Vánoční koleda (TV film)

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Drama / Fantasy

USA, 1999, 95 min

Na to, že jde "pouze" o hallmarkovský televizní film, je Vánoční koleda velmi podařenou záležitostí. Skvělá atmosféra a k tomu Patrick Stewart. Plus velmi uměřená stopáž.(14.11.2009)

• Pohrobek

Jestliže bývá Dickens obviňován z přemíry sentimentality, tak Christmas Carol je toho nejkřiklavějším příkladem a rozhodně se nemůže řadit po boku většiny jeho ostatních děl. Nicméně právě proto se tu podařilo převést jeho povídku do filmové verze povedeně a nanejvýš věrně. Pak je již pouze na vás, zda vás "zmoudření" starého, zapšklého, bezcitného a vůbec odporného dědka, jež jest provedeno za pomoci vánočních duchů, naladí do té správné vánoční atmosféry, anebo úplně znechutí a odradí. Film by se však rozhodně neměl promítat jindy než o Vánocích, tehdy má pak naději, že možná dožene nějakého osamělého, starého a opuštěného člověka k sebelítosti a snad i k pláči.(27.12.2004)

Přečtení "A Christmas Carol" mě spolehlivě dostane do příjemně vánoční nálady i v červenci - způsob, jakým Dickens skloubil gotickou pochmurnost, sociální apel, zimní nostalgii a koňskou dávku pekelně přeslazeného sentimentu ve výchovný "příběh s ponaučením", na mě prostě zabírá dokonale. Tahle adaptace je velmi věrná předloze - a zabírá na mě úplně stejně... Přesto dávám jen 3/5. Mám totiž pocit, že kdybych Dickensovu předlohu nečetla, tenhle film by pro mě ztratil značnou část svého kouzla. Jako pohyblivá ilustrace je perfektní, ale sám o sobě až takovou sílu nemá.(3.12.2007)

Nebudu se zaobírat tím, jak moc je film věrný předloze. Zaměřím se na něco úplně jiného. Může se hříšník napravit a poučit se ze svých hanebných činů? Může, pokud mu začne téct do bot. Pak se nad sebou zamyslí a uvědomí si, jak doposud žil a co dělal.(27.12.2009)

Namet je perfektny. Stale vsak cakam na verziu, s ktorou budem maximalne spokojny a ktora ma svojou vianocnou atmosferou, emociami a kuzlom uplne odzbroji. Zatial co najnovsia Zemeckisova bola privelmi uletena a "americka" tato je zase az moc skromna, studiova a televizna. Snad sa jedneho dna dockam spracovania, na ktorom sa nebude setrit rozpoctom a pritom sa bude drzat nohami pri zemi. 70%(10.1.2010)