Rozpočet $24miliónovTržby USA $41,895,491Tržby Celosvetovo $52,800,000║ uletenosť Terryho Gilliama ide mimo mňa /20%/(24.4.2009)

Musím sa priznať, opäť snímok do ktorého sa mi veľmi nechcelo... po hĺbšej úvahe aaa znázornenie niečoho (proste mi chýbal podobný snímok) prekvapenie... veľmi milé a kvalitné, bavil som sa, stopáž ubehla ako voda no a koniec koncov herecké výkony hlavných 4 propagonistov... hm, "smekam". Jeff Bridges je trieda, pomaly ale iste si ma začína získavať čoraz viac a viac... množstvo postáv ktorým dodal tvar, nemám čo dodať. Príbeh v celku na môj vkus netradičný, ale fajn 8/10(9.4.2010)

Oscar 1 : Herečka VR - Mercedes Ruehl + 4 nominace: Herec HR - Robin Williams, Výprava, Hudba, Scénář. . . . . Zlatý Lev - výběr(8.3.2004)

Pro mě nejlepší, nejsrozumitelnější Gilliamův film s dvojicí vynikajících herců v hlavních rolích. Jeff Bridges jako Jack Lucas, úspěšný moderátor v rádiu, očekává hvězdnou budoucnost. Namísto toho následuje pád, když jeho arogantní plácání nepřímo způsobí tragédii. Po letech chlastání poznává komunitu bezdomovců, zvláště bláznivého Perryho, v přesvědčivém podání Robina Williamse. Zjišťuje, jak tragický vliv měl na život tohoto muže a chce mu pomoci. Vzniká podivné přátelství, plné bizarních, humorných i smutných situací. Tohle je pouze stručný nástin děje, příběh má mnoho vrstev, jejichž středobodem jsou mezilidské vztahy. Za zmínku stojí typicky gilliamovské ztvárnění Perryho doupěte či jeho halucinace - ohnivý rytíř je impozantní. Snad nejvíc mě dostalo pěvecké vystoupení a kreace Michaela Jetera, opravdu povedená postavička:-). Po prvním shlédnutí v původním znění s amatérskými titulky byl dojem z tohoto filmu úžasný. Druhé podívání v profesionálním českém dabingu už takový zážitek nepřineslo, nerada tedy strhávám hvězdičku. Příště se radši podívám zase na tu verzi v angličtině, třeba hvězdičku přihodím zpět;-). 80%(11.2.2009)

Po všeliakých fantasy šialenostiach (dobrých aj zlých), fantasy svetov, kde všetko má iný zmysel, ide prekvapivo o celkom netradičný film Terry Gilliama. Aj keď samozejme je tu prítomný (tak zvaný) Gilliamov trademark v podobe krásne šialenej atmosféry, alebo primiešanie fantastična no ulíc New Yorku, rozpráva "len" príbeh o dvoch ľuďoch zo svojími problémamy. všetko je tu o citoch, ktoré sú rozhodene fajnovo na všetky strany Bridges: realistický cool chlapík, z rozhádzaným vnútrom a Williams: šialený rojko z rozhádzaným vnútrom. Smutno-krásno-vtipné dialógy sa tu perfektne miešajú z výnimočnou kamerov. Tá nám ukazuje pohľady nevídane, zvrchu, zdola, detaily, skrátka mňamka. Williemsovi šialené roly sadnú, Bridges hrá úplne inú parketu ako Dude v Lebowskom, čiže je to pekné hercké dopĺňanie, no to je všetko. príbeh skončí akosi nečakane, čakal som nejaké krásne fantasy vyvrcholenie, no ono nič. Pohádame sa, uzmeirime sa a koniec. No Terryho vsadenie na jednoduchý príbeh však mohlo byť oveľa horšie, keby to neťahali spomenuté plusy. mám však o kúsok radšej väčšie fantasy šialenosti.(26.3.2009)