Král rybář

The Fisher King

Kráľ rybár

Drama / Komedie / Romantický

USA, 1991, 137 min

Po všeliakých fantasy šialenostiach (dobrých aj zlých), fantasy svetov, kde všetko má iný zmysel, ide prekvapivo o celkom netradičný film Terry Gilliama. Aj keď samozejme je tu prítomný (tak zvaný) Gilliamov trademark v podobe krásne šialenej atmosféry, alebo primiešanie fantastična no ulíc New Yorku, rozpráva "len" príbeh o dvoch ľuďoch zo svojími problémamy. všetko je tu o citoch, ktoré sú rozhodene fajnovo na všetky strany Bridges: realistický cool chlapík, z rozhádzaným vnútrom a Williams: šialený rojko z rozhádzaným vnútrom. Smutno-krásno-vtipné dialógy sa tu perfektne miešajú z výnimočnou kamerov. Tá nám ukazuje pohľady nevídane, zvrchu, zdola, detaily, skrátka mňamka. Williemsovi šialené roly sadnú, Bridges hrá úplne inú parketu ako Dude v Lebowskom, čiže je to pekné hercké dopĺňanie, no to je všetko. príbeh skončí akosi nečakane, čakal som nejaké krásne fantasy vyvrcholenie, no ono nič. Pohádame sa, uzmeirime sa a koniec. No Terryho vsadenie na jednoduchý príbeh však mohlo byť oveľa horšie, keby to neťahali spomenuté plusy. mám však o kúsok radšej väčšie fantasy šialenosti.(26.3.2009)

Konečně: na mém javorovém televizním stolku přibyl nový zářez, neboť jsem byl dychtivým svědkem dalšího skvělého filmu Terryho Gilliama. Tento režisér dokáže se svou režijní taktovkou hotové zázraky, a nejinak tomu bylo i v případě tohoto kouzelného dramatu. Co na tom, že pointa vyjde najevo hned po první zmínce o kouzelném grálu, když se na to celé tak pěkně dívá. Jeff Bridges s culíkem mi sice moc nesedne, ale o to více se hodil do role arogantního člověka, který "nesnáší lidi". Robin Williams pak jako roztomilý bezdomovec přímo srší energií a elánem, a ti dva se skvěle doplňují. Stopáž uteče jedna radost, a docela teď koulím oči: to měl film opravdu 137 minut? Nepřišlo mi to, jak jsem se dobře bavil. Velmi mě překvapily (u Gilliama? Ale kdeže...) fantasmagorické vsuvky, a pohádkový konec s nočním zlodějem me dokázal rozesmát samotným svým diváckým požitkem a kouzelným vyzněním.(8.6.2009)

Zkrachovalý DJ a šílený bezdomovec na výpravě za Svatým Grálem v jednom z nejlepších filmů všech dob.(30.4.2007)

Rozpočet $24miliónovTržby USA $41,895,491Tržby Celosvetovo $52,800,000║ uletenosť Terryho Gilliama ide mimo mňa /20%/(24.4.2009)

Setkají se dva bezútěšní looserové: 1) Cynický Jack se cítí odpovědný za smrt několika lidí zabitých fanouškem svého rozhlasového pořadu. 2) Perry, který sice sám není mrtvý, přesto patří mezi oběti.(Onen rozhlasový fanoušek zabil jeho ženu). Perry neúnosnost situace vyřešil tak, že se zbláznil. Minulost se dnes Perrymu zjevuje v podobě rudého rytíře, který představuje stále se vracející připomínku násilí a krutosti. - Perry a Jack se nemohou vyhnout osudovému setkaní, které je má oba zachránit. A kdo je vlastně král rybář? Ve středověkém eposu se dozvíme, že je to trpící král, jehož může zachránit pouze bloud (= blázen) s čistou duší. Perry, někdejší profesor literatury, vidí v Jackovi zachránce, který dokáže získat svatý Grál (= univerzální zařízení přinášející štěstí a zaplašující smrt). Třebaže Perry neustále žádá Jacka o pomoc, je to vlastně Jack, který potřebuje být prostřednictvím Perryho zachráněn. Spouští se systém vzájemných záchran skrze příběh o králi a Grálu. - V předčasném závěru Jack získá pro Perryho dívku Lýdii (z ní právě jen Perryho láska dokáže udělat cosi zvláštního). Domnívá se, že tím získal čisté svědomí (zaplatil pokutu a může jít), je však exemplárně poučen. Napřed musí být doléčen, exemplárně napraven. Jack musí ukrást Grál. Musí to udělat právě proto, že to odmítá. Odmítá porušit společenskou normu. Odmítá chovat se iracionálně. Odmítá octnout se mimo normální společnost. Musí to však vykonat, aby zachránil Perryho a skrze jeho záchranu i sebe sama. Vyléčil své sobectví a napravil se. - Prostředky jimiž dokáže Gilliam vzbudit pocit mystična jsou prosté, účinné a proto geniální. Mezi brilantně odvedenou režisérskou práci patří samozřejmě taneční scéna v nádražní hale, ale jsou tu i další. Proměna otrhaných žebráků v bludné rytíře, Perryho sledování Lydie nebo krádež Grálu jsou ukázkou toho, jak najít zázračno uprostřed New Yorku. „I like New York in June. How about you?“(11.4.2004)