Tentokrát trošku komornější Gilliam .. tzn. trošku překombinovaný a zdlouhavý a zároveň ale zajímavý vícežánrový film s úchvatnou vizuální stránkou :-).(15.8.2009)

Pro mě nejlepší, nejsrozumitelnější Gilliamův film s dvojicí vynikajících herců v hlavních rolích. Jeff Bridges jako Jack Lucas, úspěšný moderátor v rádiu, očekává hvězdnou budoucnost. Namísto toho následuje pád, když jeho arogantní plácání nepřímo způsobí tragédii. Po letech chlastání poznává komunitu bezdomovců, zvláště bláznivého Perryho, v přesvědčivém podání Robina Williamse. Zjišťuje, jak tragický vliv měl na život tohoto muže a chce mu pomoci. Vzniká podivné přátelství, plné bizarních, humorných i smutných situací. Tohle je pouze stručný nástin děje, příběh má mnoho vrstev, jejichž středobodem jsou mezilidské vztahy. Za zmínku stojí typicky gilliamovské ztvárnění Perryho doupěte či jeho halucinace - ohnivý rytíř je impozantní. Snad nejvíc mě dostalo pěvecké vystoupení a kreace Michaela Jetera, opravdu povedená postavička:-). Po prvním shlédnutí v původním znění s amatérskými titulky byl dojem z tohoto filmu úžasný. Druhé podívání v profesionálním českém dabingu už takový zážitek nepřineslo, nerada tedy strhávám hvězdičku. Příště se radši podívám zase na tu verzi v angličtině, třeba hvězdičku přihodím zpět;-). 80%(11.2.2009)

rozpočet : ? tžby americke : $41,895,491(16.12.2006)

• WANDRWALL

Dvakrát jsem se v průběhu svého života pokoušel shlédnout tenhle film. Abych neměl pocit, že jsem o jeho pochopení nepřišel, tak jsem si ho i nahrával na HDD, ale vzdal to a vymazal. Nelíbí se mi jednak příběh, jednak R. Williams. Kdysi právě on a další podobně mě nesympatický herec přetočili po americku komedii "Otec a otec", a bylo to jako když amatéři se pokouší být vtipní, a pro mě důkaz, že kdo to neumí zahrát, tak prostě je to hrozné, zatímco fr. herci a filmový štáb to udělal nadčasově, obdivuhodně. Ten rozdíl je tak markantní, že mě to zaskočilo, neb předtím jsem si myslel, že když je dobrý scenář, tak je nemožné ho zkazit. Král rybář je jistě trochu i o humanitě, a přece je málo přesvědčivé, že by jedna dvojice vyvinula tolik aktivity pro spojení a vytvoření páru a štěstí jiných, těch, co jim životní osud nedopřál žít "normálně". Podivný slaďák, kde je pro mě přeslazeno! Proč mi R. Williams jako herec nesedí? Protože moc tlačí na pilu, protože přehrává, protože to není mistr ala P.Richard.(29.5.2010)

Každý sebestředný posera by měl vyfasovat svého Robina. Šrámy, ty, které se nehojí, si zaslouží co nejvíce dirigentů a co nejméně porouchaných sboristů chórové úpravy písně How About You, uzavírající Giliamovo dobrodružné podivno. Nejlépe v poměru nekonečno ku nule. A Bridges by měl přestat funět a mlaskat, proboha.(21.8.2011)