poster

Vánoční koleda (TV film)

 • USA

  A Christmas Carol

 • Slovensko

  Vianočná koleda

Drama / Fantasy

USA, 1999, 95 min

 • MaedhRos
  ***

  Přečtení "A Christmas Carol" mě spolehlivě dostane do příjemně vánoční nálady i v červenci - způsob, jakým Dickens skloubil gotickou pochmurnost, sociální apel, zimní nostalgii a koňskou dávku pekelně přeslazeného sentimentu ve výchovný "příběh s ponaučením", na mě prostě zabírá dokonale. Tahle adaptace je velmi věrná předloze - a zabírá na mě úplně stejně... Přesto dávám jen 3/5. Mám totiž pocit, že kdybych Dickensovu předlohu nečetla, tenhle film by pro mě ztratil značnou část svého kouzla. Jako pohyblivá ilustrace je perfektní, ale sám o sobě až takovou sílu nemá.(3.12.2007)

 • blackrain
  ****

  Nebudu se zaobírat tím, jak moc je film věrný předloze. Zaměřím se na něco úplně jiného. Může se hříšník napravit a poučit se ze svých hanebných činů? Může, pokud mu začne téct do bot. Pak se nad sebou zamyslí a uvědomí si, jak doposud žil a co dělal.(27.12.2009)

 • nash.
  ***

  Jedna z lepších adaptací úžasné Dickensovy novely. Sice má typicky televizní vzhled s většinou levnými triky, o ty však v tomto případě zase až tak moc nejde. Důležité je, že se podařilo předlohu poměrně věrně převést do filmové podoby a přitom se tvůrcům podařilo dobře zkrotit vánoční sentiment a udržet ho na uzdě. Jen ten Patrick Stewart mi v roli lakomého, protivného a bezcitného parchanta přišel zpočátku nepříliš přesvědčivý a to napravování mu šlo až příliš snadno.(10.2.2011)

 • Dudek
  **

  Charles Dickens vytvořil svět, ve kterém jsou vánoce středobodem světa. Věci se dějí o několik vánoc později, o těchto svátcích je třeba eliminovat veškeré zlé myšlenky a myslet na ostatní a jen o vánocích může dojít k prozření a změně vlastní mentality. Vánoční koleda z roku 1999 patří mezi nejvěrnější adaptace Dickensova díla a podobně jako předloha trpí přílišným důrazem na přecitlivělost diváka. Přeměna charakteru hlavní postavy není příliš věrohodná a divácky ani zajímavá.(10.11.2014)

 • sepp
  ****

  P.Stewart umi hrat i jine role, nez jen Picarda nebo Charlese Xaviera ;) Asi nejlepsi adaptace Dickensovy knihy...(23.12.2003)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace