Král rybář

The Fisher King

Kráľ rybár

Drama / Komedie / Romantický

USA, 1991, 137 min

Oscar 1 : Herečka VR - Mercedes Ruehl + 4 nominace: Herec HR - Robin Williams, Výprava, Hudba, Scénář. . . . . Zlatý Lev - výběr(8.3.2004)

Točil to Terry Gilliam, takže je třeba se připravit na ne úplně obvyklý způsob vyprávění. Místy to opravdu vypadá víc fantasy, než jako dno New Yorku. Pořád si to ale drží dostatečnou hladinu realističnosti, že jsem se ty dvě hodiny nedokázal od křesla odpoutat. I když jsem si třeba ze začátku říkal, že jestli to takhle půjde dál, tak tomu dám sotva dvě hvězdičky. Po chvíli jsem si ale na ten způsob vyprávění zvykl a začal jsem si samotný příběh vysloveně užívat a hltat každou další minutu. Jeff Bridges a Robin Williams tady předvedli tak skvělé výkony, že bez nich by film byl ani ne poloviční.(15.8.2014)

Excelentní herecké trio a inteligentní scénář s pár obyčejnými i originálními prvky je hlavní devizou tohoto lidského a ve svém nadhledu optimistického snímku nejen o lásce. Jakkoliv je postava Bridgese sympatická a postava Williamse zvláštní a zajímavá, bez fantazie Terryho Gilliama a lehce nadpozemského pojetí by Král rybář mohl být rychle zapomenut, přeci jen tak oslňující zase není. Je však velice příjemný, milý, trošku bláznivý a nakonec snad i u toho srdíčka zahřeje. 7/10(21.7.2009)

Nádherný film o setkání dvou lidí, kteří by spolu normálně asi neprohodili ani slovo. Ale náhody se dějí, a tak deprimovaný ex-moderátor Jack Lucas obviňující sám sebe ze smrti sedmi lidí, které zabil jeho věrný ex-posluchač, potkává ex-profesora historie, nyní šíleného téměř-bezdomovce Parryho, jehož manželka byla jednou z obětí oné tragédie. A jak se dá čekat, Jack jeho stav považuje za následek svých chyb, snaží se tedy muži honícím se za Svatým grálem a utíkajícím před ohnivými rytíři pomoct. Co víc dodat? Jsou filmy, které vás chytnou za srdce, a tohle je jeden z nich. Krásný prostý příběh s mnoha komediálními místy (viz večeře a "hokej s brokolicí" nebo Robin Williams pobíhající nahý po Central Parku), který ale vlastně komedií není. Jsou filmy, kde vám prostě docházejí slova pro to, abyste popsali, jaké jsou. Tohle je jeden z nich.(3.9.2007)

Skrytá perla, která oplývá Gilliamovskou hravostí a pečlivostí. Milý příběh o přátelství, lásce a naději okořeněný stihomamem i lidským utrpením. Williams je typově přesně obsazený a Jeff Bridges tu s chutí ztvárňuje roli pohodového borce, který spadl do haldy hnoje, ztratil smysl života a snaží se z toho všeho vyhrabat. Rovnováha mezi pohádkovým světem fantazie a realitou je tu znovu velice tenká. Gilliam v nejlepší formě.(23.5.2012)

• - Bílé tričko s obrazem baseballového hráčem, které na sobě měla postava Jeffa Bridgese, herec už dříve obléknul ve filmu Strach (1989) a později také ve snímku Big Lebowski (1998). (Bounded)

• - O roli v tomto filmu se ucházel také Bruce Willis. (Tygrys)

• - Terry Gilliam sa so svätým Grálom nestretáva prvý krát, totižto už spolurežíroval snímku Monty Python a Svätý Grál (1975), kde sa ho hrdinovia taktiež usilujú získať. (MontyBrogan)