Vánoční koleda (TV film)

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Drama / Fantasy

USA, 1999, 95 min

P.Stewart umi hrat i jine role, nez jen Picarda nebo Charlese Xaviera ;) Asi nejlepsi adaptace Dickensovy knihy...(23.12.2003)

Nebudu se zaobírat tím, jak moc je film věrný předloze. Zaměřím se na něco úplně jiného. Může se hříšník napravit a poučit se ze svých hanebných činů? Může, pokud mu začne téct do bot. Pak se nad sebou zamyslí a uvědomí si, jak doposud žil a co dělal.(27.12.2009)

Kouzlem Vánoc v období viktoriánské Anglie vás očaruje tato adaptace Dickensova díla, které jsem nečetl, tudíž nemohu porovnávat, jak moc se filmaři drží předlohy. Vánoční koleda má skvělou atmosféru, výborného herce v roli Ebenezera Scrooge, je poměrně zdařile natočená a pozornému divákovi nabídne i emoce v trochu utopickém a snad i naivním konci, avšak k Vánocům určitá naivita a sentiment patří, tudíž mi to vůbec nevadilo. Samotný příběh je krásně vystavěn a obsahuje nejednu hlubokou myšlenku ohledně lidského štěstí, bohatství, lakoty, sdílení radosti a podstatě vánočních svátků.(24.12.2014)

• Pohrobek

Jestliže bývá Dickens obviňován z přemíry sentimentality, tak Christmas Carol je toho nejkřiklavějším příkladem a rozhodně se nemůže řadit po boku většiny jeho ostatních děl. Nicméně právě proto se tu podařilo převést jeho povídku do filmové verze povedeně a nanejvýš věrně. Pak je již pouze na vás, zda vás "zmoudření" starého, zapšklého, bezcitného a vůbec odporného dědka, jež jest provedeno za pomoci vánočních duchů, naladí do té správné vánoční atmosféry, anebo úplně znechutí a odradí. Film by se však rozhodně neměl promítat jindy než o Vánocích, tehdy má pak naději, že možná dožene nějakého osamělého, starého a opuštěného člověka k sebelítosti a snad i k pláči.(27.12.2004)

Na to, že jde "pouze" o hallmarkovský televizní film, je Vánoční koleda velmi podařenou záležitostí. Skvělá atmosféra a k tomu Patrick Stewart. Plus velmi uměřená stopáž.(14.11.2009)