Král rybář

The Fisher King

Kráľ rybár

Drama / Komedie / Romantický

USA, 1991, 137 min

Nemecka Cinema - 100%(2.10.2010)

Oscar 1 : Herečka VR - Mercedes Ruehl + 4 nominace: Herec HR - Robin Williams, Výprava, Hudba, Scénář. . . . . Zlatý Lev - výběr(8.3.2004)

Film dvou naprosto odlišných polovin (první za 3*, druhá za 5*). Změna přichází v intimní chvíli mezi Jackem a Perrym v nočním Central Parku, kdy Jack poslouchá příběh o Králi Rybáři a hledání Svatého grálu, který dává celému filmu smysl. Jen si nejsem jistý tím, kdo je Král, kdo je Blázen/Šašek a kdo je vlastně hlavním hrdinou filmu. Možná ten klasický happy end, který ale tentokrát přijmete bez výhrad. Robin byl výjimečný komik i charakterní herec. V Králi rybáři ukázal obě polohy v plné parádě, škoda ho.(23.11.2014)

Od Gilliama bych čekal trochu víc. I zde sice nacházím útržky jeho fenomenální fantaksní představivosti, ale ta zde hraje podružnou roli a ustupuje příběhu, který mě ovšem nijak zvlášť nezaujal. Přišel mi dosti neuspořádaný a neucelený. Kdyby nebylo výkonů dvou hlavních aktérů, byl bych asi zklamán.(4.11.2005)

Zkrachovalý DJ a šílený bezdomovec na výpravě za Svatým Grálem v jednom z nejlepších filmů všech dob.(30.4.2007)

• - Snímek moderně adaptuje jednu z méně známých částí Artušovské legendy, podle níž byl Král rybář strážcem svatého grálu, který od něj nakonec získá rytíř Parsifal poté, co uzdraví krále a s ním celou zemi. (Olík)

• - Natáčení probíhalo v Los Angeles a New Yorku. (Tygrys)

• - Opilý Jeff Bridges prochází městem okolo budovy s českou vlajkou. (Siriuss)