstí k tomu. Stejně jako Anne. Frida, ta to má vlastně o hodně těžší, v mládí jí ležel u nohou celý svět a teď se má vyrovnat s tím, že už není hlavní hvězdou. Obě filmové dámy se svých úloh zhostily s grácií a šarmem a Anniny toulky noční Paříží potěšily nejen ji v její obtížné situaci, ale určitě potěší i oko diváka. Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií.(1.4.2015)

Jsem moc rád, že po Zkažené mládeži dokázal Ilmar Raag natočit film úplně o něčem jiném a znovu se mi velmi trefil do vkusu. Zmíněná Klass je sice o level výš, ale Estonka v Paříži má také o dost jinou atmosféru. Vztah odlišných stárnoucích žen se pohybuje od konfliktů k hřejivým a pohodovým pasážím. K plnému počtu mi chybí trocha prostříhání, tempo je velmi pozvolné a stějně tak se mohlo více přitlačit na pilu. Na druhou stranu by pak asi musely jít pryč ty příjemné chvilky. Raag mě každopádně začal hodně zajímat a budu ho do budoucna bedlivě pozorovat.(4.8.2013)

Vidět po vleklé sérii snímků Pedra Costy něco podobného jako je Estonka v Paříži, bylo jako dostat pár facek. Zoufale jsem si potřebovala odpočinout od divácky náročných snímků portugalského režiséra, kvůli tomuhle jsem vynechala poslední díl Costovy trilogie (Mládí vpřed) a lituju. A beseda po skončení filmu jen prohloubila mé znechucení. Pokud by hvězdná francouzská herečka Jeanne Moreau nekývla na nabídku k natáčení, film by vůbec nevznikl, protože by nikdo nebyl ochoten jej zafinancovat. Je to hnus celý ten filmový byznys! :-)(3.8.2013)