Reklama

Reklama

Strach a hnus v Las Vegas

  • USA Fear and Loathing in Las Vegas (více)
USA, 1998, 118 min

Obsahy(1)

Cesta do hlubin amerického snu a vlastního vědomí i nevědomí. Snímek Terryho Gilliama Strach a hnus v Las Vegas je filmovým přepisem knihy amerického novináře Huntera S. Thompsona. Kultovní autor ve svém literárním díle z roku 1971 líčí bizarní zážitky, jež prožívá jako novinář Raoul Duke se svým právníkem (jemuž říká Dr. Gonzo) na cestě z Los Angeles do Las Vegas, kde má pořídit reportáže ze závodu terénních motocyklů a bugin Mint 400 a následně z celostátní konference okresních státních zástupců, věnované boji proti drogám. Oba protagonisté se po hráčském městě pohybují ve věčném drogovém opojení, které neustále přiživují z nepřeberných zásob psychotropních látek doslova všeho druhu. V tomto stavu se dostávají do nejrůznějších absurdních situací a kniha i film jsou vlastně jakýmsi zúčtováním s obdobím 60. let, onou dekádou převratných kulturních a společenských změn, neodmyslitelně spojenou s psychedelickou explozí. Při adaptování knihy se Terry Gilliam poprvé sešel se scenáristou Tonym Grisonim, s nímž později spolupracoval na filmech Krajina přílivu (2005) a Muž, který zabil Dona Quijota (2018). Při samotné realizaci uplatnil svůj výrazně vizuální filmařský styl a smysl pro inscenaci horečnatě halucinačních filmových výjevů. Obrazu drogového vnímání odpovídá hektická kamera, prudký střih a bohatá zvuková stopa. Nesporně zajímavým atributem snímku je herecké obsazení, a to především brilantní výkony Johnnyho Deppa a Benicia del Tora v hlavních rolích, kteří jsou oba téměř k nepoznání. V dalších rolích se objevují známí herci Christina Ricciová, Tobey Maguire, Harry Dean Stanton, Cameron Diazová, Ellen Barkinová, Gary Busey a další. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (33)

  • Tržby ze severoamerických kin činily 10,7 milionu amerických dolarů. (NIRO)
  • Vlastní auto Raoula Dukea (Johnny Depp) je Ford Maverick z roku 1970. Na cestu do Vegas si půjčuje červený kabriolet Chevrolet Impala, poté bílý Cadillac Fleetwood Eldorado. Oba vozy jsou ročník 1971. (J.F.B.)
  • V mnoha ohledech kontroverzní film byl premiérově uveden na prestižním filmovém festivalu v Cannes, kde soutěžil o hlavní cenu. (Zdroj: Česká televize)
  • Autor knižní předlohy Hunter S. Thompson zemřel 20. února 2005 na následky střelného poranění hlavy, které si sám způsobil ve svém domě. Na svém pohřbu byl po zpopelnění na své přání vystřelen z děla. (Henk123)
  • Na tričku stopaře (Tobey Maguire) je obrázek Ralpha Steadmana s názvem "Mean Mouse", znázorňující Mickey Mouse v šortkách z americké vlajky. Steadman je původní ilustrátor knižní předlohy filmu. (Dr Lizal)
  • Autor knižní předlohy Hunter S. Thompson silně protestoval proti scéně, kdy Raoul Duke (Johnny Depp) hodí drobné mince po trpasličím číšníkovi. Prohlásil, že je to nechutné a neodpovídá to charakteru postavy. (Dr Lizal)
  • Autor knižní předlohy Hunter S. Thompson ve filmu hraje sám sebe. Sedí u stolu ve scéně, kdy Raoul Duke (Johnny Depp) ve vzpomínkách prochází sálem klubu „The Matrix“ a říká: "There I was... Mother of God, There I am! Holy Fuck!" (Aelita)
  • Snímek je adaptací knihy amerického novináře Huntera S. Thompsona, která u nás vyšla pod názvem „Strach a svrab v Las Vegas“. (Olík)
  • Americká vlajka je ve filmu druhým nejpoužívanějším fetišem. Tím prvním je špička s cigaretou, kterou Duke (Johnny Depp) skoro neustále kouří. (Terva)
  • Pro scény, kdy byli hlavní hrdinové na drogách, byly používány různé efekty. Když byli na Éteru, používalo se modifikování hloubky ostrosti, aby došlo k neidentifikovatelnosti všech objektů. Při Adrenochromu všechno vypadalo malé, úzké a klaustrofobní, při Meskalinu se používaly různé teploty barev, prolínání barev a odlesky v objektivu bez světelných zdrojů, při Amyl Nitritu se používaly různé hladiny světel, při LSD se vše roztahovalo a používaly se halucinační deformace zvuků, objektů i barev. (PußyMagnet)
  • Natáčení v Las Vegas trvalo 56 dní. Natáčet v kasinu bylo možné kvůli hostům jen mezi 2. a 6. hodinou ranní a k dispozici měli filmaři jen 6 hracích stolů. (PußyMagnet)
  • Hláška "Give me a kiss" byla výsledkem improvizace Garyho Buseyho (dálniční policista). Tvůrci filmu i autor předlohy Hunter S. Thompson ji chtěli z filmu vystřihnout, ale Terry Gilliam si prosadil svou a scénu ve filmu nechal. Nakonec všichni uznali, že je vtipná. (PußyMagnet)
  • Droga "Andrenochrome" byla vymyšlena autorem knižní předlohy Hunterem S. Thompsonem. Název ale není nový. "Adrenochrome" je produktem oxidace adrenalinu, zatímco "Adrenochrome semicarbazone" neboli carbazochrome se používá jako lék na snížení cévního krvácení. (PußyMagnet)

Související novinky

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)

Reklama

Reklama